5. دى 1396 - 11:34
بیرجندرسا- رئیس دبیرخانه کمیسون توسعه فعالیت های تبلیغی ترویجی از ابلاغ آئین نامه اجرایی پرداخت کمک هزینه تحصیلی دانشجویی به حافظان و قاریان قرآن کریم خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، به نقل از ایرنا، محمدمهدی عزیززاده درباره مشمولان و نحوه پرداخت کمک هزینه شهریه دانشجویان گفت: کمک هزینه شهریه ثابت و متغیر تحصیل حافظان و قاریان قرآن درهر نیمسال در حدود امتیازات تخصیص یافته سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، حداکثر به میزان درصد مندرج در هر ردیف از این آئین نامه پرداخت می شود.
وی افزود: شهریه ثابت و متغیر دارندگان مدرک تخصصی درجه یک استاد حفظ قرآن، استاد تعلیم قرائت قرآن و استاد قرائت قرآن به میزان صد در صد و شهریه متغیر دارندگان مدرک تخصصی درجه دو حافظ ممتاز، قاری ممتاز و مدرس قرائت قرآن و دارندگان رتبه اول تا سوم مسابقات بین ­المللی حفظ کل و قرائت قرآن مورد تأیید ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن کشور به میزان 90 درصد خواهد بود.
عزیززاده اضافه کرد: شهریه متغیر دارندگان مدرک تخصصی درجه سه حافظ کل قرآن، قاری برگزیده و معلم قرائت قرآن و دارندگان رتبه عالی و ممتاز مسابقات کشوری حفظ کل و قرائت قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه به میزان 80 درصد و شهریه ثابت و متغیر دارندگان مدرک تخصصی درجه چهار حافظ 20 جزء و قاری قرآن به میزان 70 و 50 درصد خواهد بود.
وی همچنین گفت: سایر گواهی­های مؤید حفظ و قرائت قرآن دستگاه­های دولتی و عمومی و نهادهای مردمی اعم از داخلی و خارجی، در این خصوص فاقد اعتبار است و مدرک تخصصی حفظ قرآن کریم با امضای مشترک وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بر اساس مصوبه جلسه 573 مورخ 8/9/1384 شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی شورای ارزیابی حافظان قرآن اعطا می­شود.
عزیززاده اضافه کرد: گواهی­نامه­ تخصصی قرائت و تدریس قرآن با امضای مشترک وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس شورای عالی قرآن صدا و سیما بر اساس مصوبه جلسه نهم مورخ 7/12/1389 شورای توسعه فرهنگ قرآنی از سوی شورای ارزیابی قاریان و مدرسان قرائت قرآن اعطا می­شود.
رئیس دبیرخانه کمیسون توسعه فعالیت های تبلیغی ترویجی همچنین گفت: حافظان کل قرآن استفاده کننده از مزایای قانون اعطای مدرک کارشناسی و بالاتر به شرط تامین اعتبار از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به ردیف سوم جدول بندی یک الحاق می شوند.
وی افزود: دارندگان مدرک تخصصی درجه پنج حافظ 10 جزء قرآن و نفرات اول تا سوم مسابقات استانی حفظ کل و قرائت قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه مشروط به تامین اعتبار از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشوربه جدول بندی یک (به عنوان ردیف پنج) اضافه شده و از پنج درصد تخفیف از سوی دانشگاه ها و ١٠ درصد پرداخت کمک هزینه شهریه ثابت و متغیر از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه بهره مند می شوند.
به گفته عزیززاده دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی موظفند به ترتیب به مشمولان ردیف های جدول از 25، 15، 10 و پنج درصد تخفیف در شهریه ثابت و متغیر ارائه دهند و مبلغ نهایی را به سازمان اوقاف و امور خیریه اعلام کنند. البته شرط پرداخت کمک هزینه شهریه در نمیسال احراز حداقل معدل ١٦ است و کمک هزینه در ابتدای هر نمیسال پرداخت می شود.
وی افزود: سقف پرداخت کمک هزینه شهریه به مشمولان، به ازای هر نمیسال در مقطع دکتری ٨٤ میلیون ریال و در مقطع کارشناسی ارشد ٢٢ میلیون ریال و در مقطع کارشناسی و کاردانی ١٦ میلیون ریال خواهد بود و به ازای هر یک نمره معدل بالاتر از ١٦ به میزان 1٠ درصد به این سقف افزوده خواهد شد.
عزیززاده اضافه کرد: حافظان و قاریانی که در سال تحصیلی ٩٤-٩٥ از مزایای تحصیل رایگان حافظان کل و قاریان ممتاز کشوری مصوب جلسه ٢٠ مورخ ٤/٨/٩٢ شورای توسعه فرهنگ قرآنی استفاده کرده اند از احراز شرایط جدید آئین نامه مستثنا بوده و تا پایان دوران تحصیلی همان مقطع، طبق آئین نامه قبلی مشمول مزایای تحصیل رایگان می شوند.
وی افزود: با توجه به لزوم اجرای پروژه برای تحصیل در دوره دکتری پژوهش محور برای یک سازمان یا نهاد، پرداخت کمک هزینه شهریه به آنان از موضوع این آئین نامه خارج است و همچنین مشمولان این آئین نامه نمی توانند به طور همزمان در یک نیمسال تحصیلی، از مزایای پرداخت شهریه دانشجویی به ایثارگران مشمولان تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور یا مشمولان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) برخوردار شوند.
عزیززاده همچنین نکاتی را درباره ضوابط پرداخت کمک هزینه شهریه و نحوه نظارت بر اجرای این آئین نامه اعلام کرد و گفت: در راستای فرهنگ سازی قرآنی در محیط آموزش عالی کشور، دانشگاه ها و مراکز آموزشی موظفند تمهیدات لازم را برای بهره گیری از خدمات آموزشی و تبلیغی ترویجی قرآنی مشولان این آئین نامه بر اساس ضوابط مصوب شورای هماهنگی و گسترش فعالیت های قرآنی دانشگاه ها فراهم آورند.
به گزارش ایرنا با توجه به تصویب و ابلاغ این آئین نامه چهار ماده ای از سوی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، اعتبار کلیه ضوابط و آئین نامه های قبلی در این خصوص پایان می یابد و اختیار هرگونه تغییر و به روز رسانی آن در سال های آتی به مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی تفویض می شود.
دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی در اول آذر ماه سال جاری از ابلاغ آئین نامه اجرایی پرداخت کمک هزینه تحصیلی دانشجویی به حافظان و قاریان قرآن در سال 1396 توسط محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی به سازمان اوقاف و امور خیریه خبر داده بود.

نظرات کاربران