25. آبان 1396 - 9:25
روزهای سخت کشاورزی در خراسان جنوبی
بیرجندرسا-افزایش سهم بیمه گذار و نارضایتی کشاورزان سرایانی از عملکرد صندوق بیمه سبب شده تا بسیاری از کشاورزان استان عطای بیمه محصولات کشاورزی را به لقایش ببخشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از مهر، بخش کشاورزی و دامداری در اقتصاد کشورهای در حال توسعه به خصوص ایران به سبب در برگرفتن فعالیت جمع کثیری از جمعیت جا یگاه ویژه ای دارد.

 با توجه به شرایط طبیعی و اقتصادی کشور ما، مخاطراتی که سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و دامداری را تهدید می‌کند بسیار جدی است.

 کشاورزی فعالیتی سرشار از مخاطرات است. در این فعالیت انواع مخاطرات طبیعی، اجتماعی و اقتصادی وجود دارد که کشاورزان و دست اندرکاران این بخش شیوه‌ها و طرق متفاوتی را به منظور کاهش مخاطره به کار گرفته‌اند.

بنابراین برای اینکه کشاورزان با اطمینان خاطر نسبت به تقلیل و بکارگیری شیوه های جدید تولید و همچنین گسترش سطح زیر کشت اقدام کنند، باید بیمه محصولات کشاورزی مورد توجه قرار می‌گیرد.

طوفان تند، باد، سیل، یخبندان تگرگ و... نمونه‌هایی از خطرات طبیعی کشاورزی هستند.

کشاورزان به صندوق بیمه خوش بین نیستند

یکی از کشاورزان آیسک می‌گوید: در سرمازدگی سال گذشته حداقل خسارت ۵۰ درصدی به مزارع زعفران وارد شده است و متاسفانه به دلیل عملکرد صندوق بیمه و بدبینی نسبت به آن اقدام به بیمه محصولم نکردم چرا که می‌دانستم حتی اگر محصولم بیمه بود خسارتم را به طور کامل جبران نمی‌کرد.

علی محمد زاده تاکید می‌کند: متاسفانه وقتی می‌خواهند مبلغی هم به عنوان خسارت بپردازند آنقدر دیر پرداخت می‌کنند که دردی از کشاورز دوا نمی‌کند.

متاسفانه تاخیر در پرداخت خسارت و جبران نکردن خسارت وارد شده به کشاورز و باغدار با دلسردی و عدم استقبال از بیمه شده است وی می‌پرسد: چه طور می‌شود موقعی که حق بیمه را از کشاورز می‌گیرند مهلت خاصی می‌دهند و همه مبلغ را یکجا از کشاورز و باغدار می‌گیرند اما موقع پرداخت با تاخیر و طی چند مرحله اندک قسمتی از خسارت کشاورز و باغدار پرداخت می‌شود.

به گفته یکی دیگر از باغداران منطقه بیمه باید پشتوانه ای برای کشاورز و باغدار باشد ولی متاسفانه آنچنان که باید و شاید مورد انتظار کشاورزان عمل نکرده است و جبران خسارات نمی‌کند به همین دلیل مردم خیلی به عملکرد بیمه خوش بین نیستند.

 حسین خدیوی می‌افزاید: همیشه پرداختی بیمه به کشاورز با تاخیر چندین ماهه همراه است. کشاورز و باغدار با خشکسالی چه کند؟ به فکر آفت‌ها باشد یاگرما و سرما؟ 

باغدار دیگری هم در این باره می‌گوید: متاسفانه تاخیر در پرداخت خسارت و جبران نکردن خسارت وارد شده به کشاورز و باغدار با دلسردی و عدم استقبال از بیمه شده است.

کشاورزان از عملکرد صندوق بیمه رضایت ندارند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرایان می‌گوید: با توجه به شرایط اقلیمی حاکم بر منطقه کار در حوزه کشاورزی ریسک بالایی دارد واین بخش در معرض حوادث طبیعی و تنش های محیطی زیادی قرار دارد.

موسی سلیمانی گفت: برای کاهش ریسک پذیری در فعالیت های کشاورزی بیمه محصولات کشاورزی می‌تواند از جایگاه ویژه ای برخوردار باشد و ایجاب می‌کند که هر کشاورز و دامدار نسبت به بیمه محصولات خود اقدام کند.

وی در خصوص عدم رغبت کشاورزان به بیمه محصولات کشاورزی و اینکه کشاورزان از عملکرد صندوق بیمه محصولات کشاورزی راضی نیستند هم می‌گوید: عدم پرداخت به موقع غرامت، بالا بودن حق بیمه، برآورد پایین و پرداخت کم غرامت از جمله دلایلی است که نارضایتی کشاورزان را به همراه داشته و کشاورزان تمایلی به بیمه محصولات خود نداشته‌اند.

وی با بیان اینکه صندوق بیمه باید به نوعی عمل کند و فضای آن به گونه ای باشد که کشاورزان راغب باشند محصول خود را بیمه کنند، افزود: ولی با تمام مسائل و مشکلات در حوزه بیمه توصیه ما به کشاورزان و دامداران این است که محصولات خود را بیمه کنند.

۱۸۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی سرایان بیمه است

وی ادامه داد: بیمه نیز به عنوان چتر حمایتی کشاورز در صورت بروز حادثه غیر مترقبه ابزاری باشد برای اطمینان کشاورز تا تولیدکننده ضرر نکند و دلسرد نشود.

وی با اشاره به ۳۷۶ هکتار سطح بیمه زراعت در سال زراعی ۹۶-۹۵ بیان داشت: سطح بیمه زراعت سال زراعی ۹۵-۹۴ حدود ۳۸۶ هکتار عنوان بوده و ۲۷ میلیارد و ۷۶۴ میلیون ریال غرامت به کشاورزان پرداخت شده است.

وی سطح بیمه باغات در سال زراعی ۹۵-۹۴ را ۱۳۹۷ هکتار و غرامت پرداختی ۱۹ میلیارد و ۹۳۳ میلیون ریال عنوان می‌کند و می‌افزاید: در سال زراعی ۹۶-۹۵ هم هزار و ۴۳۷ هکتار از سطح باغات شهرستان تحت پوشش بیمه بوده‌اند.

وی در مورد بیمه دام هم می‌گوید: در سال ۹۶-۹۵ هم ۲۵ هزار و ۹۳۹ راس دام سبک و ۵۳۶ راس دام سنگین تحت پوشش بیمه بوده که یک میلیارد و ۸۷۵ میلیون ریال غرامت به خسارت دیگان پرداخت شده است.

افزایش سهم بیمه گذار حمایت از صندوق های بیمه

محمدرضا خزایی رئیس نظام صنفی کشاورزی شهرستان سرایان هم با اشاره به این موضوع که شهرستان سرایان منطقه حادثه خیزی است و وضعیت اقتصادی کشاورزان نیز کاهش یافته است می‌افزاید: متاسفانه سهم بیمه گذار در صندوق بیمه کشاورزی افزایش یافته است و این مساله به نفع کشاورزان نمی‌باشد و در واقع حمایت از صندوق بیمه است.

وی گفت: باید به فکر کشاورز و دامدار بود چرا که با از بین رفتن محصول کشاورز خود کشاورز نیز از بین می‌رود.

وی می‌افزاید: بیمه کشاورزی فرایندی دوطرفه است که طی آن قراردادی به منظور جبران خسارت احتمالی بین کشاورز و صندوق بیمه منعقد می‌شود ولیکن یکی از مشکلاتی که کشاورزان و دامداران ما با آن مواجه هستند عدم اطلاع، آشنایی و آگاهی از گزینه های بیمه و شرایط صندوق بیمه محصولات کشاورزی است بنابراین برای دستیابی به اهداف مطلوب و رونق بیمه آموزش باید در راس کار قرار گیرد و صندوق بیمه به تعهدات خود عمل کند.

آغاز طرح بیمه پایه در سرایان

محمد نعمتی ناظر مقیم بیمه دام خراسان جنوبی هم از آغاز طرح بیمه پایه محصولات کشاورزی از ابتدای سال زراعی ۹۶-۹۷ به منظور حمایت از تولیدکنندگان خبر می‌دهد.

وی هدف از اجرای طرح بیمه پایه کشاورزی را مدیریت ریسک عنوان می‌کند و می‌افزاید: کاهش ضریب خطر و ارزان شدن حق بیمه این امکان را به تولیدکنندگان می‌دهد که در رابطه با ریسک هایی با تواتر کم تولیدکنندگان بیشتری به جامعه بیمه کشاورزی بپیوندند.

وی محاسن بیمه پایه را ایجاد بستر مناسب برای بیمه های فراگیر، جبران خسارت های شدید، امکان حمایت های موثرتر و ارائه بیمه های ارزان قیمت با تعهدات بالاتر عنوان می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: در زیر بخش زراعت گندم آبی، در زیر بخش باغی انگور آبی، پسته و سیب و در زیر بخش دام شامل دام سبک، دام صنعتی، گاوهای بومی و آمیخته، گاو اصیل در واحدهای سنتی بهداشتی از محصولات واجد شرایط بیمه پایه هستند.

وی شرایط پرداخت غرامت این نوع بیمه را طبق اعلام مدیریت بحران، هواشناسی و ستادهای بیمه ای بر می‌شمرد.

از نظر کشاورزان سرایانی آنچه اکنون تحت عنوان بیمه محصولات کشاورزی اجرا می‌شود در واقع بیمه درآمد محصولات کشاورزی نیست بلکه بیشتر می‌شود نام آن را بیمه هزینه گذاشت اگر چه همین نام نیز برای آن مناسب نیست چرا که میزان غرامت پرداختی بیمه به کشاورزان حتی جبران هزینه های یک مرحله از سه مرحله کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی را نیز نمی‌کند

انتهای خبر./.

نظرات کاربران