19. مهر 1396 - 17:07
بیرجندرسا-شهرک صنعتی بیرجند که می‌تواند فرصتی برای اشتغال جوانان باشد اما این روزها حال خوشی ندارند و به دلیل مشکلات متعدد اشتغال جوانان در این شهرک دفن شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از خبرگزاری ایسنا، این روزها که اشتغال مهم‌ترین اولویت و مشکل جامعه کنونی است، صنعت نقش مهمی در حل این مشکل دارد و شهرک صنعتی نیز امیدی برای افراد جویای کار است و چرخیدن چرخ صنعت باعث خوشحالی بسیاری از مردم و چرخیدن امورات مردم می‌شود.

در حال حاضر انگار صنعت آنطور که باید دِین خود را به اشتغال جوانان اَدا نکرده و از شهرک صنعتی تنها نامی برجای مانده، به طوری که وقتی وارد شهرک صنعتی بیرجند می‌شوی انگار تمام واحدهای صنعتی به خوابی عمیق فرو رفته‌اند و تنها تعداد اندکی از این واحدها لنگ لنگان مشغول فعالیت هستند و برخی دیگر از این واحدها امروز و فردا عمرشان به سر می‌آید و  برخی دیگر نیز که تعدادشان بسیار کم است آرام آرام به فعالیت ادامه می‌دهند.

آری اینجا گنج اشتغال استان دفن شده و کسی سراغی از این گنج نهفته در دل این شهرک نمی‌گیرد؛ گنجی که تعداد بسیاری از جوانان تحصیل کرده و مردم بیکاری می‌توانند از آن سهمی برای خود بردارند و چرخ روزگارشان بچرخد.

اینجا دیگر نبض اشتغال نمی‌تپد و کارخانه‌ای که برای تولید ساخته شده به انبار نمایندگی محصولات غذایی تبدیل شده و زمانی که حال و احوال صنعت و اشتغال را جویا می‌شوی با دلایل مختلف از قبیل عدم حمایت مناسب مسئولان، نقدینگی، مالیات، بیمه و مشکلاتی که تنها با همت مسئولان برطرف می‌شود مواجه می‌شویم اما اکنون به دلیل بی‌مهری مسئولان مشکلات یکی پس از دیگری واحدهای صنعتی را از پای درمی‌آورد و اینها بهانه‌ای شد تا پای صحبت چند نفر از صنعتگران شهرک صنعتی بیرجند بنشینیم که در ادامه گزارش گوشه‌ای از درددل‌های صنعتگران را می‌خوانیم .

نقدینگی بزرگترین مشکل واحدهای صنعتی استان است

رمضانی یکی از کارخانه‌داران شهرک صنعتی بیرجند به ایسنا گفت: در حال حاضر حدود 50 درصد کارخانه‌ها تعطیل است و بسیاری از کارخانه‌هایی که قبلا تولید داشته در حال حاضر به دلایل مختلفی از قبیل مشکل با بانک تعطیل و به بانک واگذار شده و یا برخی از واحدها به انباری برای محصولات غذایی تبدیل شده است.

وی ادامه داد: عدم حمایت مسئولین یکی از مشکلاتی است که واحدهای صنعتی با آن مواجه هستند و اگر مسئولین حمایت‌های لازم را داشته باشند افراد زیادی علاقمند هستند تا چرخ این کارخانه‌ها را به حرکت درآورند.

این کارخانه‌دار بیرجندی افزود: در حال حاضر کارخانه‌داران مشکلی در زمینه فروش محصولات ندارند و نقدینگی مشکل بزرگ کارخانه‌داران است.

رمضانی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از کارخانه‌ها با پایین‌ترین ظرفیت مشغول فعالیت هستند، افزود: فعالیت یک کارخانه‌ در شهرک صنعتی فعالیت کارخانه‌های وابسته را به دنبال دارد و تعطیلی یک کارخانه تعطیلی سایر واحدهای تولیدی وابسته را نیز به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه تعطیلی کارخانه‌ها بر فعالیت سایر کارخانه‌ها تاثیر دارد، تصریح کرد: زمانی که کارخانه‌ای تعطیل می‌شود اداره مالیات برای جبران مالیات واحدهای تعطیل فشار بیشتری روی واحدهای فعال می‌آورد که در نهایت منجر به تعطیلی این واحدها می‌شود.

سیاست‌های اشتباه شهرک صنعتی را به خرابه تبدیل کرده است

حسینی از دیگر کارخانه‌داران شهرک صنعتی به ایسنا گفت: واحدهای تولیدی شهرک صنعتی به دلیل سیاست‌های اشتباه به خرابه تبدیل شده و بسیاری از واحدهای صنعتی به دلیل نداشتن سرمایه در گردش تعطیل شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه طرح بهین‌یاب یکی از طرح‌هایی است که برای توسعه خط تولید کارخانه‌ درنظر گرفته شده، گفت: این طرح در استان ما آنطور که باید اجرا نمی‌شود.

این کارخانه‌دار شهرک صنعتی بیرجند اظهارکرد: برخی از واحدها چند سال است که تعطیل شده اما همچنان دارایی از این واحد مالیات می‌گیرد.

حسینی گفت: نبود خانه صنعت معدن در استان از دیگر مشکلات صنعتگران است و در حال حاضر حمایت‌هایی که انجام می‌شود شامل تمام واحدهای صنعتی نمی‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر من در زمینه تولید سیم‌های مفتولی فعالیت می‌کنم اما چند سال است که به دلیل نداشتن سرمایه‌ در گردش خط تولید کارخانه متوقف شده و باتوجه به وجود بازار فروش باید از تهران و مشهد مفتول خریداری کنم تا بتوانم جوابگوی مشتری باشم.

این کارخانه‌دار شهرک صنعتی بیرجند افزود: در حال حاضر تسهیلات به تمام واحدهایی که توان تولید دارند پرداخت نمی‌شود و به همین دلیل میزان اشتغال‌زایی که باید ایجاد شود پایین و یا برخی از کارخانه‌ها نیز تعطیل است.

حسینی خاطرنشان کرد: مسئولین آنطور باید که واحدهای صنعتی سرکشی نمی‌کنند و بازدیدهایی که انجام می‌شود تنها با حضور مسئولین کشوری انجام می‌شود و این بازدیدها از واحدهایی که هیچگونه مشکلی ندارند است و هیچگاه پای حرف واحدهایی که مشکل دارند نمی‌نشینند.

بعد از شنیدن صحبت‌های صنعتگران آنچه می‌توان گفت این است که مسئولین احساس مسئولیت کنند و پای صحبت صنعتگران بنشینند و بدون هیچگونه کینه‌ و سوءگیری در راستای حل مشکلات صنعت استان اقدام کنند چراکه بی‌‌توجهی به شهرک صنعتی و صنعتگران استان به معنی بی‌توجهی به اشتغال استان، حمایت از تولید داخل، جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی و مواردی از این قبیل است؛ چراکه شهرک صنعتی به عنوان قلب تپنده صنعت استان اگر از تپیدن بایستد باید برای احیای آن تلاش‌های فراوانی کرد و چه خوب است که به شعار پیشگیری بهتر از درمان است جامه عمل پوشانده شود.

انتهای خبر./

نظرات کاربران