19. مهر 1396 - 17:00
انار
بیرجندرسا- مدیرجهاد کشاورزی سربیشه از کاهش ۴۰ درصدی تولید انار در این شهرستان طی سال جاری به دنبال سرمازدگی باغات خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، سیدحسن رضوی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در حال حاضر ۱۷۱ هکتار از باغات این شهرستان به کشت انار اختصاص دارد که از این میزان ۱۳۹ هکتار بارور و ۳۲ هکتار نیز غیربارور است.

وی از پیش بینی برداشت یک هزار تن انار در این شهرستان در سال جاری خبر داد و گفت: این میزان با توجه به سرمازدگی باغات انار کاهش ۴۰ درصدی محصول نسبت به سال گذشته داشته است.

خسارت ۴۵ درصدی کرم گلوگاه

مدیرجهاد کشاورزی سربیشه، مهم ترین آفت انار در شهرستان را کرم گلوگاه انار عنوان کرد و گفت: این آفت به محصول انار در دو مرحله درختی و انباری به طور متوسط تا ۴۵ درصد خسارت می زند.

رضوی اضافه کرد: خسارت عمده این آفت مربوط به تغذیه لاروهای جوان است که با ایجاد سوراخ در محوطه داخلی تاج و نفوذ به داخل میوه انار از پوست و دانه های میوه تغذیه می کند.

وی با تأکید بر اینکه وجود لارو و تخم آفت در میوه های به ظاهر سالم برداشت شده در انبار نیز سبب توسعه آفت در انبار می شود، بیان داشت: فرآیند پوسیدگی و ترشیدگی میوه و درحالت پیشرفته انبوه اسپورهای کپک سیاه و سبزآشکار می شود.

مدیرجهاد کشاورزی سربیشه ادامه داد: در این مرحله سوسک های میوه خوار نیز سبب تسریع پوسیدگی می شوند.

مبارزه شیمیایی با کرم گلوگاه غیرممکن است

رضوی با بیان اینکه آفت کرم گلوگاه انار، تخم های خود را داخل تاج میوه می گذارد و به همین دلیل مبارزه شیمیایی با آن تقریباً غیرممکن است، افزود: از طرفی سمپاشی در باغهای انار سبب از بین رفتن حشرات مفید و در نتیجه طغیان سایر آفت ها بخصوص کنه ها می شود.

وی همچنین به روش های مختلف مبارزه با این آفت اشاره کرد و گفت: بهبود و ایجاد باغات با شرایط زراعی مناسب، رهاسازی زنبور تریکوگراما که تخم های آفت را داخل تاج پارازیته می کند، جمع آوری میوه های باقیمانده روی درختان یا ریخته شده روی زمین و دفن یا سوزاندن آن ها، استفاده از تله های فرمونی به منظور تعیین زمان ظهور و اوج پرواز آفت، حذف پرچم به منظور جلوگیری از تخمگذاری پروانه ماده لابلای پرچم ها به وسیله دستگاه پرچم زدا یا گل گرفتن گلوگاه انار از جمله این روش ها است.

مدیرجهاد کشاورزی سربیشه با اشاره به اینکه توصیه می شود در زمان برداشت میوه های سالم انار، میوه های آلوده جمع آوری  شوند، بیان کرد: این میوه ها پس از جمع آوری میوه های آلوده از محیط باغ خارج و منهدم شوند چراکه این کار موجب کاهش آلودگی  انار در سال بعد می شود.

رضوی، برگزاری کلاس های آموزشی، بررسی پراکنش ومیزان خسارت آفت در نقاط مختلف شهرستان، توسعه مبارزه بیولوژیک در سطح شهرستان، افزایش سطح مبارزه مکانیکی با کرم گلوگاه انار و بهبود و اصلاح باغات انار شهرستان را از جمله اقدامات انجام شده برای کنترل این آفت عنوان کرد.

انتهای خبر./

برچسب‌ها: 

نظرات کاربران