6. شهريور 1396 - 14:07
حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی:
روحانیت سربازان بی‌نام و نشان جامعه هستند
بیرجندرسا-حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی گفت: جامعه روحانیت سربازان بی‌نام و نشان جامعه هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز در دیدار صمیمی با فضلا و روحانیون خراسان جنوبی، اظهار داشت: علم و دانش بسیار پسندیده است همانگونه که در آیات قرآن کریم بیان شده است انسان‌های اهل دانش مساوی نیستند با کسانی که از دانش بهره نبرده‌اند.
تولیت آستان قدس رضوی افزود: کسی که از دانش فقه اکبر، اوسط و اصغر برخوردار باشد از فقه بهره‌مند است.

رییسی با بیان اینکه فقیه به کسی نمی‌گوییم که فقط فرمول علمی یاد داشته باشد یاد آور شد : فقیه به کسی نمی‌گوییم که فقط فرمول علمی یاد داشته باشد، بلکه فقیه کسی است که فقه در جان، سرشت و فطرتش نشسته باشد و  اخلاق، عمل ، رفتار، سکوت و پیام یک فقیه باید جلوه فقه باشد  و نسبت به دین و آموزه‌های دینی تسلط دارند و تمام وجود خود را  با آموخته‌های دینی تنظیم می‌کنند.

تولیت آستان قدس رضوی علما را وارثان انبیا دانست و توضیح داد: خداباوری و خداخواهی آنها را به مردم‌داری و مردم‌باوری کشانده است.

رئیسی از مهم‌ترین ویژگی های علمای بزرگ را با مردم، از مردم و در مردم بودن ذکر کرد و افزود: توجه به مردم در پرتو توجه به خدا از ویژگی‌های عالمان دینی است.
وی اظهار داشت: متأسفانه بعضی‌ها از مردم به عنوان یک امر تشریفاتی حرف می‌زنند اما فقها، امام و رهبر انقلاب اسلامی وقتی حرف از مردم می‌زنند به مردم باور و اعتقاد دارند.
تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه عالمان دینی برای خواست و هدایت مردم جایگاه ویژه‌ای قائلند، تبیین کرد: تمام تلاش عالمان بر این است که تربیت نفوس مستعده در دستور کار قرار گیرد.
رئیسی بیان داشت: متأسفانه جریان‌های استکباری و بدخواهان نمی‌خواهند تأثیری که خداوند به برکت هدایت الهی قرار داده است صورت گیرد.
وی توضیح داد: طبیعی است زمانی که یک روحانی از دین، ارزش های دینی و درد دل مردم سخن بر زبان جاری کند و به وظیفه ولایی خود عمل نماید مورد هجمه قرار می‌گیرد .
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه توطئه‌ها علیه روحانیت در هر زمانی وجود داشته است، اضافه کرد: روحانیت نشان داد آنچه که بر عهده‌اش است غیر از انجام وظیفه چیز دیگری نیست.
رئیسی پایین‌ترین رقم دریافتی کشور را مربرط به روحانیت و طلاب دانست و گفت: هیچ قشری در جامعه به این میزان دریافتی ندارد.
وی روحانیت را سربازان بی نام و نشانی دانست که گمنام واقع شده‌اند و ادامه داد: با وجود اینکه سخت‌ترین کارها توسط این افراد صورت می‌گیرد اما هیچ نام و نشانی از آن‌ها قید نمی‌شود.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه عرصه روحانیت و تبلیغ نیازمند انجام وظیفه ممتاز است، تبیین کرد: رسالت روحانیت بسیار سنگین است.

رئیسی از مهم‌ترین ثمرات انقلاب اسلامی را گسترش و پویایی حوزه‌های علمیه بیان کرد و گفت: به برکت انقلاب اسلامی حوزه‌های علمیه متفاوت‌تر از قبل شده است، همچنین این شرایط در استانی مانند خراسان‌جنوبی نیز قابل لمس است.

وی خواستار تسهیل در امر تحقیق و پژوهش شد و بیان داشت: روحانیت مرزبانان نظام فکری و فرهنگی جامعه هستند و باید مرزهای فکری و فرهنگی جامعه را رصد و زودتر از دیگران اعلام خطر کنند.
تولیت آستان قدس رضوی به تبیین مقوله روشنفکری پرداخت و گفت: متأسفانه نگاه روشنفکری در جامعه ما رو به غرب است، روشنفکر به کسی می‌گوییم که زودتر از بیگانگان اعلام خطر کرده و نیاز جامعه را تشخیص دهد و ایفای نقش کند لذا به چنین شخصی روشنفکر سیاسی یا رجل سیاسی می گوییم.
رئیسی اعلام کرد: مهم‌ترین انتظارات رهبر معظم انقلاب اسلامی از طلاب و روحانیت انقلابی اندیشیدن، انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن است چرا که اندیشه، نگاه و عمل انقلابی کشور را حفظ می‌کند.
وی به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و بیان داشت: آتش به اختیاری که ایشان مطرح کردن ترجمه آن امر به معروف و نهی از منکر است.
تولیت آستان قدس رضوی اظهار داشت: امروز به برکت ولایت و خون شهیدان مردم جامعه بیدار هستند و مسائل را رصد می‌کنند، لذا باید نسبت به تحلیل درست مسائل جامعه تلاش کنیم.
رئیسی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی شجاعت را به فهم شجاعانه نسبت می‌دهند در صورتی که ما به عمل نسبت می‌دهیم، اضافه کرد:سمت‌گیری درست و زمان‌شناسانه نسبت به مسائل فهم است.
وی بیان داشت: شرایط جریان روحانیت در کشور و خراسان‌جنوبی نسبت به شناخت مسایل روز، سمت گیری به موقع و با مردم بودن مثال زدنی است و این‌ها حدس و گمان نیست بلکه حس و فهم من از این قضیه است.

 تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه دولتمردان در  نشان دادن دولتی در طراز اسلامی تلاش کنند، یادآور شد: آنچه در خدمت‌رسانی به مردم ضرورت دارد مربوط به یک سطح و یا وزیر نیست بلکه کسی که در راستای خدمت‌رسانی به مردم ایفای نقش می‌کند باید بداند انتظارات مردم انجام کاری در شأن نظام اسلامی است.
رئیسی پیرامون خواسته‌های مردم در رابطه به سفر مقام معظم رهبری به خراسان‌جنوبی، توضیح داد: زمینه‌های خوبی برای این موضوع وجود دارد و بنده پیگیری‌های لازم را انجام و از نماینده‌ولی‌فقیه در استان نیز خواستارم پیگیری‌ها را انجام دهند تا شاهد سفر ایشان به خراسان‌جنوبی باشیم.
وی بر لزوم توجه به نهضت  خدمت‌رسانی مخلصانه به مردم تأکید کرد و بیان داشت: این مهم باید مد نظر قرار گیرد تا شاهد گره‌گشایی از زندگی مردم به ویژه محرومین باشیم.

تولیت آستان قدس رضوی متذکر شد: نهضت فرهنگی برای مصون کردن مردم در مقابل آسیب‌ها و تهاجم فرهنگی نیازمند جانفشانی و حرکت با بصیرت است که به این مهم نیز باید توجه شود.
رئیسی تأکید کرد: در راستای فقه سترگ جریان روحانیت باید ادبیات هم متناسب با انتظارات مردم باشد و و قالب‌ها قابل فهم‌تر برای همه اقشار جامعه به ویژه نسل جوان باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در نهضت فرهنگی و خدمت رسانی به فقرا وظیفه‌مند هستیم  و امید است با دعای مردم دولتمردان در جهت رفع مشکلات و خدمت رسانی به مردم گام بردارند.

نظرات کاربران