5. شهريور 1396 - 11:34
بیرجندرسا-مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی با بیان اینکه ۹۹.۸۵ درصد از جمعیت خراسان جنوبی از آب شرب بهره مند هستند، گفت: در استان ۱۸۵ هزار واحد اشتراک آب وجود دارد و آب استان از ۱۴۶ حلقه تامین می شود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، مهدی هاشمی‌ مقدم امروز ( 4 شهریور) در شورای اداری شهرستان بیرجند اظهار داشت: لوله کشی آب در بیرجند قدمتی 94 ساله دارد و 457 هزار نفر از جمعیت و 25 شهرستان خراسان جنوبی تحت پوشش اداره آب و فاضلاب استان هستند.

 

وی با بیان اینکه 99.85 درصد از جمعیت خراسان جنوبی از آب شرب بهره مند هستند، گفت: در استان 185 هزار واحد اشتراک آب وجود دارد و آب استان از 146 حلقه تامین می گردد که در بیرجند 35 حلقه آب شهر را تامین می کنند.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه 117 هزار متر مکعب مخازن ذخیره بتنی آب شرب در خراسان جنوبی وجود دارد، افزود: آب شرب در قالب 80 مخزن بتنی ذخیره شده اند و 40 هزار مترمکعب آب شرب در بیرجند ذخیره است.

 

هاشمی مقدم با توجه به اینکه 75 درصد مشترکین بیرجندی دارای انشعابات فاضلاب هستند، ادامه داد: 472 کیلیومتر شبکه فاضلاب در استان احداث شده است و در 4 شهر بیرجند، قائن، سربیشه و فردوس نیز پروژه هایی در زمینه احداث شبکه فاضلاب در دستور کار داریم.

 

وی با بیان اینکه متوسط بارندگی سالانه کشور 240 میلی متر است، در ادامه اظهار کرد: متاسفانه این رقم در خراسان جنوبی زیر 90 میلی متر است و این نشان دهنده حساسیت و اهمیت بحث بحران آب در استان است.

 

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی به میزان مصرف آب در بخش های مختلف گفت: 73 دردصد از آب شرب استان در مصارف خانگی و 27 درصد در مصارف غیر خانگی استفاده می شود و باید برای ایجاد تعادل به بحث انتقال آب به استان توجه شود.

 

هاشمی مقدم با توجه به اینکه به دنبال احداث شبکه فاضلاب برای خوسف در سال آینده هستیم، تصریح کرد: در خراسان جنوبی 27.5 درصد تحت پوشش شبکه فاضلاب هستند و در کشور این مقدار 42 درصد است.

 

وی به اقدامات انجام شده توسط شرکت آب و فاضلاب شهری استان در چهار سال گذشته اشاره کرد و افزود: در چهار سال گذشته 26 هزار و 800 انشعابات آب واگذار کردیم و 92.7 کیلومتر شکه آب استان را توسعه دادیم و 134 کیلومتر از شبکه آب اصلاح شد.

 

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی در سال گذشته 40 میلیارد تومان اعتبار برای وارد فاضلاب استان دریافت کردیم، گفت: در راستای آن توانستیم برای 170 نفر شغل مستقیم ایجاد کنیم.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: به دنبال این هستیم که طرح فاضلاب مسکن مهر در مهرشهر بیرجند با اعتباری حدود 10 میلیارد تومان در دهه فجر افتتاح شود.

منبع:شبستان

نظرات کاربران