25. تير 1396 - 13:54
بیرجندرسا-مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه امروز ریشه بسیاری از بدبختی‌های جامعه نشأت گرفته از بی‌عفتی است، گفت: امروزه بمباران دشمن با عناوین مختلف در جامعه حس می‌شود بنابراین دولت ایران به عنوان دولت اسلامی و الگوی دیگر کشورها باید نسبت به تهاجمات دشمن هوشیار باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد رضایی صبح امروز در میزگرد عفاف و حجاب اظهار داشت: هر کجا برنامه‌ای در راستای احیاء فرهنگ اهل بیت باشد با تمام ظرفیت به آن کمک می‌کنیم.

وی تصریح کرد: معتقد هستیم باید موضوعاتی مانند حجاب و عفاف به صورت تخصصی توسط رسانه‌ها دنبال شده و مورد رصد قرار گیرد.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در تقویم کشور 21 تیرماه به عنوان روز عفاف و حجاب نامگذار شده است، افزود: هر چند این روز توسط دستگاه‌ها به هفته عفاف و حجاب تبدیل شده ولی باید بدانیم در اسلام هیچ فعالیتی مانند عفاف و حجاب محدود به زمان خاصی نشده است.

رضایی با بیان اینکه اسلام کامل‌ترین ادیان بوده، ادامه داد: با توجه به این امر برنامه‌های این دین همیشگی بوده و قوانین تدوین شده در اسلام قرار به نسخ ندارد.

وی با اشاره به معنای لغوی حجاب به معنی منع شدن و پوشاندن گفت: حجاب یک امر فطری و ذاتی در انسان بوده و به خاطر حیاء درونی در انسان خود به خود سبب می‌شود انسان حجاب و حیاء داشته باشد.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی اضافه کرد: به شرط اینکه پرده حیاء در انسان دریده نشده باشد حجاب برای همه انسان‌ها ذاتی است.

رضایی افزود: تاریخچه عفاف و حجاب صرفا مربوط به دین اسلام نبوده هر چند با ظهور اسلام سطح و معیارهای آن تفاوت یافت و در همان آغاز خلق انسان مسئله حجاب مطرح شده و وجود داشته است.

وی یادآور شد: از زمان انقلاب صنعتی ولنگاری‌هایی در دنیا در زمینه شکستن اقتدار و جایگاه زن با وارد کردن زنان در صنعت به عنوان نیروی کار ارزان ایجاد شد.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه حجاب در واقع میوه عفاف و عفاف ریشه حجاب است، افزود: حجاب پوشش ظاهری بوده ولی عفاف کار دل است، حجاب می‌تواند ریاحی، تحمیلی و غیرارادی باشد ولی عفاف با اختیار، باطنی و یک خصلت ارزشمند در انسان است بنابراین جایگاه عفاف منحصر به زن و یا مرد نبوده و همه انسان‌ها را شامل می‌شود.

رضایی با اشاره به اینکه عفت هم در مباحث اخلاقی و هم در مباحث کلامی است، یادآور شد: همچنان که امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند عفت راس همه خوبی‌ها است.

وی با بیان اینکه اگر چتر عفت در جامعه باز شود می‌تواند خوبی‌های دیگر را هم در برداشته باشد، اضافه کرد: امروز ریشه بسیاری از بدبختی‌های جامعه نشأت گرفته از بی‌عفتی است.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: پوششی که اسلام به زنان جامعه هدیه داده یک زن را برای همسرش همیشه حفظ می‌کند و برای بیگانگان یک شجره ممنوعه قرار می‌دهد و در واقع پوششی که به زنان هدیه شده سپری در برابر بسترهای مسمومی است که با نگاه افراد بی‌قید و بند به سمت یک زن روانه می‌شود.

رضایی ادامه داد: حجاب در واقع نشان از ارزش بالای زن بوده زیرا هر چه ارزشمند است برای آن حجاب نهاده شده است.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین ویژگی زن از دیدگاه اسلام حفظ اقتدار و جایگاه زن توسط خودش است، یادآور شد: زمانی که این اقتدار شکسته شد خود زن امتیازاتی را که دین برایش تعریف کرده را از دست می‌دهد.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه حجاب موجب سبب اقتدار زن می‌شود که اگر کنار برود شخصیت زن از بین رفته ه و شاید به دوران قبل از اسلام برگردد، گفت: دین اسلام عزت، اقتدار و شخصیت به زن داد بنابراین با حفظ این دستاوردهای اسلام شخصیت زنان حفظ می‌شود.

رضایی به تأثیر نقش دولت‌ها در شکل‌گیری حجاب و رعایت عفاف در جامعه اشاره کرد و افزود: مردم هر گونه دولت برایشان پیش‌بینی کرده به آن سمت می‌روند بنابراین اگر دولت در چارچوب دین حرکت کند مردم نیز به این سمت تمایل دارند و از این مسئله نقش دولت‌ها و تأثیرگذاری آنها در این رابطه پیدا است.

وی با بیان اینکه امروزه بمباران دشمن با عناوین مختلف در جامعه  توسط مقام معظم رهبری تحت عنوان شبیخوان فرهنگی، تهاجم فرهنگی و دیگر عناوین به آن اشاره شده حس می‌شود، اضافه کرد: بنابراین دولت ایران به عنوان دولتی اسلامی که تمام نگاه جهان به سمت این کشور بوده و با کشوری که برای انقلابش خون 250 هزار شهید را هدیه داده باید نسبت به تهاجمات فرهنگی دشمن هوشیار باشد.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی ادامه داد: وقتی دستاوردهای نظام توسط دولت کنار گذاشته شود نه تنها مردم کشور بلکه کشورهای دیگر اسلامی که ایران را الگوی خود قرار داده‌اند دچار یأس و ناامیدی می‌شوند.

رضایی ادامه داد: در زمینه عفاف و حجاب دولت‌ها می‌توانند اقدامات فکری و برنامه‌های فرهنگی داشته باشند تا جامعه حفظ شود.

وی با بیان اینکه رسالت اولیه رسانه‌ها در بحث اقدامات صورت گرفته در حوزه عفاف و حجاب باید مطالبه‌گری از دستگاه‌های ذیربط  در این حوزه باشد، یادآور شد: سازمان تبلیغات اسلامی یک کار کشوری را آغاز کرده که نه تنها مربوط به موضوع عفاف و حجاب بلکه مربوط به بحث آسیب‌های اجتماعی به صورت عام می‌شود.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی ادامه داد: برای گسترش عفاف و حجاب در جامعه باید این موضوع در بین دستگاه‌های اجرایی تقسیم کار شود و هر دستگاه به نحوه احسنت به وظیفه و رسالتی که بر دوش دارد عمل کند.

رضایی با اشاره به اینکه بیشتر فعالیت‌های سازمان تبلیغات اسلامی در حوزه عفاف و حجاب در بخش آموزشی دنبال می‌شود، یادآور شد: در همین راستا امسال کارگاه‌های آموزشی در سطح استان برای قشر تأثیرگذار در جامعه که روحانیت هستند برگزار شده است.

وی ادامه داد: اعتقاد داریم در بخش آموزش باید به سراغ کسانی برویم که شاید آنها هیچ‌گاه به سراغ ما نیایند.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه همه دستگاه‌ها باید تنوع مخاطبان را داشته باشند، گفت: موضوع عفاف و حجاب تنها مربوط به دینداری نیست بلکه مسئله ای است که اگر کسی به دین هم اعتقادی ندارد برای سلامت روح و خانواده و جامعه خود به سمت آن تمایل می‌یابد.

رضایی یکی دیگر از اقدامات سازمان تبیلغات اسلامی که با همکاری حوزه‌های علمیه انجام می‌گیرد را سازماندهی حضور مشاوران مذهبی در مدارس و مهدکودک‌های سطح استان برشمرد و افزود: طرح حضور مشاوران مذهبی در مهدکودک‌ها از دو سال گذشته با همکاری 70 طلبه در استان آغاز شده است.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی به پایین بودن اعتبارات فرهنگی اشاره کرد و گفت: اعتبارات فرهنگی بسیار پایین بوده و هر سال نیز تنزل می‌یابد.

رضایی خاطرنشان کرد: رویکرد سازمان تبلیغات اسلامی در بحث آسیب‌های اجتماعی آموزش در حاشیه شهرها و شهرک‌های اقماری است.

نظرات کاربران