24. تير 1396 - 11:01
بیرجندرسا- ظاهری دلنشین و چهره ای سراسر از آرامش و متانت دارد، در او خبری از کبر وغرور دیده نمی‌شود، آرام وشمرده شمرده اما با معنا سخن می‌گوید، او زندگی و موفقیت خود را مدیون قرآن و تولد دو فرزندیش که هدیه الهیست، می داند.

حامد علیزاده  دارنده مقام نخست مسابقات بین المللی قرآن در کشور مالزی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، اظهار داشت: از زمان کودکی که یادم می‌آید، پدرم علاقه زیادی داشتند تا من قرآن بخوانم و به قرائت آیات قرآن بپردازم.

وی ادامه داد: پدرم خود موذن بودند و مدت 8 سال صدای ایشان توسط آرشیو شبکه سوم سیما ضبط شده بود و اذان با صدای غلام حسین علیزاده که به سبک استاد رضائیان تلاوت می‌شد، پخش می‌شد.

دارند مقام نخست مسابقات بین المللی قرآن کریم در کشور مالزی افزود: 6 ساله بودم که پدرم برایم ضبط صوتی کوچک خریده بود وهر روز صبح قبل از رفتن به اداره ضبط صوت کوچک را در کنار گوشم می‌گذاشت ومی‌گفت تا وقتی که ظهر از اداره برگردم، یک صفحه قرآن را تلاوت کن و یاد بگیرد و این پشتکار و جدیت پدر بود، که مرا هم عاشق کتاب آسمانی کرد.

وی ادامه داد: یک روز وقتی با ضبط صوت کوچکم تمرین قرآن می کردم، دودی از آن بلند شد، برای اینکه پدر متوجه نشود، زیر متکا گذاشتم و خوابیدم، چند روز بعد پدرم یک ضبط صوت بزرگ دوبانه برایم خرید و گفت: می خواهم این را هم مثل ضبط صوت کوچکت بسوزانی.

پشتکار یکی از رمز پیشرفت است

علیزاده با بیان اینکه از سال 86 بود که وارد مرحله ای شدم که به طور رسمی در مسابقات حضور می‌یافتم، افزود: درآن سال در مسابقات اذان در سطح مدرسه شرکت کردم و توانستم مقام اول را کسب کنم وهمان سال بود که به مرحله کشوری مسابقات اذان راه یافته و مقام اول را کسب کنم.

وی بیان داشت: وقتی رتبه نخست مسابقات دانش آموزی در بخش اذان را در کشور کسب کردم، به پدرم گفتم خیلی راحت است، پس می‌توانم در دیگر زمینه‌های قرآنی هم اول شوم، پدرم با شنید این جمله من به پشتم زدند وگفتند نه اینگونه نیست، باید پشتکار زیادی داشته باشی تا بتوانی در مسابقات قرآنی مقام بیاوری.

دارنده مقام نخست مسابقات بین المللی قران کریم با اشاره به کسب رتبه هزارو700 در کنکور سراسری گفت: در دانشگاه سبزوار قبول شدم ، این شهر دارای اساتید برجسته قرآنی است وهمین امر بهانه‌ای شد تا در زمان تحصیل در دانشگاه بیشتر به سمت قرائت قرآن بروم به گونه‌ای که نزدیک امتحانات پایان ترمم بود که به خاطر قرائت قرآن بیش از 16 جلسه از کلاس درس غیبت داشتم.

 

تشویق همشهری های اهل سنت و شیعه در مسابقات افتخاری بزرگ

علیزاده قاری بین اللملی شدن را آرزوی دوران جوانی خود عنوان کرد و افزود: مسابقات قرآنی اوقاف در کشور ما یکی از بزرگترین مسابقات قرآنی است وهمیشه قاری بین المللی را از این مسابقات انتخاب می کنند، چون سطح آن بالاست.

وی با بیان اینکه تشویق همشهری های اهل سنت و شیعه در مسابقات رمز پیروزیم بود، افزود: در یکی از مسابقات که به عنوان نماینده شهر تربت جام در مشهد بودم، وقتی اسمم برای قرائت قرآن خوانده شد، یکدفعه سالن پرشد، مردم تربت جام از شیعه تا اهل سنت در کنار هم برای حمایت از نماینده شهرشان یعنی بنده حقیر در جلسه حضور پیدا کردند، که این امر باعث دلگرمی عجیبی در من شد.

 

از 19 تا 23 سالگی، دوران رشد تارهای صوتی است

قاری جوان تربت جامی به تجربه اساتید مصری بخصوص احمد شبیب اشاره کرد و گفت: رشد تارهای صوتی از 19 سالگی تا 23 سالگی است و باید طوری قرآن خواند که تارهای صوتی شکل بگیرند.

وی ادامه داد: من در این دوران 2 سال با پشتکار و محکم روزی یک جزء قرآن می خواندم، طوری که دیوارهای خانه به لرزش در می آمد.

علیزاده ورزش و سلامتی را یکی دیگر از رمز قهرمانی دانست و اظهار داشت: ورزش به انسان نشاط و سلامتی می دهد و بنده در رشته ورزشی کشتی تا مرحله انتخابی تیم ملی پیش رفتم ولی به دلیل علاقه به قرآن، در مسابقات قرآنی با جدیت حضور پیدا کردم.

وی هدف گذاری بلند مدت را از دیگر رموز قهرمانی دانست و افزود: با وجود منع حضورم در سال های اول به دلایل مختلف، ولی چون هدف من بلند مدت یعنی حضور به عنوان قاری بین المللی در جهان بود، تلاشم را برای رسیدن به این هدف بیشتر کرده بودم.

دارنده مقام نخست مسابقات بین المللی با اشاره به ورود خود در سال 91 به عرصه مسابقات سراسری قرآن تاکید کرد: چون اعتقاد داشتم فردی که می خواهد بین المللی شود باید سه تا چهار ساله این کار را انجام دهد وگرنه قاری نیست، تلاشم را مضاعف کردم  تا اینکه بعد از 4 سال یعنی در سال 95 به جمع قاریان بین المللی بپیوستم.

امام رضا(ع) راه گشایی تمام سختی ها است

قاری جوان 26ساله خراسانی، امام هشتم را راه گشای تمام سختی ها عنوان کرد و ادامه داد: من در مسابقات قرآنی مالزی باید به عنوان نماینده کشور ایران حضور می‌یافتم، قبل از رفتن استرس زیادی داشتم، یادم می‌آید، چند ساعتی به پراوز باقی نمانده بود که در خیابان با همسروفرزندانم مشغول راه رفتن بودیم یک مرتبه دلم به سمت امام رضا(ع) پر کشید و به همسرم گفتم هر طور شده باید بروم  واز امام رضا(ع) خدا حافظی کنم، همسرم نگاه به ساعت انداخت وگفت: به پرواز نمی‌رسی من از طرف تو میروم خداحافظی کنم، اما گفتم نه باب الحواعج کمکم کرده تا دراین مسابقات شرکت کنم پس باید از او خداحافظی کنم.

علیزاده درآن لحظه انگار همان صحن و گنبد حرم امام رضا(ع) جلو چشمانش مجسم شد، انگار رو به روی گنبد طلایی امام هشتم علی ابن موسی الرضا(ع)  ایستاده و زیر لب سلام می‌دهد، کمی مکث کرد و افزود: من تا قبل از انتخاب شدنم در این مسابقات همیشه وقتی به حرم می آمدم، از اما م رضا (ع) مسابقات مالزی را طلب می‌کردم، آن روز وقتی وارد حرم شدم، به امام رضا گفتم، آقا جان تو لطف کردی واین خواسته مرا اجابت کردی، پس من این بار مقام نخست قرآنی را از تو می‌خواهم، این بار هم مرا دست خالی برنگردان.

من دختری دو ساله دارم به او یاد داده بودم، وقتی حرم امام رضا(ع) می‌آییم ومن دعایی می‌خوانم آخر دعا آمین بگوید، آن روز هم در حالی که دخترم در آغوشم بود ومی‌خواستم از امام رضا(ع) خداحفظی و حاجتم را طلب کنم، بعد از اینکه گفتم یا ضامن آهو مقام نخست مسابقات مالزی را می خواهم، ناگهان دخترم گفت: الهی آمین و این شد که من از باب الحواعج خداحافظی و راهی مسابقات قرآنی در کشور مالزی شدم.

عزت ایران را در کشور مالزی دیدم

علیزاده با بیان اینکه در کشور مالزی پادشاه کشور ومردم به قرآن علاقه واهمیت زیادی می‌دهند، اظهار داشت: مسابقات قرآنی در کشور مالزی سطح آن بسیار با کیفیت و بالاست و120 کشور از کشورهای مقام آور مسابقات قرآنی حضور پیدا می‌کنند و مالایی‌ها که ساکنان مالزی هستند، ارادتشان به قرآن زیاد است.

دارنده مقام نخست مسابقات بین المللی قران کریم گفت: قانون مسابقات این است که قبل از مسابقات باید در هتل تست بدهیم حتی کشورهای مصروعربستان ، اما در کشور مالزی قاریان همان کشور وکشور ایران نیازی به تست دادن ندارند.

 

توکل به خدا و امام رضا(ع) باعث آرامش شد

علیزاده با بیان اینکه شب قبل از مسابقه آیاتی که باید قرائت شود را به متسابقین اعلام می‌کنند وبه من هم گفتند که آیات صورت انفال را باید قرائت کنی، من وقتی آیات را دیدم، دلم بیشتر گرم شد، زیرا این آیات همان سوره وآیاتی بود که در مسابقات قرآنی در کشور قرائت کرده بودم ومقام نخست را کسب کردم.

وی ادامه داد: با اینکه جو مسابقات وحضور داوران سعودی که دوست نداشتند ایران مقام بیاورد، خیلی سنگین بود، اما به دلیل تولک به خدا و امام هشتم شیعیان من هیچ استرسی نداشتم.

دارنده مقام نخست مسابقات بین المللی قران کریم مالزی گفت: درآن مسابقات روزی 5 نفر قرآن را قرائت می‌کنند ومسابقات به گونه‌ای است که یک نفر خانم ویک نفر آقا به قرائت می پردازند.

علیزاده با اشاره به اینکه تنظیم حتی میکروفون در مسابقات بین المللی 10 نمره منفی دارد، بیان داشت: قبل از اینکه قرائت کنم به داوران که پایین نشسته بودند گفتم،چون نفر قبلی قرائت کننده خانم بوده میکروفن را پایین تنظیم کرده باید میکروفن را برایم تنظیم کنید، آنها گفتند خودت تنظیم کن، می‌خواستند با گفتن این حرف خودم تنظیم کنم، تا ده نمره را از دست بدهم، اما منکه از شرایط مسابقات با خبر بودم گفتم نه خود شمابروید و درست کنید، وقتی بالای سکو رفتم باز هم میکروفن را خوب تنظیم نکرده بودند، در لحظه آخر فردی که آمد تا صندلی را برایم جلو بکشد، به او گفتم میکروفن را تنظیم کنید و این شد که آغازی متفاوت نسبت به دیگر قاریان داشتم.

موذن حرم امام رضا(ع) راز موفقیتم در مسابقات بین المللی بود

موذن حرم رضویی با اشاره به آرامش در مسابقات بین المللی مالزی اظهار کرد: هنگام قرائت یک لحظه نگاه بر جمعیت سالن انداختم دیدم بالای 3هزارنفر آمده اند تا قرائت قاری ایرانی را گوش کنند، در یک لحظه خود را در صحن امام خمینی(ره) و حرم امام رضا(ع) تصور کردم وگفتم حامد تو برای همین جمعیت در این صحن اذان می‌گویی، پس امروز هم خود را در همان صحن تصور کن و بودن هیچ استرسی به تلاوت بپرداز.

وی ادامه داد: قرائت من به گونه‌ای بود که بین قرات هر آیه شاید 41 ثانیه نفسم بالا می‌آمد و بعد از قرائت هر آیه با خودم می‌گفتم خدا رو شکر این آیه تمام شد، حامد برو آیه بعدی، هر چند یامدم میاد، قبل از اینکه بالای سکو بروم یکی از دوستان حافظ قرآنم محمد علی خاکپور که با او در ارتباط بودم در فضای مجازی عکسی از حرم امام رضا(ع) فرستاد و گفت: در حرم برایت دعا می‌کنم و همه چیز مرا دل گرم کرده بود، زیرا می‌دانستم خدا و امام رضا(ع) هوای مرا دارند.

قرائت من در ساعت 24 تمام شد اما تا ساعت 2 شب بیرون سالن با من عکس می‌گرفتند و واقعا خسته شده بودم و از طرفی هم نمی‌خواستم عکاسان و افرادی که تمایل داشتند با آنها عکس بگیرم را نا امید کنم، زیرا به من گفته بودند که آنها نسبت به ایران ذهنیت خوبی ندارند و ما قاریان باید با رفتار و اخلاق خود آن ذهنیت را دور کنیم.

 

بوسه ای از جنس شهادت، آرامش قلبم شد

علیزاده با بیان اینکه یکی از حاضران که از قرائت من ذوق کرده بود، آمد و پیشانی مرا بوسید و گفت: من در چهره تو محسن حسنی کارگر را جستجو می‌کنم، زیرا او هم دوسال قبل دراین مسابقات مقام اول را برای ایران کسب کرده و بسیار مهربان وخوش اخلاق بود، آری شهید محسن حسنی کارگریکی از دوستان بسیار خوبم بود که در حادثه منا شهید شد ودر هنگام تلاوت قرآن همه جا احساسش می کردم به قدری که در مسابقات یک لحظه تصویرش در ذهنم مجسم شد که بوسه ای بر پیشانیم زد و ‌گفت: نگران نباش، انشاالله راحت قرآن می خوانی و نفر اول خواهی شود، و این آرامش خواصی به من می داد.

او از دوستان صمیمی شهید محسن حسنی کارگر قاری شهیدی که در حادثه منا به شهادت رسید است، وقتی به اسم محسن می‌رسد بغض گلویش را می‌گرفت.

عظمت قرآن مکر سعودی ها را باطل کرد

دارنده مقام نخست مسابقات بین المللی قران کریم مالزی افزود: پادشاه مالزی به این مسابقات علاقه زیادی دارد، به گونه‌ای که در اختتامیه و افتتاحیه به همرها خانواده خود شرکت می‌کند، شب قبل از اختتامیه در قصرش همه متسابقین را دعوت کرده و با یک یک ما دست داد، وقتی نوبت به من رسید، نامم و کشورم را از روی لباسم خواند و محکم دستم را فشرد و برایم آروزیی موفقیت کرد در همان لحظه بود، که شرکت کنندگان دیگر کشورها به من گفتند، حتما تو مقام اول را بدست آوردی که پادشاه اینگونه با تو رفتار کرد.

وقتی پرچم ایران برای مقام نخست بالا رفت داوران سعودی و یک داور لبنانی که زیر چتر عربستان هست، از شدت ناراحتی مراسم رو تک کردند، که بعد از این یکی از هیات داوران بلند شد ودر گوش من گفت " و مكروا و مکر الله والله خير الماكرين"

 

بزرگترین هدیه زندگیم را از مقام معظم رهبری گرفته ام

علیزاده با اشاره به خاطره دیدار خود با مقام معظم رهبری در روز اول ماه مبارک رمضان امسال اظهار داشت: یکی از بهترین خاطرات زندگیم دیدار با مقام معظم رهبری بود وایشان به بنده فرمودند:"در حوزه سیاسی دنیا شما با کسب این رتبه قلب مرا مسرور کردید." و این بزرگترین هدیه ای بود که در طول زندگیم گرفته ام.

وی با بیان اینکه رهبری از کسب مقام اول بنده در مسابقات بین المللی مالزی بسیار خوشحال شدند واین بزرگترین افتخار برای من است، افزود: رهبری فرمودند خیلی خوشحال هستم که شما در این سن جوانی توانستید رتبه بین المللی را کسب کنید و امیدوارم متوقف نشوید، همین راه ادامه دهید تا در آینده شما را به عنوان بزرگترین مبلغ به کشورهای شیعه اعزام کنیم.

 

قاری بین الملی قرآن کریم در حالی که بغض گلویش را گرفته بود،گفت: اینکه سبب خوشحالی رهبر معظم انقلاب شدم برایم بسیار جالب و مسرت بخش بود و بنده تا کنون به کشورهای عراق، عمان، مالزی، اندونزی و دوبار به خانه خدا از سوی بعثه مقام معظم رهبری اعزام شدم.

 

 

رویایی که به حقیقت پیوست

علیزاده با بیان اینکه اولین باری که چشمم به خانه خدا افتاد، بهترین لحظه در تمام زندگی ام بود، افزود: همیشه وقتی خانه کعبه را در قاب تصویر تلویزیون مشاهده می‌کردم، با خودم می‌گفتم آیا می‌شود من از نزدیک این خانه را زیارت کنم و در اولین سفرم وقتی از نزدیک خانه خدا را دیدم تا چند دقیقه اصلا باورم نمی‌شد، که این من هستم ودر کنار کعبه قرار دارم و این رویایی بود که به حقیقت پیوست.

وی از لحظه ناب زیارت مسجد النبی گفت:  دیدن مسجد النبی، گنبد سبز پیامبر هم برایم بسیار زیبا بود، با اینکه دو سه بار در اولین زیارت به مدینه به دیدن این بارگاه رفتم، اما باز هم باورم نمی‌شد که من توانسته بودم به زیارت بیاییم حال وهوای عجیبی داشتم سر از پا نمی‌شناختم.

 

در کشور به قرآن بهاء داده نمی شود

دارنده مقام نخست مسابقات بین المللی قران کریم مالزی با اشاره به گلایه مندی شدید خود از مسئولین، گفت : من وامثال بنده از مسئولان بسیار گلایه مندیم زیرا قرآن و قاریان وحافظان قرآن در کشور ما جایگاه خاصی ندارند و سازمانی که بخواهد این افراد را حمایت کند، وجود ندارد، گرچه به اسم سازمان تبلیغات اسلامی متولی است اما درواقع کار مهمی انجام نمی‌دهد.

علیزاده با بیان اینکه قشر جوان با دیدن ما قاریان بین اللملی که در سطح جهان مقام آورده ایم وهیچگونه حمایتی نمی شویم، رغبتی برای گام بر داشتند در این زمینه پیدا نمی کنند.

وی ادامه داد: بسیاری ازسازمان ها و نهاد‌ها به اسم کار انجام می‌دهند اما درواقع هیچ نهاد خاص و یا سازمانی که بخواهد ما را حمایت کند وجود ندارد.

دارنده مقام نخست مسابقات بین المللی قران کریم مالزی با اشاره به اینکه درکشور40 قاری بین المللی که رتبه دارند بیشتر نیست، افزود: هیچ کدام از این نخبگان قرآنی در هیچ منصبی فعالیت ندارند، حتی در زمینه های قرآنی که جزء مدال آوران هستند.

رئیس جمهور و هیچ یک از وزرا دولت به بنده تبریک نگفتند حتی توئیتری

علیزاده با اشاره به قول وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در روز اول ماه رمضان در دیدار با رهبر انقلاب اظهار داشت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بنده قول دادن تا در ماه مبارک رمضان شخص رئیس جمهور با من دیدار داشته باشند، اما ماه مبارک رمضان هم تمام شد ونه تنها رئیس جمهور با من دیدار نداشته بلکه هیچ کدام از معاونان و وزیرای ایشان نه تبریک و نه دیداری با من داشتند.

قاری بین المللی قرآن کریم با اشاره به توئیتر های مختلف رئیس جمهور گفت: وقتی رئیس جمهور برای هرمناسبتی توئیتر می‌گذارند اما برای کسب مقام اول مسابقات قرآنی که با حضور 120 کشور جهان با تمام نا داوری ها، به لطف خدا وکمک امام رضا با 5 امتیاز اختلاف مقام اول از آن ایران شد، حتی حاضر نشدن این واقعه مهم را  به صورت توئتری یا نامه ای یا هر جور دیگر تبریک بگویند.

 

در حکومت اسلامی جایی برای کنسرت هست ولی برای قرآن نیست

علیزاده از تنها هدیه خود که کارتی 500هزارتومانی از سوی سازمان تبلیغات اسلامی بود، خبر داد وافزود: بنده برای این دولت بسیار متاسفم، برای اینها فقط همان ورزش خوب است که میلیارد میلیارد هزینه می کنند وتنها به ورزش های خاصی مثل فوتبال بهاء داده می شود.

وی ادامه داد: برای این دولت همان کنسرت خوب است، که اگر کنسرتی برگزار نشود، آنقدر جو درست می‌کنند، که مردم به علت تعطیلی کنسرت، آن هم در شهر امام رضا(ع) اعتراض کنند.

 

چرا جایگاه نخبگان اسلامی با خواننده فراری عوض می شود

قاری بین المللی قرآن کریم ودارند مقام نخست مسابقات مالزی بیان داشت: دولت مردان به شخصی که به اسلام و ایران توهین کرده، و زمانی یک اثری را خوانده است، جزء افتخارات و الگویی ایران می‌دانند، در صورتی که حتی حاضر به تشکر از نفرات اول بین المللی قرآن نیستند.

وی گفت:عشق به قرآن در وجود ما نهادینه شده است و ما تلاش می کنیم تا برای نسلهای آینده حامی وسازمانی که بتواند قاریان را حامیت کند به وجود آید، تا دراین صورت رغبت جوانان به سمت وسوی قرآن بیشتر می‌شود.

 

شخص اول اجرایی کشور مشکلاتش سندهای بی ارزش 2030 است

دارنده مقام نخست مسابقات بین المللی قران کریم مالزی بیان داشت: وقتی شخص اول اجرایی کشور ما از 2030 آنقدر حمایت کرده ومی‌گوید یک تنه ازآن حامیت می‌کنم، باید دراین شرایط قرآن و قاریان کمرنگ باشند اگر یک قاری قرآن به سمت خوانندگی برود، تمام این خوانندگان کسب و کارشان نمی‌چرخد، اما بنده به عنوان قاری قرآن از مسئولان همچنان گلایه مدن بوده وهستم .

 

عشق به قرآن بالاترین ارزش زندگی ام است

علیزاده از تلاش 20 ساله‌اش در راه حفظ وبدست آمدن این موقعیت خبر داد و افزود: مداحی در کشور ما جا افتاده و ازآن به عنوان یک هنر یاد می‌شود، اما قاری قرآن هنوز جایگاه خود را در کشور ما پیدا نکرده و تنها در دید مردم قاری قرآن فقط همان قاری است که قرآن باید تلاوت کند، اگر من این 20سال عمرم را که برای تلاوت وقاری قرآن گذاشتم در هر هنری دیگر می‌گذاشتم، بسیار مطرح و پولدار بودم، اما عشق به قرآن بالاترین ارزش است و من با خدای خود عهده و پیمان بسته ام.

راز سعادت فرزندان تنها، احتمام به قرآن است

دارنده مقام نخست مسابقات بین المللی قران کریم مالزی با بیان اینکه مقام اول را مدیون زحمات پدرم هستم اظهار داشت: من دو فرزند دارم دوست دارم دخترم حافظ قرآن وپسرم هم حافظ وهم قاری قرآن شود ودر این زمینه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنم، زیرا اگر می‌خواهیم در خانه ای فرزند به سمت وسوی قرآن برود باید پدر روزی چند آیه قرآن بخواند، باید پدر و مادر به همراه فرزندان در برنامه‌های قرآنی شرکت کند و من به فرزند 2 ساله خود آموخته ام، وقتی قران را می‌بینید، باید آنرا بوسیده و بر چشمانش بکشد، تا از همین کودکی بداند قرآن چقدر عظمت دارد.

علیزاده تنها عمل در رفتار و گفتار دلیل عاشق شدن مردم بخصوص خانواده به اسلام و قرآن عنوان کرد و افزود: باید شرایط را طوری رقم بزنیم که مردم و فرزندانمان با عشق و علاقه به سمت قرآن هدایت شودند و این تنها به عمل به قرآن محقق می شود.

انتهای پیام//

نظرات کاربران