7. دى 1395 - 14:32
حوزه
بیرجندرسا- مدیر حوزه علمیه الزهرا(س) قاین با بیان این که محرومیت از نام حوزه های علمیه خراسان جنوبی می بارد، گفت: در این استان حوزه های علمیه خواهران منزوی شده اند.

جعفری پور مدیر مدرسه علمیه خواهران الزهرا (س) قاین در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، ضمن اشاره به نقش بارزحوزه های علمیه در جامعه، اظهار کرد: حوزه های علمیه با  توجه به این که جایگاه اعتقادی مردم را داشته و با وجود این که بالغ بر 1400 سال از  قدمت آن می گذرد، هنوزجایگاه اصلی خویش را حفظ کرده است.

وی ضمن اشاره به سخنی از امام راحل(ره) مبنی بر این که "دین عین سیاست و سیاست عین دین است"، تصریح کرد: به دلیل آن که مردم ارتباط قلبی خوبی با حوزه های علمیه برقرار می  کنند باید توجه شود که منبرها به روز باشد.

رئیس حوزه علمیه الزهرا(س) قاین خاطرنشان کرد: روحانیت علاوه بر سیاست، در بسیاری از امور دیگر نیز می تواند تاثیرگذار باشد البته به شرط این که جامعه قدر روحانیت را بداند.

جعفری پور ضمن اشاره به نقش بارز روحانیت در بسیاری از مسائل مهم جامعه همچون اقتصاد مقاومتی، سبک زندگی، اهداف زندگی و...، یادآور شد: روحانیت نیز باید در جامعه، قدر جایگاه خویش را بداند و در فرهنگسازی مسائل مهم جامعه گام بردارند.

وی با بیان این که خانم ها نقش بسزایی در کاهش بسیاری از آسیب های اجتماعی همچون طلاق، اعتیاد و ناهنجاری های دیگردر جامعه دارند، متذکر شد: آنچه مسلم است آن است که اگر مسئولان به خانم ها بخصوص طلبه های خواهر برای فرهنگ سازی در نقاط مختلف جامعه بها دهند، بسیاری از آسیب های اجتماعی  کاهش چشمگیری خواهد داشت.

جعفری پور ضمن اشاره به بحث تحول در حوزه های علمیه، با بیان این که تحول در حوزه های علمیه اجتناب ناپذیر است، عنوان کرد: وقتی که رهبر معظم انقلاب بر تحول حوزه تاکید داشته و می فرمایند "تحول در حوزه علمیه را مدیریت کنید و در صورت عدم تحول، سبب نیستی و نابودی حوزه و یا منزوی بودن آن خواهیم شد"، نشان از اهمیت این موضوع دارد.

وی با اشاره به این نکته که حوزه های علمیه باید در قالب متحول شدن، یک جهش خوبی در راستای پیشرفت داشته باشند، اذعان داشت: باید برنامه های حوزه همچون برنامه های آموزشی، محیط حوزه ها، نوع پذیرش حوزه، برنامه های عالی حوزه و ... تغییر پیدا کند.

رئیس مدرسه علمیه خواهران قاین با بیان این که ما در کشورتعداد 2 قطب حوزوی داریم، گفت: این دو قطب عبارتند از حوزه علمیه قم و مشهد.

جعفری پور ادامه داد: مستقل شدن حوزه علمیه مشهد، بسیار شایسته است.

وی  در ادامه صحبت هایش ضمن اشاره به حوزه های علمیه در خراسان جنوبی و همچنین فعالیت حوزه های علمیه خواهران، ابراز امیدواری کرد وافزود: از اسم حوزه های علمیه در این استان، محرومیت می بارد و این مهم بر کسی پوشیده نیست و متاسفانه مسئولین کمتر به این حوزه ها سرکشی می نمایند.

جعفری پور از منزوی شدن حوزه های علمیه خواهران در این استان خبر داد و تصریح کرد: بایستی  هدف  ها در این خصوص تغییر پیدا کند، چون بعضا در این حوزه ها، امور به افرادی واگذار شده که سواد آنچنانی ندارند.

وی با اشاره به این نکته که حوزه های علمیه همواره پیشگام تولید علم در جامعه هستند، اظهار داشت: باید حوزه های علمیه در همه جا تاسیس شوند چرا که بزرگترین متولیان فرهنگی جامعه محسوب می شوند.

انتهای خبر/

نظرات کاربران