آی پرسه
همراه لحظه های جوانی
23. آذر 1395 - 12:41
بیرجندرسا- مدیر کل اوقاف وامور خیریه خراسان جنوبی با بیان اینکه باید وقف در زمینه حوزه‌های علمیه گسترش یابد، گفت: ما طلبه ها برای گسترش فرهنگ حسنه وقف برای نیت های اسلامی باید تلاش کنیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، حجت الاسلام والمسلمین محمد طاهر گرایلی در نشست هم اندیشی مدیران مدارس علمیه ومدیران ادارات اوقاف خراسان جنوبی در حوزه علمیه نرجس ظهر امروز  اظهار داشت: برگزاری هم اندیشی بین مدیران زمینه ساز وقف در حوزه های علمیه در بعد های مختلف است.
مدیر کل اوقاف وامور خیریه خراسان جنوبی گفت: در دین اسلام وقف همیشه مطرح بوده  وقدیمی ترین وقف از آن حضرت زهرا(س) است که باغهای فدک را وقف کردند ومتولی آنرا امام علی(ع) قرار دادند.
وی بیان داشت: در دین اسلام سنت حسنه وقف از جایگاه زیادی برخوردار است وحضرت علی(ع) با کندن چاه و نخلستانها سنت حسنه وقف را آغاز کرد و ظرفیت موقوفات زمینه برای حفظ و استقلال شیعه شد وجریان شیعه از موقفات در جهت رشد علمی 4 هزار طلبه تربیت کردند که این امر توسعه یافت.
گرایلی با بیان اینکه ما باید کار طلبگی خود را بکنیم وهر کس که سنگ اندازی کرد چوب آنرا می‌خورد، اظهار داشت: اگر طلبه‌ها وحوزه‌های علمیه در زمینه وقف تبلیغ کنند موقوفات به استقلال خود می‌رسند وهیچ کس موفق تر از خود طلبه‌ها در این زمینه نیست.

مدیر کل اوقاف وامور خیریه خراسان جنوبی گفت: اگر حوزه‌های علمیه استقلال خود را نداشته باشند در برابر رفتارهای نابخردانه مسئولان، حقوقهای نجومی که کسی حرفی نمی‌زند، دچار مشکل می‌شوند.
وی با بیان اینکه در ایران با  اصلاحات ارضی تلاش داشتند تا موقفات را از بین ببرند، اظهار داشت: دشمن برنامه ریزی کرده تا وقف این پشتوانه مسلمانان را بگیرد وحوزه‌های علمیه که قدمت آن بسیار زیاد است به گونه‌ای که از سال 1338 عهده نامه موجود است که پای انرا 28 مجتهد امضا کردند.

مدیر کل اوقاف وامور خیریه خراسان جنوبی گفت: در یک مقطعه از زمان برخی از مدیران اوقاف بیشترین منفعت را از اوقاف می‌برند وبازرسی در اوقاف وجود نداشت.

گرایلی افزود: مبلغان واقعی وقف این سنت حسنه روحانیت و طلبه ها هستند.
وی با بیان اینکه از قبال موقوفات 77 قنات لایروبی شده است، اظهار داشت: ما طلبه‌ها مدیون حوزه‌های علمیه هستیم ودر حال حاضر حوزه‌های علمیه هم باید تلاش کنند تا سنت حسنه وقف ترویج شود واین حوزه‌های علمیه برای ترویج فرهنگ اسلامی باید پشتوانه وقفیات سالم و درست باشند.

مدیرکل اوقاف وامور خیریه خراسان جنوبی اظهار کرد: : باید وقف برای حوزه‌های علمیه زیاد شود تا در آینده محتاج کسی نباشیم.

گرایلی با اشاره به حقوقهای نجومی گفت: برخی حقوقهای نجومی اختلاس می‌کنند اما آب از آب تکان نمی‌خورد وآنهایی که میخواهند در این رابطه حرف بزنند می‌ترسند نان شبشان قطع شود .

مدیرکل اوقاف وامور خیریه خراسان جنوبی گفت: دشمن برنامه ریزی کرده بود تا پشتوانه اقتصادی شیعه را بگیرد ودراین راستا ضربه سنگینی بر جریان تفکر شیعه در زمینه فرهنگ وقت ایجاد کرد.
گرایلی با بیان اینکه در برخی از زمانها از موقوفات درست بهره بری نمی‌شد، افزود: رهبری تأکید کردند حوز ه علمیه نباید در دست دولت باشد بلکه باید مستقل باشد واین استقلال بدست نمی‌آید مگر اینکه پشتوانه تفکر حوزه در کنار موقافات باشد.

نظرات کاربران