آی پرسه
قرعه کشی بزرگ همراه اول
29. آبان 1395 - 13:48
بیرجندرسا- مدیر حوزه علمیه خواهران نرجس«س» شهرستان بیرجند با بیان این که سفر اربعین، بزرگترین نماد و نمایش شیعیان دنیا محسوب می شود، گفت: به طور یقین اجتماع زائران حسینی در سفر پیاده روی اربعین، سبب انداختن رعب و وحشت در دل مستکبرین جهان و بویژه داعش است.

صغری حجی پور مدیر حوزه علمیه خواهران نرجس«س» شهرستان بیرجند در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، اظهار کرد: زیارت اربعین، یکی ازعوامل پنجگانه مومن محسوب می شود که نباید از آن غفلت گردد.

وی با بیان این که شروع جاذبه مغناطیسی حسینی در روز اربعین است، تصریح کرد: این همان مغناطیسی است که امروز هم با گذشت قرن های متمادی، در دل همه شیعیان وجود دارد.

مدیر حوزه علمیه  نرجس بیرجند با اشاره به این که خلاء وجود اجتماعی عظیم و بین المللی در میان شیعیان را، حضور میلیونی در ایام اربعین پر می کند، خاطرنشان کرد: ازقدیم نیز زیارت اربعین مرسوم بوده و مردم به صورت مخفیانه به این سفر می رفته اند ولی خوشبختانه بعد ازمرگ صدام و اشغالگران آمریکایی مردم همه ساله به صورت علنی و با عشق و علاقه مضاعف، راهی این سفر سراسر معنوی می شوند.

حجی پور با بیان این که در ایام اربعین که شیعیان کلیه کشورهای جهان به عراق می آیند، همدیگر را با نامهای «زائرالحسین» و یا«خادم الحسین» می شناسند، یادآور شد: این موضوع، خود شیوه و مظهری از سبک زندگی اسلامی است.

وی افزود: نقش زیارت سید و سالار شهیدان، از مصادیق تعظیم و بزرگداشت شعایر الهی و ازجلوه های محبت و دوستی با اهل بیت و ازموارد عمل به آیه مودت است که باید قدر دانسته شود.

مدیر حوزه علمیه نرجس بیرجند از اعزام تعداد 9 نفر طلبه خواهر از این حوزه علمیه برای سفر پیاده روی اربعین سال جاری خبر داد و عنوان کرد: این کارفرهنگی بزرگ از حوزه علمیه خراسان تصمیم گیری و اجرا شده است.

حجی پور اعزام خواهران طلبه را به سفر اربعین، بسیار خوب و ضروری دانست و یادآور شد: در بسیاری از موکب ها و خیمه ها خصوصا در شهر نجف، جای خواهران مبلغه در سالهای قبل واقعا خالی بود.
وی که خود نیز امسال در سفر اربعین حضور دارد، ادامه داد: در بعضی وضوخانه های کربلا خانمهای مبلغه ای حضور داشتند که به جوابگویی خواهران با زبان عربی مشغول بودند ولی با توجه به این که عمده زائران اربعین، ایرانی هستند درک زبان عربی برای آنان سخت و ناممکن است و نیاز به وجود خواهران مبلغه ایرانی، بیش از پیش احساس می شود.

مدیر حوزه علمیه خواهران نرجس با اشاره به این که خواهران طلبه اعزامی به سفر اربعین، دوره های متعددی را گذرانده اند، متذکر شد: این عزیزان در موکب ها، وضوخانه ها، مساجد و.... در جمع خواهران به سوالات شرعی آنان پاسخگو  خواهند بود و به تبلیغ معارف دین می پردازند.

حجی پور نقش اربعین را در ظهور حضرت مهدی«عج» بی نظیر دانست و گفت: باید امکانات مادی نیز در این خصوص در بحث پذیرایی از زائران و... افزایش پیدا کند.

وی ضمن اشاره به این که رفتن خانواده ها به صورت خانوادگی در سفر اربعین علی رغم وجود مشکلات راه، بسیار خوب و شایسته است، اذعان داشت: در واقع این سفر، سبب پخته شدن افراد و جهاد آنان با نفس می شود.

مدیر حوزه علمیه نرجس بیرجند با بیان این که اهداف زیارت اربعین، همان اهداف امام حسین«ع» در جریان عاشورا است، ابراز کرد: بزرگترین پیام سفر اربعین به دنیا، انداختن رعب و وحشت در دل دشمنان و مستکبران خصوصا داعشی ها است.

حجی پور از سفر اربعین، به عنوان بزرگترین نماد شیعه یاد کرد و اظهار کرد: انتظار می رود که سال به سال، بر شمار زائران اباعبدالله الحسین«ع»، در این سفر معنوی افزوده گردد.

وی در پایان ضمن انتقاد از اینکه متاسفانه برخی از خواهران در سفرهای زیارتی و از جمله سفر اربعین چندان توجهی به مساله حجاب خویش نمی کنند، اظهار داشت: رعایت حجاب، برپایی نماز اول وقت، سعه صدر، حفظ شئونات اسلامی و خوش اخلاقی از مهمترین ویژگی های خواهران مسلمان است که باید همیشه و بویژه در سفرهای زیارتی مدنظر داشته باشند.

نظرات کاربران