10. آبان 1395 - 7:39
مدیر حوزه علمیه امام صادق(ع) طبس:
حوره علمیه طبس نزدیک به 150 سال قدمت دارد
حوزه
بیرجندرسا- حجت الاسلام محمدزمانی بازسازی حوزه علمیه برادران شهرستان طبس را، از سال63 به بعد دانست و متذکر شد: ورودی و خروجی طلاب به این حوزه علمیه دارای نوسان بوده است و طبق رصد انجام شده :از سال 86، بین 100 تا 150 نفر گردش طلبه داشته ایم.

حجت الاسلام و المسلمین عباس محمد زمانی مدیرحوزه علمیه امام صادق(ع) شهرستان طبس در گفتگو با خبرنگارپایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، حوزه علمیه  برادران شهرستان طبس را زیرمجموعه خراسان دانست و اظهار داشت: حدود 50 طلبه در حال حاضر در این حوزه علمیه مشغول به تحصیل هستند.

وی نیز در خصوص قدمت تاسیس حوزه علمیه برادران شهرستان طبس گفت: سال تاسیس این حوزه تقریبا مربوط به سال 1250 است.

مدیر حوزه علمیه امام جعفر صادق(ع) طبس با اشاره به این که حوزه علمیه امام صادق(ع) شهرستان طبس در ساختمانی قرار دارد که بیش از 30 سال از ساخت آن می گذرد، یادآور شد: این موضوع سبب پاره ای از مشکلات شده است.

وی بازسازی حوزه علمیه برادران شهرستان طبس را، از سال63 به بعد دانست و متذکر شد: ورودی و خروجی طلاب به این حوزه علمیه دارای نوسان بوده است و طبق رصد انجام شده :از سال 86، بین 100 تا 150 نفر گردش طلبه داشته ایم.

حجت الاسلام محمدزمانی ثانی با بیان این که از سال 87 به بعد، وضعیت طلاب در حوزه علمیه امام صادق(ع) شهرستان طبس تقریبا روند ثابتی داشته است،عنوان کرد: به طور کلی نمی توان برآوردی از خروجی ثابت طلبه ها در این حوزه علمیه داشت ولی در مجموع، خروجی طلاب از این حوزه علمیه بعد از سال 87 تاکنون،حدود 40 نفر بوده است.

وی با بیان این که در حوزه علمیه امام صادق(ع) شهرستان طبس، تا پایه چهارم وجود دارد، تصریح کرد: طلبه های این حوزه علمیه پس از اتمام پایه چهارم برای ادامه تحصیل عازم مشهد، قم وبیرجند می شوند.

مدیر حوزه علمیه برادران شهرستان طبس در ادامه صحبت هایش ضمن اشاره به این که تعدادی از طلاب این حوزه علمیه از شهرستان طبس هستند، اذعان داشت: بخش قابل توجهی از طلاب این حوزه مربوط به خارج از شهرستان طبس شامل شهرستان های بیرجند، سربیشه، کاشمر، عشق آباد، دیهوک، سرایان و روستاهای جوخواه، طردآباد، ده محمد هستند.

حجت الاسلام محمدزمانی ثانی تعداد طلاب ورودی سال جاری  حوزه علمیه برادران طبس را، 13 نفر دانست و بیان کرد:حدود11 نفر طلبه دیگر نیز به صورت انتقالی در این حوزه علمیه مشغول به تحصیل هستند.

وی در خصوص ویژه برنامه های انجام شده در حوزه علمیه این شهرستان در طی سال،اظهار کرد: برگزاری ویژه برنامه های دهه ولایت، ویژه برنامه های ایام تولد و شهادت ائمه اطهار(ع)، قرائت زیارت عاشورا در همه روزهای محرم، سخنرانی توسط طلاب و اساتید، برگزاری دعای عهد و زیارت آل یاسین در ایام محرم و....از جمله مهمترین برنامه های مذکور است.

نظرات کاربران