5. مهر 1395 - 11:26
بیرجندرسا- متاسفانه توزیع ناعادلانه‌ی متخصصین و جراح فک و صورت در کشور صورت گرفته است و خراسان جنوبی در این زمینه سهمی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، به نقل از خاورستان، چندسالی است که خدمات پزشکی و دندانپزشکی در شهرها و استان ها رشد کرده است و متخصصینی در این زمینه به خدمت مردم شهر آمده اند اما متاسفانه در حال حاضر بیرجند مرکز خراسان‌جنوبی، جراح فک و صورت ندارد و افراد در صورت وجود مشکل و نیاز به دکتر باید به استان های دیگر مراجعه کنند و این موضوع نارضایتی مردم را در پی داشته است.

 

یکی از شهروندان که چندى پيش به دليل شكستگى دندان پسرش در اثر حادثه ، براى درمان به كلينيك تخصصى دندانپزشكى دانشگاه علوم پزشكى بيرجند مراجعه كرده بود در گفتگو با خبرنگار خاورستان، از نبود جراح فک و صورت در استان گلایه کرد و گفت: با توجه توضيحات من و درد شديد پسرم عكس هايي از فك و صورت او گرفته شد و مشخص شد كه فك او نيز شكسته است و دكتر به من گفت نياز به جراحى دارد در حال حاضر در استان جراح فكى وجود ندارد و ما بايد با اين اوضاع به مشهد برويم!

 

وی تصریح کرد: متاسفانه خراسان جنوبی گاهی مظلوم شناخته می شود و مورد بی توجهی قرار می گیرد که نیاز است مسوولان به استان محروم توجه بیشتری داشته باشند.

 

وی بیان کرد: گاهی برخی دکترها در بیرجند حضور پیدا می‌کنند و با اتمام دوره خود دوباره از این شهر می روند و انگار شهر بیرجند که مرکز استان خراسان‌جنوبی است و خدمات درمانی بیشتر از سایر شهرستان ها دارد هم باید مقطعی میزبان برخی پزشکان برای گذراندن طرح آنها باشد و این جفای به مردم استان است.

 

 

یك مقام آگاه در این زمینه در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: با وجود اینکه درخواست نياز از سوی دانشگاه علوم پزشكى بيرجند برای ارسال متخصص فک و صورت، اعلام شده است اما هیچ متخصصی به این استان فرستاده نشد.

 

 

وی تصریح کرد: ارسال جراح فك و صورت به استان‌هایی چون تهران، اصفهان و مشهد انجام گرفته است اما براى بيرجند از طرف وزارتخانه جراحى فرستاده نشده است يعنى اينكه استان خراسان‌جنوبى بدون جراح فك و صورت خواهد بود.

 

 

او با بیان این سوال که چه كسی به ما می‌گويد كه در اين وسط نيازهاى درمانى مردم چه مى شود، خاطرنشان کرد: در پنج سال گذشته هميشه جراح فك و صورت در بيرجند حضور داشته است كه در سه سال اخير دو جراح به صورت هم زمان حضور داشته اند كه باتوجه به كاهش مدت طرح هر دو این شهر را ترک کردند.

 

 

اين مقام آگاه بیان‌کرد: آن چه كه باعث شده است استانی مانند خراسان‌جنوبی و دانشكده‌ای مانند دانشكده دندانپزشكى بيرجند، بدون جراح فك و صورت بماند و سهمى در جدول توزيع در اين رشته نداشته باشد؛ قرار گرفتن نام بيرجند در كنار كلان شهرهايى مانند تهران،مشهد ،اصفهان و... در جدول اعلام نيازهاى دانشكده ها بوده است.

 

وى تاکید کرد: طبيعى است كه بيرجند در مقايسه با اين شهرها جذابيتى براى انتخاب توسط متخصصين متعهد خدمت ندارد.

 

همچنين اظهارکرد: پيشنهاد می‌شود به منظور بهرمند شدن شهرهاى بيشتر از خدمات تخصصى دندانپزشكى كلان شهر ها از ليست  توزيع متخصصين متعهد خدمت حذف شود.

 

وى با تاکید بر اینکه نياز استان خراسان جنوبى به جراح فك و صورت نيازى اورژانسى است، گفت: هم از اين نظر كه با توجه به مسافت حداقل٥٥٠كيلومترى تا دسترسی به اولين جراح فك و صورت، بيماران، مخصوصا بيماران تصادفى، دچار مشكل خواهند شد.

 

او یادآورشد: هم چنین دانشجويان اولين دوره‌ى دانشكده ى دندانپزشكى بيرجند كه امسال آخرين سال تحصيل آن ها است در صورت نبود جراح فك فارغ التحصيلى آن ها به تاخير مى افتد درحالى كه اين استان با كمبود دندانپزشك مواجه است و وزیر بهداشت در سفر اخیر خود به خراسان جنوبی این موضوع را مورد تاکید خود قرار دادند.

نظرات کاربران