2. مرداد 1395 - 13:02
خوشایند
بیرجندرسا- خوشایند بابیان اینکه افزایش ۲۰ درصدی تعهدات آموزشی از مهم‌ترین برنامه‌های اداره کل در سال جاری خواهد بود، افزود: توانمندسازی آموزشی مهارتی روستاییان عشایر، تعامل با صنایع، صنوف و دانشگاه‌ها، توسعه بخش غیردولتی و همچنین افزایش کیفیت و اثربخشی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مناسب با بازار کار از دیگر اقدامات مهم اداره کل است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، حسین خوشایند مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی در نشست خبری به مناسبت هفته ملی مهارت و آموزش های فنی حرفه ای گفت: برای ترویج کار آفرینی در جامعه روز 6 مراد به عنوان روز ملی کار آفرینی نامگذاری شده است

وی بابیان اینکه سازمان فنی و حرفه‌ای با اهداف تربیت نیروی کار ماهر، نیمه ماهر و ارتقا مهارت نیروی کار شاغل در دو بخش دولتی و غیردولتی آموزش ارئه می‌کند، افزود: مأموریت و هویت اصلی سازمان آموزش و مهارت‌ آموزی در قالب دوره‌های ۱۰ تا هزار و ۹۰ ساعته در مراکز ثابت، آموزش در مناطق روستایی و عشایری، صنایع و صفوف، جوار دانشگاه‌ها، پادگان‌ها و زندان‌ها است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه تمامی خدمات ارئه شده در بخش‌های دولتی کاملاً رایگان است، گفت: کارجویان، روستاییان، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی و زنان خانه دار و تمامی کسانی که به دنبال مهارت هستند جامعه هدف اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای را تشکیل می‌دهند.

وی بابیان اینکه ۱۸ مرکز آموزش در بخش دولتی در استان فعال است، بیان کرد: این مراکز در قالب ۱۲۰ کارگاه ثابت و ۴۳۰ حرفه آموزشی فعالیت می‌کنند.

خوشایند با اشاره به اینکه ۱۴۴ آموزشگاه آزاد فعال در سطح استان وجود دارد، افزود: در این مراکز نیز ۱۳۶ حرفه آموزشی وجود دارد که به طور متوسط سالانه به سه ونیم میلیون نفر ساعت آموزش ارائه می‌کند.

وی بابیان اینکه سال گذشته هفت هزار نفر دوره در بخش خصوصی و ۱۸ هزار و ۶۶۰ نفر دوره در بخش دولتی آموزش دیده‌اند، تصریح کرد: از تعداد افراد آموزش دیده در بخش دولتی هشت هزار و ۱۹۲ نفر زن و ۱۰ هزار و ۴۶۸ نفر مرد هستند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه مجموعاً ۲۵ هزار و ۷۵۰ نفر در سال گذشته از خدمات و آموزش‌های بخش‌های دولتی و خصوصی استفاده کرده‌اند، گفت: سال گذشته برای اتباع خارجه نیز دوره‌های آموزشی برگزار شده است.

۹۰درصد فارغ التحصیلان مراکز علمی و کاربردی فنی و حرفه ای وارد بازار کار شدند

وی بابیان اینکه دو مرکز علمی کاربردی در دو شهرستان استان فعال هستند، اظهار داشت: تا کنون ۳۰۰ دانشجو در این مراکز تحصیل کرده‌اند و ۹۰ درصد فارغ التحصیلان وارد بازار کار شده‌اند.

خوشایند با اشاره به اینکه در سال گذشته سه میلیون و ۱۲۵ هزار نفر ساعت در مراکز فنی و حرفه‌ای آموزش دیده‌اند، افزود: ۷۱ حرفه آموزشی نیز طی سال گذشته به حرفه‌های استان اضافه شد.

وی بابیان اینکه در پایان هر دوره آزمون مهارت برگزار خواهد شد، بیان داشت: سال گذشته ۲۵ هزار و ۸۷۹ نفر در آزمون‌های پایان دوره و آنلاین شرکت کرده‌اند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه گواهی‌نامه‌های مهارت‌آموزی فنی و حرفه‌ای اعتبار بین‌المللی دارد، گفت: از سال ۹۳ گواهی‌نامه‌های مهارت به کارت‌های الکترونیک مهارت تبدیل‌شده است.

انجام نیازسنجی های مهارتی در ۱۱ شهرستان

وی بابیان اینکه نیازسنجی مهارتی در ۱۱ شهرستان از اقدامات مهم سازمان در سال گذشته بوده است، بیان کرد: اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان در راستای تأکیدات رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی ۲۲ درصد کاهش در بخش هزینه‌ها، ۱۳ درصد افزایش در بخش درآمد و ۱۹ درصد افزایش در بخش عملکرد داشته است.

خوشایند با اشاره به برگزاری هفدهمین دوره مسابقات ملی مهارت باهدف شناسایی نخبگان مهارتی و ایجاد انگیزه برای جوانان اظهار کرد: این مسابقات در سه سطح شهرستانی، استانی و کشوری برگزار خواهد شد.

وی بابیان اینکه در سال گذشته هزار و ۵۰۰ نفر در بخش شهرستانی، ۷۵ نفر در بخش استانی و ۱۲ نفر در بخش کشوری شرکت کرده‌اند، افزود: استان خراسان جنوبی در چهار رشته در مسابقات کشوری صاحب مدال شد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی ادامه داد: در حال حاضر مرحله شهرستانی با هزار و ۶۵۰ نفر در حال برگزاری است و مرحله استانی این مسابقات نیز هفتم مردادماه برگزار خواهد شد.

افتتاح دو پروزه فنی و حرفه ای در سال جاری

وی با اشاره به اینکه طی سال گذشته سه پروژه به بهره‌برداری رسیده است، بیان کرد: تا پایان سال نیز دو پروژه مرکز آموزش خواهران بشرویه و مرکز آموزش خواهران سربیشه افتتاح خواهد شد.

خوشایند افزود: یک میلیارد و ۶۲ میلیون تومان برای این مراکز هزینه شده است.

وی بابیان اینکه افزایش ۲۰ درصدی تعهدات آموزشی از مهم‌ترین برنامه‌های اداره کل در سال جاری خواهد بود، افزود: توانمندسازی آموزشی مهارتی روستاییان عشایر، تعامل با صنایع، صنوف و دانشگاه‌ها، توسعه بخش غیردولتی و همچنین افزایش کیفیت و اثربخشی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مناسب با بازار کار از دیگر اقدامات مهم اداره کل است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به استخدام مربیان حق‌التدریس، تصریح کرد: ۷۰ نفر از مربیان حق‌التدریس استان با مصوبه مجلس استخدام شدند و در حال حاضر در مرحله صدور احکام کارگزینی هستند.

وی مهم‌ترین موضوع در هفته ملی مهارت را ترویج فرهنگ مهارت آموزشی دانست و افزود: میثاق با شهدا، سخنرانی مدیران فنی و حرفه‌ای قبل از خطبه‌های نماز جمعه، دیدار با مسئولان استان، بازدید عمومی از مراکز فنی و حرفه‌ای و برگزاری کلاس‌های کارآفرین و خلاقیت از اقدامات مهم آموزش فنی و حرفه‌ای در هفته ملی مهارت است.

خوشایند با اشاره به برپایی نمایشگاه توانمندی کارآموزان تحت عنوان نمایشگاه حرکت، اظهار کرد: طرح خدمات خودرویی به‌صورت رایگان نیز در بعضی از شهرستان‌های اجرا خواهد شد.

وی بابیان اینکه در چهارماهه نخست سال جاری ۹۸۵ هزار نفر ساعت در بخش‌های دولتی آموزش دیده‌اند، گفت: هفت هزار و ۱۸۰ نفر دوره نیز در این مدت آموزش‌های مهارتی لازم را کسب کرده‌اند.

نظرات کاربران