27. تير 1395 - 9:37
شال
بیرجندرسا- دواودی اظهار کرد: برای پیشرفت و توسعه کشور باید فرهنگ و هنر را در جامعه گسترش داد، چرا که گرایش جوانان به رشته هایی که جذب ادارات می شوند باعث ضربه زدن به هنر ایرانی شده است و کم توجه ای به این موضوع، راه نفوذ فرهنگ غرب را به کشور باز کرده است.

خانم داوودی استاد دانشگاه بیرجند در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، در رابطه با گرایش دانشجویان به رشته هنر افزود : به علت اینکه اکثرا  جوانان به دنبال رشته هایی هستند که زود جذب ادارات شوند تعداد نفرات رشته های هنری محدود شده و حتی کسانی که به دانشگاه می روند، دنبال رشته هایی هستند که سریع تر به درآمد زایی برسند.

این استاد هنر دانشگاه بیرجند که خود هنرمند عرصه نقاشی خط روی پارچه است، به هنروران و علاقمندان رشته پارچه نویسی برای شروع این حرفه گفت: علاقه و هنر ذاتی مهمترین سرمایه در این عرصه است و با حداقل یک سرمایه ای اندک برای تهیه ی پارچه در حد ۴تا۵ هزار تومان می توان هنر خود را اجرا و درآمد زایی رساند.

داوودی با اشاره به ارتباط نداشتن هنرمندان با صنعتگران  گفت: مهمترین راه توسعه و پیشرفت هنر داشتن پل ارتباطی هنر و صنعت می باشد.

وی ادامه داد: من با خیلی از فروشنده های مقنعه و شال و چادر ملی  در بیرجند صحبت کرده ام انها می گفتند چون ما کسی را که در این زمینه نمیشناسیم و شناختی هم روی هنرمندان سطح شهر نداریم کار های چاپی و هنری خودمان را به اصفهان می فرستیم و شاید  هزینه بار و حمل و نقل اجناس بیشتر از هزینه ای باشد که در اینجا کار شود.

استاد دانشگاه هنر از مسئولین خواست  تا این زمینه ساز گسترش هنر در استان شوند و افزود: مسئولین می توانند این حرفه ( نقاشی بر روی پارچه) را حداقل در مراکز فنی حرفه ای سراسر استان آموزش دهند.

وی ادامه داد: کار های مختلف روی پارچه مثل: نقاشی و سوزن دوزی و گلدوزی خاص می تواند به رشته های مراکز فنی اضافه شود تا بتوانند هنروران با فراگیری در آموزش و اخذ مدرک تحصیلی وارد عرصه بازار کار شوند.

داوودی در مورد واردات پوشاک و لباس های غربی در بازار ایران افزود : خیلی از لباس ها بخصوص مانتوها با هزینه گزاف با فرهنگ و تفکر غربی وارد کشور می شوند.

وی ادامه داد: متن ها، جمله ها و شعار های انگلیسی نوشته شده بر روی لباس ها همان چاپ و نقاشی روی پارچه است که ما می توانیم با گسترش این حرفه درجامه فرهنگ خودمان را با شعر های نظیر شعرحافظ و سعدی و بزرگ ایران اسلامی برای جوانان جامعه که علاقه به فرهنگ و تمدن مان هستند، عرضه کنیم و حتما این کار باعث رونق یافتن بازار کارهنرمندان ایرانی نه تنها در کشور بلکه در جهان خواهد شد.

نظرات کاربران