8. فروردين 1395 - 9:25
بازنشر مصاحبه‌ای قدیمی از سردار همدانی؛
کشف و شناسایی سرویس‌های جاسوسی آمریکایی و اروپایی توسط سپاه
بیرجندرسا- فرمانده سپاه تهران بزرگ گفت: هرجا که سپاه احساس کند اصول، ارزش‌ها و ارکان نظام مورد تهدید واقع شده است، آنجا وارد صحنه می‌شود و به وظیفه‌اش عمل می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از دفاع پرس: متن مصاحبه‌‌ با سردار شهید حاج حسین همدانی، فرمانده وقت سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ، که در روز شانزدهم تیر ماه سال 1390 درباره مسائل روز آن زمان انجام شده است.

متن این مصاحبه را در ذیل می‌خوانید.

سوال: سپاه به‌عنوان ضابط قوه قضائیه وظیفه مقابله با جریان انحرافی را به‌عهده دارد؛ تاکنون در این‌خصوص چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

- با توجه به آنچه که در قانون اساسی و بعد از آن در مصوبات مجلس آمده، سپاه از بدو تشکیل به‌عنوان ضابط (نیز) مأموریت داشته و سپاه امروز ضابط نشده است. سپاه از ابتدا مأموریت دفاعی و امنیتی داشته و الزامات و نیازمندی‌اش این بوده که ضابط دادگستری باشد؛ بنابراین از همان  سال‌های اول پس از پیروزی انقلاب که منافقین دست به ترور زدند و سپاه در سطح تهران بزرگ، «گشت ثارالله» را راه‌اندازی کرد، این نهاد انقلابی ضابط دادگستری بوده است.

ضابط قضایی به وکالت از قوه قضائیه می‌تواند (با متهمان) برخورد کرده، تشکیل پرونده بدهد و آن‌ها را به محکمه قضایی معرفی کند. بر همین اساس هرجا که سپاه احساس کند اصول، ارزش‌ها و ارکان نظام مورد تهدید واقع شده است، آنجا وارد صحنه می‌شود و به وظیفه‌اش عمل می‌کند.

سوال: عده‌ای سپاه را به دخالت در انتخابات متهم می‌کنند؛ پاسخ شما به این موضع چیست؟

- اگر طرح این مطالب به دلیل این است که سپاه برنامه‌هایی را در جهت مشارکت مردم در انتخابات اجرا می‌کند، سپاه با افتخار اعلام می‌کند که نقش و حضورش برای ایجاد حد اکثر مشارکت مردمی در انتخابات به‌عنوان مانوری سیاسی لازم است و به این اقدام خود می‌بالد.

سپاه در گروه‌ها و احزاب سیاسی وارد نمی‌شود و اگر فردی از بدنه سپاه قصد چنین اقدامی را داشته باشد، تشکیلاتی در سپاه وجود دارد که حتما با او برخورد می‌کند و اجازه این کار را به او نمی‌دهد.

پاسدران ما انسان‌هایی فهیم هستند و دستور رهبر انقلاب مبنی بر اینکه "سپاه نباید وارد جریان‌های سیاسی و احزاب شود" را قطعا رعایت می‌کنند.

سوال: درخصوص اتهامات آمریکا علیه کشورمان مبنی بر دخالت ایران در سوریه، عراق و افغانستان چه نظری دارید؟

- از روزی که سپاه شکل گرفت، دشمنان انقلاب اسلامی و دشمنان ملت ایران، سپاه که فرزند انقلاب و این ملت بزرگوار است را  مورد اتهام قرار دادند؛ چرا که سپاه در تثبیت نظام نقشی اساسی و کلیدی داشته است.

سپاه و بسیج در دفاع مقدس نقش ممتازی داشتند. سپاه پس از دفاع مقدس نیز در دفاع  از کشور (مقابل تهدیدات) نقش مهمی داشته و بنا بر این دشمنان به شدت از سپاه ناراحت و عصبانی هستند و لذا اتهامات بسیاری را علیه سپاه مطرح می‌کنند.

ملت‌های مسلمان منطقه صدای انقلاب اسلامی را 30 سال پیش شنیده‌اند و امروز در پی همان نهضت و حرکت ملت ایران، حرکت و خیزش خود را آغاز کرده‌اند. این مردم رشید، مزدوران شیطان بزرگ و اشغالگران حاکم بر کشورشان را بیرون خواهند کرد؛ لذا نیازی به حضور سپاه در این کشورها نیست.

البته اگر یک ملت از ایران کمک بخواهد، سپاه قطعا می‌تواند به آن‌ها کمک کند؛ مثل کمکی که ملت بوسنی از ایران درخواست کرد و سپاه هم به یاری آن‌ها شتافت.

سوال: فرمانده کل سپاه چندی پیش از انجام پروژه‌هایی شبیه به معجزه توسط سپاه خبر داد؛ شما در این مورد اطلاعی دارید؟

- شناسایی و رسواسازی بسیاری از جریان‌های انحرافی و کشف فعالیت سرویس‌های جاسوسی و اطلاعاتی آمریکایی و اروپایی در ایران توسط سپاه و نهادهای امنیتی کشورمان، در ردیف همان اخبار و اطلاعاتی است که فرمانده محترم سپاه مطرح کردند.

در همین چند ماه گذشته نیز شاهد ده‌ها عملیات غرورآفرین سربازان گمنام امام زمان(عج) بوده‌ایم.

به گزارش دفاع پرس، سردار سرلشکر حاج حسین همدانی 16 مهر ماه 1394هنگام انجام مأموریت مستشاری در سوریه به شهادت رسید.

نظرات کاربران