29. دى 1394 - 11:59
مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی:
طراحی طرح پهنه بندی خراسان جنوبی در برابر زلزله ضروری است
بیرجندرسا-مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه 70 درصد پهنه سرزمینی خراسان جنوبی بر روی خط زلزله قرار دارد، گفت: طرح پهنه بندی استان در برابر زلزله ضروری است و باید در مرکز کشور طراحی شود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل ازایرنا، سید ابوالقاسم میرجلیلی افزود: در این طرح، علاوه بر مطالعه کلی تاریخچه لرزه خیزی، وضعیت گسل ها و پهنه بندی خطر زلزله در منطقه، مطالعات کاهش آسیب پذیری در برابر زلزله و اطلاعاتی در زمینه وضعیت ساختمان ها، تراکم جمعیت و شرایط خاک بررسی می شود.
وی اضافه کرد: تهیه این طرح توسط کارگروه زلزله و مخاطرات طبیعی در مرکز کشور باید دنبال شود.
وی با بیان اینکه خراسان جنوبی یکی از استان های حادثه خیز کشور است، گفت: هر 12سال به صورت میانگین یک زلزله حدود یا بالای شش درجه ریشتر این استان را می لرزاند.
وی بیان کرد: گسل های متعددی در استان شناسایی شده و گسل های ریز و پنهان نیز وجود دارد.
این مسئول گفت: با وجود زلزله خیز بودن استان بسیاری از واحدهای مسکونی شهری و روستایی در برابر حوادت طبیعی مقاوم سازی نیستند.
میر جلیلی ادامه داد: مقاوم سازی واحدهای مسکونی در برابر حوادت طبیعی باعث می شود که با وقوع زلزله، خسارت های جانی به حداقل برسد.
وی با اشاره به اینکه فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و آموزش در کاهش بلایای طبیعی تاثیر گذار است، یادآور شد: اطلاع رسانی باعث ارتقای توان آمادگی افراد در برابر بلایای طبیعی می شود.
مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی افزود: در استان دو شبکه لرزه نگاری و 11 ایستگاه لرزه نگاری وجود دارد که اقدام به ثبت زلزله های نیم ریشتر می کنند.
میرجلیلی ادامه داد: سالانه 500 تا 700 زلزله بزرگ و کوچک استان را می لرزاند.

نظرات کاربران