28. دى 1394 - 12:10
بیرجندرسا-یک فعال زنان گفت:غرب سلیقه و ذائقه ایرانی ها را به خوبی می شناسد و باتوجه به آن برنامه ریزی می کند، زیبایی، جذابیت بالا و ... ازجمله مواردی است که در برندها مورد توجه قرار می گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از زن امروز،یک فعال زنان بااشاره به اینکه دشمن از دوراه نفوذ می کند، گفت: یک راه برای عامه مردم  از طریق تاثیرپذیری آنها  از برنامه های رسانه های جمعی و گروهی مانند رادیو تلویزیون و شبکه های اجتماعی ، راه دوم که متوجه قشر تحصیل کرده و دانشگاهی است ازطریق القا کردن افکار و عقاید به طور غیر مستقیم است.

 عفت اکبری مقدم دانشجویان را آینده سازان جامعه و مدیران نظام دانست و بیان داشت: اگر در جامعه  دانشجویی نفوذ اثر بگذارد  قطعا افکار نادرست را در سیاست های مدیریتی خود به کار خواهند برد و در مقالات وسخنرانی ها  آن را به نسل بعدی و به جامعه منتقل خواهند نمود.

وی با اشاره به هشدار چندین ساله رهبر معظم انقلاب  درخصوص مسائل فرهنگی  که ابتدابا نام تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، رخنه فرهنگی و در پسابرجام  ، مسئله نفوذ را متذکر شدند گفت: یکی از زمینه های نفوذ، نفوذ فرهنگی است، وقتی فرهنگ غربی ودشمن در ما نفوذ می کند دانشجوی ما ملاک تشخیص خود را براساس معیار هایی که دشمن برای او معرفی کرده قرار می دهد.

 یک فعال زنان  افزود: آن موقع قرآن و شریعت ملاک اونیست  و آن اسلامی را که دشمن برایش ترسیم کرده و افکار و باورهای دشمن ، در افکار و عملکرد او تاثیر می گذارد.

 نبود تولید علم دردانشگاهها ؛ مصداق نفوذ

 اکبری مقدم  با اشاره به تاکید رهبر انقلاب در خصوص تولید علم در دانشگاهها ،اظهار داشت: یکی از مصادیق مهم نفوذ در دانشگاهها نداشتن تولید علم در مراکز دانشگاهی ماست. از طرفی نیز با کاهش بار علمی در دانشگاه ها ،بدون اینکه فرد به فکر کار زیربنایی باشد تنها  مدرک گرایی در جامعه رواج پیدا کرده است .

  مسئول واحد خواهران بسیج دانشجویی استان فضای دانشگاه, را محل تحصیل جوانان و آینده سازان جامعه  خواند و گفت: خطر بزرگی که دانشگاهها  را در زمینه نفوذ تهدید می کند نفوذ فرهنگی است  متاسفانه با کم رنگ کردن ارزشها از طریق برگزاری کنسرت موسیقی و اردوهای مختلط ،قصد تغییر ارزشها و نفود در باورهای دینی و اعتقادی دانشجویان دارند.

 

 وی خودباختگی فرهنگی را خود کم بینی افراد جامعه در مقابل بیگانگان دانست و گفت:  وقتی افراد جامعه  توانمندی های خود را باور نداشته باشند و نسبت به فرهنگ و تمدن ملی خود بیگانه باشند و این القائات منفی، از سمت دشمن انجام شده باشد خودباختگی فرهنگی اتفاق می افتد.

وی افزود: از جمله آسیبهای خودباختگی فرهنگی  ترویج فرهنگ غرب  به جای فرهنگ غنی اسلامی  است وبسیاری اوقات با تغییر سبک زندگی ،ناخواسته مروج فرهنگ غرب شده ایم.

 وی  استفاده ازبرندهای خارجی را نوعی خودباختگی فرهنگی دانست و گفت: تبلیغات نقش اساسی، برند شدن یک مارک خاص، دارد و از طرفی تبلیغات  نیازمندهزینه و حمایت  است که در برندهای خارجی چون هزینه آن را غربی ها می دهند و متاسفانه حمایتش هم از جانب برخی  مسئولان و مردم به خوبی انجام می شود مردم جامعه ، به سراغ برندهای غربی می روند.

  اکبری مقدم  یکی از دلایل استفاده از برندهای غربی  را شبکه های اجتماعی و تاثیراتی  این شبکه ها بر مردم  دانست و اظهار داشت : غرب سلیقه و ذائقه ایرانی ها را به خوبی می شناسد و باتوجه به آن برنامه ریزی می کند، زیبایی، جذابیت بالا و ...  ازجمله مواردی است که در برندها مورد توجه قرار می گیرد.

 وی افزود:  کوتاهی متولیان در تبلیغات محصولات داخلی و بومی  و واردکردن  بی رویه محصولات غربی ،حمایت اندک از تولیدات داخلی که باعث افزایش هزینه های تولیدداخلی می شود را از جمله دلایل روی آوری به برندهای غربی دانست.

 وی گفت:  استحاله فرهنگی نیز به تدریج باعث تغییر و دگرگونی در سیاستهای حکومت می شود این حرکت  به قدری نرم و آرام اتفاق می افتد که حساسیتی ایجاد نمی کند و به تدریج در فرهنگ ملتها رسوخ کرده و از دورن آن را خالی می کند و فرهنگ دچار تغییر ماهیت می شود.

 ماهواره ها؛ ابزار تغییر ماهیت فرهنگی در خانواده ها

وی شک و تردید مردم در مسائل مختلف  را یکی از راههای استحاله فرهنگی  دانست و گفت:  یکی از مصادیق استحاله فرهنگی، ماهواره است که باپا گذاشتن به درون نهاد مستحکم خانواده پایه اعتقادات افراد خانواده را تضعیف می کند و فرزندان با الگوپذیری از برنامه های آن دچار تغییردر نگرش و باور می شوند.

اکبری مقدم با اشاره به تلاش فراوان دشمن در استحاله فرهنگی در کشورها گفت: وقتی خودباختگی در جامعه بوجود بیاید و اعتقادات و ارزشهای مردم که باعث ترقی آنان می شود از آنها گرفته و دچار تغییرات اساسی شود، بی تفاوتی نسبت به شرایط جامعه بوجود می آید و در نتیجه پیشرفت و ترقی نخواهد بود.

 وی افزود: در این مرحله دشمن به راحتی فرهنگ وارداتی خود را به جامعه القا می کند و این فرهنگ وارداتی، جزوی از فرهنگ مردم جامعه محسوب می شود و مورد پذیرش قرار می گیرد و فرهنگ خود جامعه زیر سوال برده می شود.

 مسئول واحد خواهران بسیج دانشجویی استان گفت: تمدن یعنی پیشینه یک ملت، وقتی یک ملت تمدن و پشتوانه قوی داشته باشد  قطعا قدرتها به راحتی  نمی توانند درون آن رسوخ کنند و این مساله باعث پیشرفت آن جامعه خواهد شد.

 اکبری مقدم با بیان اینکه جامعه ما از فرهنگ غنی و که بیش از هزار سال قدمت دارد برخوردار است گفت: البته در سالهای گذشته فرهنگ ،دستخوش  تغییرات بسیاری شده و جایگزینی هایی هم برایش به وجود آمده است

 وی افزود: برای شکل گیری فرهنگ ها ،سالیان زیادی زحمت کشیده شده است در نتیجه اگر قرار است مساله ای جایگزین فرهنگ کنونی شود باید هزینه های زیادی را پرداخت ،وقت زیادی را صرف کرد که در برخی موارد برگشت به فرهنگ و یا باقی ماندن بر فرهنگ اصیل هزینه های جانی هم دارد.

  وی با اشاره به دوران 8 سال دفاع مقدس  که هزاران شهید برای ماندن فرهنگ اسلام ناب به شهادت رسیدند و ایثار و شهادت مصداقی از فرهنگ ماست، اظهار داشت: اگر جامعه ای  بخواهد ترقی کند قطعا با استفاده از ابزار فرهنگی خودش زودتر پیشرفت می کند تا  ابزار فرهنگی بیگانه.

 در پایان اکبری مقدم بهترین راه پیشگیری از نفوذ  را حمایت از رهبری معظم انقلاب و گوش به فرمان ایشان بودن  خواند و بیان کرد: مقام معظم رهبری برای تمام مسائل و مشکلات، نقشه راه می دهند و این ماهستیم که باید حواسمان را جمع کنیم تا راه را اشتباه نرویم لذا دانشجویان باید با دغدغه خاطر راهکارهای دشمن را شناسایی و به مقابله با آن برخیزند زیرا نسل سوم انقلاب ند و آینده سازان این نظام با درس گرفتن از تاریخ نگذارند که تاریخ تکرار شود و با روحیه انقلابی در تمام صحنه ها حضور پیدا کنند.

 

نظرات کاربران