20. فروردين 1398 - 16:04
بیرجندرسا-سپاه پاسداران نهادی برآمده از مردم است که پاسدار انقلاب و عزت و شرف ایران و ایرانی است و مجاهدان مخلص این نهاد انقلابی در صیانت از این مرز و بوم پرافتخار از جان هم می گذرند تا به تعبیری آب در دل مردم تکان نخورد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، سوم شعبان به نام روز پاسدار نامگذاری شده است؛ روز تحقق پاسداری از اسلام، حقیقت و مکتب الهی؛ روز تولد بزرگ پاسداری که با خون خود و فرزندان و یارانش، اسلام و مکتب را زنده کرد؛ مکتبی که نزدیک بود با کجروی های تفاله جاهلیت و برنامه های حساب شده همراه با شعارهای کفرآمیز، کم رنگ شود؛ البته اراده خدای بزرگ بر آن بوده و هست که اسلام رهایی بخش و قرآن هدایتگر را جاوید نگه دارد.

آری، این گونه بود که در سوم شعبان عطر دل انگیز گل های بهشتی از مدینه منوره به مشام جان های عاشق رسید و عطر فردوس هم آغوش نسیم صبا شد از این بابت که مظهر پنج تن آل عبا و زینت دوش نبی مکرم دیده به جهان گشود.

حسین(ع) بنیانگذار فرهنگ والای عاشورا، و بزرگ ترین چهره انقلابی جهان و تاریخ است. حسین(ع) شخصیتی است که به خاطر دفاع از حریم اسلام، در برابر توفان های سیاه طاغوتیان اموی، تا آخرین مرز ایثار پیش رفت و به سبب دفاع از شرافت مسلمانان و کرامت نفس انسان ها، هستی خویش را فدا نمود.

وجود مقدس سید الشهداء(ع) گرچه بیشتر با بعد جهاد و شهادت معروف شده، لیکن آن بزرگوار در حقیقت مظهر انسان کامل و عبد خالص و مخلص برای خداست.

اساسا جهاد واقعی و شهادت در راه خدا جز با مقدمه ای از همین اخلاص ها، توجه ها و حرکت به سمت انقطاع الی الله حاصل نمی شود.

پاسداران عزیز با خودسازی و مبارزه با نفس از دنیاپرستان عبور کردند و در برهه های مختلف اعم از دفاع مقدس، فتنه ها و دفاع از حریم مقدس اهل بیت(ع) در عمل نشان دادند مسیر روشن اباعبدالله الحسین(ع) را شناخته اند و در این راه گام برمی دارند و با فداکاری و تلاش و مجاهدت، انقطاع الی الله را تحصیل کردند.

بزرگ پاسدار انقلاب، حضرت امام خمینی(ره) در معرفی پاسدار نمونه و الگوی راستین به جهانیان فرمودند: «همواره باید به خاطر داشته باشیم که می بایست در صحنه نبرد با تمایلات نفسانی که همان جهاد اکبر است پیروز باشیم تا نمونه و الگوی راستین پاسدار انقلاب اسلامی را به جهانیان معرفی کنیم».

پیشرفت روز به روز کشور مدیون همه مجاهدان و ازخودگذشتگان راه خداست که عزم خود را جزم نموده و دل از غیر خدا بریده و با خدا معامله می کنند.

نتیجه این تلاش ها یاری و نصرت خداوند متعال، سربلندی و عزت ملت بزرگ ایران است. بدیهی است راهی که ما در طول قریب به چهل سال پشت سر  بنیان گذار جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری طی نمودیم، راهی نبوده که به طور طبیعی و بدون هدایت و حمایت و کمک الهی حرکت در آن مقدور باشد.

پیچ و خم های بزرگ و کوچک را با همت و عزم ملت مجاهد و پاسداران جان برکف و به برکت رهبری رهبر فرزانه سکان دار بیدار و توانای کشتی انقلاب و با هدایت الهی گذراندیم.

امام حسین(ع)؛ الگوی آزادی خواهان جهان است

حجت الاسلام والمسلمین محسن مشرفی، رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار «بیرجندرسا» در بیرجند، با اشاره به گرامی داشت روز پاسدار گفت: امام حسین(ع) سرور و سالار همه آزادگان جهان هستند، درسی که امام حسین(ع) در آزادگی با بشریت آموختند که مرزهای عقیدتی و جغرافیایی را درنوردیده و همه آزادی خواهان جهان به امام حسین(ع) در مبارزه با ظلم و ستم و طاغوت اقتدا می کنند .

وی ادامه داد: نیروهای سپاه جمهوری اسلامی ایران در نقش های حفاظتی و امنیتی که پیش رو دارند بسیار موفق و موثر هستند.

رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت خراسان جنوبی امنیت کشور را حاصل تلاش نظامیان و خون شهدا دانست و تصریح کرد: اگر که امروز در این کشور امنیت حکم فرما هست به برکت جان فشانی های نیروهای مختلف نظامی و انتظامی و پاسداران عزیز جمهوری اسلامی ایران است.

حجت الاسلام مشرفی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کرد: سپاه و پاسداران، پیش رونده و پیش برنده در جامعه اسلامی هستند و در ابعاد بیرونی و درونی جامعه نیز اثرگذارند.

وی با بیان اینکه پاسدار کسی است که در حساس ترین برهه روزگار در برابر مشکلات جامعه ایستادگی می کند افزود: پاسدار مانند دیواری مستحکم برای رسیدن به حقیقت تلاش می‌کند و در این راه نیز جانفشانی می‌کند.

پاسداران حافظان دستاوردهای انقلاب اسلامی هستند

رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت خراسان جنوبی پاسداران را حافظان دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و عنوان کرد: پاسداران، امروز در دوران جنگ نرم و اقتصادی که دشمنان به منافع کشور وارد می کنند، با همان اعتقاد و انگیزه دوران دفاع مقدس در صحنه حاضرند.

حجت الاسلام مشرفی با اشاره به اینکه پاسداران در هر لحظه آماده خدمت رسانی و ایجاد امنیت کشورند، افزود: اگر این نیروی جان برکف در حراست و حفاظت این مرزهای جغرافیایی و هم عقیدتی جانفشانی نکند ما نمی توانیم به راحتی در این کشور امور دینی خود را دنبال کنیم و آسیب های مختلف دیگر زمانی که امنیت حاکم نباشد ایجاد می شود.

پاسداران به تبعیت از امام حسین(ع) از انقلاب و اسلام صیانت می کنند

حجت الاسلام غلامحسین نوفرستی مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار بیرجندرسا در بیرجند، ضمن تبریک سالروز تولد سومین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت و روز پاسدار گفت: سوم شعبان ولادت امام حسین(ع) است؛ امامی که برای حفظ اسلام و هدفی عظیم در صحرای نینوا قدم برداشت که امروز آیندگان به درک حقیقی این رشادت پی ببرند.

وی افزود: امروز ولادت امام حسین(ع) که روز پاسدار نامگذاری شده، یادآور رشادت های مکتب و اندیشه امام حسین(ع) است.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی با اشاره به فلسفه نامگذاری روز سپاه تصریح کرد: امام راحل با درایت و اندیشه بلندی که در سر داشتند این روز را نامگذاری کردند و فرمودند "امیدواریم همانگونه که امام حسین(ع) با خون خود اسلام را زنده کرده، پاسداران نیز به تبعیت از او انقلاب و اسلام را ضمانت نمایند."

حجت الاسلام نوفرستی با بیان اینکه پاسداران ادامه دهنده راه سیدالشهدا هستند، خاطرنشان کرد:  پاسداران، راه سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین را ادامه می دهند و آن مجموعه ای که باید از اسلام و انقلاب اسلامی حراست کند؛ مجموعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است .

وی ادامه داد:  سپاه بیانگر مجموعه است که نقش پاسداری از انقلاب اسلامی را دارد و روشن است که برای مسلمانان جهان و خصوصا انقلاب اسلامی مایه امید است.

دشمنان از سپاه هراس دارند

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی با اشاره به نقش سپاه در طی دوره 40 ساله انقلاب عنوان کرد: سپاه در دوران مختلف در طی این ۴۰ سال نقش اساسی در امنیت کشور ایفا کرده بطوری که در فتنه های اول انقلاب و ۸ سال دفاع مقدس نقشی بی بدیل در کشور داشته است‌.

حجت الاسلام نوفرستی نقش بین المللی سپاه را مبارزه حق علیه باطل دانست و تأکید کرد: جریانات داعش و طالبان که برای مقابله با اسلام از سوی استکبار جهانی شکل گرفتند، برای مقابله ی انقلاب اسلامی و دفاع از نهضت ها در منطقه که مایه امید کشورهای صدر اسلام است.

وی با بیان اینکه دشمنان اسلام از سپاه هراس دارند، تصریح کرد : دشمنان اسلام از جایگاه سپاه در منطقه و جهان به شدت عصبانی هستند و مشخص است که با توجه به بیانات رهبری در روز عید مبعث که فرمودند "ما مظهر طاغوت را آمریکایی ها و سران کشورهایی که در برابر اسلام ناب تلاش می کنند تا در برابر هجمه های مختلف دنبال تخریب ما باشند، می ایستیم."

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی حوزه های علمیه را حامی دین و نظام مستحکم انقلاب اسلامی دانست و گفت: حوزه های علمیه در کنار پاسداران به دنبال سربلندی، عزت و پیروزی های بیش از پیش آحاد ملت ایران اسلامی و پاسداران سنگرهای مرزهای مادی و معنوی خواهند بود.

سپاه پرچمدار جمهوری اسلامی است

سردار علی قاسمی فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی در گفت وگو با خبرنگار «بیرجندرسا» در بیرجند، ضمن تبریک ولادت امام حسین(ع)، روز پسدار را نیز به تمامی پاسداران جمهوری اسلامی تبریک گفت و اظهار داشت: این مناسبتی که در پیش رو است، یک امر مهم و برای جهان اسلام هم مایه خیر و برکت است به دلیل اینکه سپاه پاسداران جمهوری اسلامی خودش را فرزند اسلام و رهرو راه امام حسین(ع) می داند و هرجا که بی عدالتی و تبعیض ظلم و جنایت در جهان باشد، سپاه برای برقراری عدالت حضور پیدا خواهد کرد.

وی، پاسدار را پرچمدار و نماینده جمهوری اسلامی در جهان دانست و افزود: عملکرد مثبت سپاه در این ۴۰ ساله انقلاب دشمنان را به این واداشته که به دنبال سپاه هراسی و تبلیغات علیه سپاه باشند که نمونه بارز آن با توجه به عملکرد سپاه در ابعاد مختلف نظامی، امنیتی، اقتصادی، عمرانی و معیشتی؛ دشمن را وا داشته که به دنبال سمپاشی هایی در جمهوری اسلامی برای تخریب و تضعیف آن باشد‌.

پاسدار همواره خودش را خادم مردم می داند

فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی با اشاره به ویژگی‌های پاسدار از منظر رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: یک پاسدار همیشه رضای خدا را بر رضای خود ترجیج می‌دهد و ولایتمداری و انقلابی بودن از ویژگی های بارز یک پاسدار است.

سردار قاسمی با اشاره به پنج اولویت عمده سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: پنج برنامه عمده سپاه پاسداران دارد که اولویت اول خدمات رسانی و خدمت به مردم است و در راستای فرمان مقام عظمای ولایت کمک به اقتصاد مقاومتی و رونق تولید که در اولویت نخست برنامه های سپاه قرار گرفته شده است.

وی افزود: در همین راستا سپاه امروز در حال خدمات رسانی به مناطق سیل زده است و کمک به مردم مظلوم آسیب دیده را انجام می دهد.

فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی با بیان اینکه پاسدار همواره خودش را خادم مردم می داند گفت: سپاه و بسیج از خود مردم بیرون آمده است بنابراین همیشه سپاه و پاسداران خود را خادمان مردم و ملت می دانند.

سخنان رهبری درباره روز پاسدار

روز پاسدار این عنوان شیرین و زیبا و فراموش‌نشدنی است. عنوان پاسدار، یادگار روزهای افتخار برای همه‌ی دوران تاریخ ما در آینده، و یادگار لحظه‌های حساس این انقلاب است؛ که اگر پاسدار نبود، هیچ چیزی نبود و هیچ چیزی نمی‌ماند.

هر کس که امروز به نحوی از ارزش های اسلامی پاسداری می‌کند و آن را نگه می‌دارد، خوب است به یاد داشته باشد که اگر روزی جوانان پاسدار ما نبودند و این مولود و نهال تازه را از تهاجم دشمنان حراست نمی‌کردند، چیزی باقی نمی‌ماند، تا عالمش درباره‌ی مسائل علمی آن، مهندسش درباره‌ی مسائل مهندسی آن، پزشکش درباره‌ی مسائل دیگر آن، و بقیه‌ی خدمتگزارانش هرکدام در حیطه‌ی کار خود، به آن خدمت کنند. در لحظه‌های اول، باید دلسوزترین انسانها، از یک مولود و یک نهال تازه نگهداری کنند؛ کار هرکس نیست. این است که عنوان پاسدار، یادآور آن لحظه‌ها می‌باشد.

امروز بسیاری از آن پاسداران شهید شده‌اند، بسیاری جانباز شده‌اند، بسیاری هم در همین نهادهای نظامی و انتظامی - سپاه و کمیته و امثال اینها - و یا بعضی نهادهای دیگر هستند و مشغولند. عنوان پاسدار، برای انقلاب و اسلام ماند. افراد عوض می‌شوند؛ اما عنوان مثل یک اعتبار و یک تاج کرامت، می‌ماند. هر کسی در زیر آن قرار گرفت، کرامت پیدا می‌کند. عنوان مهم است. خوب است که خودمان را با این عنوان، معنون کنیم.
سخنرانی در روز پاسدار 29/11/1369

همه ما باید یک پاسدار باشیم

پاسدار آرمان بزرگ و مقدسی دارد که  این آرمان، حفظ و نگهبانی از نظام و حکومتی است که بر اساس اسلام ناب محمدی(ص) برپا شده و مدعی تحقق آن در جهان امروزی است و البته دامنه این آرمان، تا حکومت عدل جهانی امام عصر(عج) نیز گسترده شده است.

 ایثار و فداکاری برای حفظ نظام مقدس جمهوری اسلام و دستآوردها و اصول آن، آرمانی است که پاسدار با درس آموزی از حماسه حسینی، آن را خواسته اصلی خود قرار داده است.

 از این نگاه، پاسدار، حسینی و عاشورایی است و همواره آماده حفظ این نظام و حکومت اسلامی و فداکاری و جانفشانی در راه آن است.

به یقین از آنجا که هدف پاسدار، حفظ انقلاب و دستآوردهای آن است و از سوی دیگر با عنایت به فرمایش بلند بنیان گذار جمهوری اسلامی که فرمودند: «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا آسیبی به مملکت شما نرسد»، از ویژگی های برجسته پاسدار واقعی، اعتقاد و التزام قلبی و عملی به ولایت مطلقه فقیه است و  پاسدار، مطیع محض ولی امر انقلاب اسلامی و امام و رهبر خویش است.

جوانان انقلابی ما با همین تشکیلات و با عنایت به این کلام حضرت امام(ره) که فرمودند: «همه ما و همه ملت باید پاسدار باشد»، به طور خودجوش، از این نظام نوپا پاسداری کردند.

گزارش: مسعود نوفرستی

نظرات کاربران