4. تير 1397 - 8:06
کلاس
بیرجندرسا- سخنان استاندار خراسان جنوبی و گفتن حقایقی از وضعیت نابسامان آموزش و پرورش استان حکایت از آن دارد که مسئولان سابق تنها حرف زده اند و عملی در کار نبوده است!

به گزارش خبرنگار بیرجندرسا، امروزه آموزش و پرورش از مهمترین مولفه های تاثیر گذار در روند توسعه پایدار در کشورها به حساب می آید.
 

تقریبا تمامی کشورهای توسعه یافته پیشرفت خود در تمامی زمینه ها بویژه پرورش نیروی انسانی مولد، خلاق و سازگار را مرهون و مدیون آموزش و پرورش غنی و حرفه ای خود هستند و کشورهایی که خواهان اصلاحات ماندگار و رشد مترقی هستند اولویت اول کشور را آموزش و پرورش قرار می دهند.
 

آموزش و پرورش کشورها برآیند و متاثر از فضای سیاسی اجتماعی و فرهنگی جوامع و نگاه و تصمیم سازی دولت هاست و همزمان وضعیت اجتماعی اقتصادی و اخلاقی فرهنگی جوامع نیز متاثر از آموزش و پرورش آنهاست، این رابطه مستقیم و مهم نیاز به نگاهی جامع، آینده نگر، مسئولانه و مستمر دارد.
 

سیاست زدگی در آموزش و پرورش خراسان جنوبی

آموزش و پرورش خراسان جنوبی در سال های اخیر، دچار سیاست زدگی شده و تغییر و تحول های زیادی را به خود دیده است، هر مدیری که می آید، نوید اقدامات شایسته ای می دهد، و به گونه ای سخن می گوید که همه نجات استان را در دستان وی می دانند، اما پس از رفتن متوجه می شویم که از آن سخنان ابتدایی، تنها به قسمت کوچکی پرداخته و اغلب به فراموشی سپرده شده است.

رسیدن معلمین به جایگاه واقعی خود، هدف مدیرکل سابق

عباس لامعی، مدیرکل سابق آموزش و پرورش خراسان جنوبی که در بهمن ماه سال 92 بر صندلی ریاست این سازمان تکیه زد، در مراسم معارفه، سیاست کاری خود در آموزش و پرورش استان را تاسی از منویات مقام معظم رهبری و تحقق برنامه سند تحول بنیادی آموزش و پرورش ذکر کرد و افزود: آموزش و پرورش پایه اصلی علمی جامعه است.

وی با بیان اینکه در جامعه کنونی نیاز است که آموزش و پرورش مورد تغییر و تحول قرار گیرد، تصریح کرد: آموزش و پرورش باید بیش از گذشته مورد توجه مسئولان و مردم قرار گیرد.

لامعی هدف خود را در آموزش و پرورش تطبیق معلمین و جایگاه معلمین دانست و تصریح کرد: هدف من این است که معلمین ما به جایگاه واقعی خود برسند.

وی گفت: معلمین اساسی ترین رکن آموزش و پرورش خواهند بود و تلاش خواهیم کرد به اهداف تعالی آموزش و پرورش برسیم.

تجمع معلمین پس از یک سال از انتصاب آقای مدیر

این سخنان نوید آینده ای روشن را نشان می داد اما درست یک سال پس از این سخنان، معلمان خراسان جنوبی به جهت عدم رسیدگی به مشکلاتشان، در مقابل اداره آموزش و پرورش استان، به مدت دو روز دست به تجمع زدند و احقاق حقشان را خواستار شدند.

استاندار خراسان جنوبی نیز اخیرا در دومین شورای آموزش و پرورش استان به وضعیت نابسامان این سازمان می پردازد، و از حقایقی سخن می گوید که جای تأمل بسیار دارد.

تاسف استاندار خراسان جنوبی از وضعیت کنونی آموزش و پرورش

محمد مهدی مروج الشریعه در این جلسه با بیان اینکه نیازمندی 350 کلاس درس در مرکز استانی با این سابقه قابل تاسف است و باید تدبیری در این زمینه اندیشیده شود، گفت: در 9 ماهه حضورم در خراسان جنوبی واقعیات آموزش و پرورش کمتر بیان شده است، و تاسف می خورم که در استانی با این فرهنگ، تمدن، ادبیات و هنر باید در ابتدایی ترین مسایل آموزشی هم دچار مشکل باشیم.

وی با گفتن این حقیقت که تا به امروز میزان کسری ها را تا این حد نمی دانستم ادامه می دهد: سطح فقر و نیازمندی های حوزه زیرساختی، امکانات و نیروی انسانی در مرکز استان برای من جالب است، با به وجود آمدن این وضعیت معلوم می شود که در حوزه های نرم افزاریی و سخت افزاری آموزش و پرورش استان پیگیری های لازم انجام نشده است و باید بدانیم که پس از 40 سال باید به مردم جواب بدهیم.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه هیچ پاسخی برای مرکز استانی با این وضعیت قانع کننده نیست، خطاب به مسئولان یادآور می شود: این وضعیت تاسف دارد، پس همکاران قبلی کجا بودند و چکار کردند که در مرکز استان 350 کلاس درس کمبود داریم.

افتتاح سالن همایش مهمتر از ساخت 350 کلاس درس

سخنان صریح استاندار و مشکلات وافر آموزش و پرورش از جمله کمبود 350 کلاس درس، در حالی بیان می شود، که یک ماه پیش و در تاریخ 2 خردادماه 97، عباس لامعی که خود را یکی از نمایندگان اصلاح طلب خراسان جنوبی معرفی می کند، پس از واگذاری صندلیش به موسوی کیا، از جمله اقداماتش را، افتتاح یک سالن همایش عنوان می کند و می گوید: آموزش و پرورش خراسان جنوبی سال های متمادی فاقد سالنی جهت برگزاری مراسم و همایش های ملی و استانی بود که این مهم با مشارکت خیرین و در سال های 92 تا  94 محقق، و سالنی با ظرفیت قریب به 400 نفر در مرکز استان احداث شده است.

لازم به تذکر است، با وجود کمبود کلاس های بیشمار درس در سطح استان، آیا افتتاح سالن همایش، می تواند به عنوان اولویت اول سازمان آموزش و پرورش قلمداد گردد یا خیر؟

هدف اصلی آموزش و پرورش تربیت نسلی با ایمان است

مقام معظم رهبری در اردیبهشت ماه سال گذشته و در دیدار با هزاران نفر از معلمان سطح کشور، وظیفه و هدف اصلی آموزش و پرورش را تربیت نسلی با ایمان، وفادار، مسئولیت پذیر، دارای اعتماد به نفس، دارای ابتکار، راستگو، شجاع، با حیا، اهل فکر و اندیشه، عاشق کشور و نظام و مردم، و دوستدار مصالح کشور، عنوان می کنند و می فرمایند: لازمه اینکه نسلی محکم، قوی، با اراده، مبتکر، پیشرو و فعال تربیت شود، آن است که آموزش و پرورش زمینه مناسب را برای معلم، دانش آموز، اولیا، و طراحان و نویسندگان کتابهای درسی فراهم آورد.
 

تربیت نسلی متفکر و دارای ابتکار بدون فراهم آوردن زمینه ها، شاید غیر ممکن باشد، لذا توجه به زیرساخت ها و فراهم آوردن حداقل امکانات لازمه پیشرفت هر فردی است که باید بیش از پیش مورد توجه مسئولان سابق آموزش و پرورش استان قرار می گرفت.

گفتن حقایقی از جمله، "واقعیات آموزش و پرورش کمتر بیان شده است"، "تا امروز میزان کسری ها را تا این حد نمی دانستم" ، "در حوزه های نرم افزاریی و سخت افزاری آموزش و پرورش استان پیگیری های لازم انجام نشده است" و " این وضعیت تاسف دارد پس همکاران قبلی کجا بودند و چکار کردند"، نشان از کم کاری مسئولانی دارد که اغلب خود را خادم مردم معرفی می کردند!

عدم مطالبه گری، پاشنه آشیل پیشرفت استان

دومین نکته ای که لازم است در این گزارش به آن اشاره شود، عدم مطالبه گری مردم خراسان جنوبی از مسئولان است، موضوعی که پاشنه آشیل عدم پیشرفت استان می باشد.

مقام معظم رهبری در خصوص مطالبه گری و نقش بسیار مهم آن می فرمایند: " افراد، مسئولین، خودشان را در معرض نقد و انتقاد قرار بدهند و پاسخگو باشند و پاسخ بدهند و تبیین کنند، خیلی از اوقات اگر چنانچه یک انتقادی به کسی بشود، این فرصتی است برای او که بتواند ذهن ها را روشن کند، تبیین کنند، حقیقت را بیان کنند؛ خیلی چیز خوبی است."

نقش مطالبه گری در جامعه امروز بسیار باارزش است، آنچه باعث توسعه هر استانی نیز می گردد، همین نقدها و مطالبه گری هاست، بنابراین امیدواریم مدیران سابق آموزش و پرورش استان به خواسته مردم احترام گذاشته و به این نقوص مطرح شده توسط استاندار پاسخ جامع و کاملی ارائه کنند، تا شفاف گردد چه کسانی در محروم نگه داشتن این استان و عدم گفتن حقایق به مردم، نقش بیشتری داشته اند.

انتهای پیام/ط

نظرات کاربران