25. خرداد 1397 - 16:14
نماز
بیرجندرسا- نماز با شکوه امروزعید سعید فطر بزرگ ترین اجتماع مسلمانان محسوب می شود، پیام این عظمت در مقابل کفار نیز این است، که مسلمانان دارای قدرت وصف ناپذیری هستند، و هیچ ابر قدرتی نمی تواند آن ها را دچار تفرقه و آسیب کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، نسیم عید فطر در حال وزیدن است و میلیون‌ها انسان مسلمان را امروز آماده رسیدن به توفیقات الهی کرده و جنب و جوش خاصی در جهان اسلام برپا نموده است، بی‌شک عید سعید فطر از بزرگترین اعیاد مسلمین بوده و خواهد بود، که نمادی از وحدت اسلامی به شمار می‌رود، توجه به معنویت و بازگشت به اصول اساسی اسلام و خودسازی، حاصل ماه رمضان می باشد و امروز بار دیگر شکوه نماز عید سعید فطر، تن همه دشمنان اسلام را لرزانده است.

از این رو در گفتگو با علما و روحانیون اهل شیعه و سنی در مورد عظمت این روز گفتگو کرده ایم.

امروز اجتماع با شکوه مسلمانان برای نماز عید سعید فطر، نشانگر اتحاد مسلمانان جهان بود

حجت الاسلام و المسلمین مختاری امام جمعه موقت بیرجند در گفتگو با خبرنگار «بیرجندرسا» ضمن تبریک عید سعید فطر به تمامی مسلمانان جهان، اظهار داشت: عید سعید فطر، عید کسانی است، که توانسته اند، یک ماه را با بندگی و اطاعت خداوند متعال سپری کنند و برای افرادی که از ماه مبارک رمضان استفاده نکردند، این روز، روز خسران و شرمندگی به حساب می آید.

وی با اشاره به اینکه در امروز، پایان موفقیت آمیز یک ماه ستایش پروردگار است، افزود: مومن روزه دار، امروز دو شادی شامل حالش می شود، یکی اینکه ماه رمضان تمام می شود و از امتحان الهی سرفراز بیرون می آید و دیگری شاد بودن در محضر خداوند است، که روز قیامت پاداش آن داده خواهد شد.

امام جمعه موقت بیرجند با بیان اینکه اصل روزه گرفتن و عبادات و نیایش ها تقویت روح بندگی است، خاطر نشان کرد: باید روحیه بندگی در ما رشد یابد و بر نفس خود غلبه کنیم و از چارچوب قانون خداوند خارج نگردیم، زیرا راه رسیدن به کمال و سعادت نیز در این است، که از خداوند دستور گرفته و به آن عمل کنیم.

حجت الاسلام مختاری افزود: اجتماع با شکوه امروز مسلمانان برای نماز عید سعید فطر، نشانگر اتحاد مسلمانان جهان است، و این هماهنگی و انسجام، بار دیگر دشمنان اسلام را ناامید تر کرد.

حجت الاسلام مختاری ابراز داشت: مهمترین خصوصیتی که می بایست، در ماه مبارک رمضان در روح و جان ما رسوخ پیدا می کرد، تقوا، روحیه پرهیزکاری و ترمز کردن در برابر گناه و معصیت است، که امیدواریم این خصوصیات در تمامی مومنان وجود داشته باشد و در ادامه زندگی نیز از آن بهره کافی را ببرند.

توجه به نیازمندان و فقرا بخصوص دادن فطریه، تطهیر روزه دارن است

مولوی عبدالهی امام جمعه اهل تسنن درمیان در گفتگو با خبرنگار «بیرجندرسا» با بیان اینکه عید سعید فطر همانگونه که از نامش پیداست، روز شکستن روزه است، اظهار داشت: علت اینکه عید امروز در بین مسلمانان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، این است که مومنین یک ماه، حکم خدا را در زندگی خود به شایستگی اجرا کرده و با نفس و شیطان به مبارزه برخواسته اند.

وی با اشاره به اینکه انسان مومن می تواند با قدرت ایمان بر نفس و شیطان غلبه کند، افزود: روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان، عملی است که خلاف خواسته های نفس می باشد، لذا انسان روزه دار به این وسیله می تواند به موفقیت بزرگی دست پیدا کند.

امام جمعه اهل تسنن درمیان خاطر نشان کرد: امروز، روز ضیافت الهی خداست، لذا روزه گرفتن حرام و خوردن و آشامیدن عبادت محسوب می گردد.

مولوی عبدالهی با اشاره به اینکه تطهیر روزه با فطریه تکمیل می شود، گفت: در این روز توجه به نیازمندان و فقرا نیز اهمیت ویژه ای دارد و مسلمانان باید با دادن فطریه امیدی در دل آن ها روشن کنند.

 

نماز باشکوه عید سعید فطر نشانگر قدرت وصف ناپذیری مسلمانان و شکست ابر قدرت های جهان است

امام جمعه اهل تسنن درمیان بیان کرد: نماز با شکوه امروزعید سعید فطر بزرگ ترین اجتماع مسلمانان محسوب می شود، پیام این عظمت در مقابل کفار نیز این است، که مسلمانان دارای قدرت وصف ناپذیری هستند، و هیچ ابر قدرتی نمی تواند آن ها را دچار تفرقه و آسیب کند.

مولوی عبدالهی عنوان کرد: مسلمان باید اهل استقامت باشد و بر سستی و تنبلی که در ماه رمضان از خود دور کرده است، پافشاری و با خدای خود عهد کند، که از این پس نیز هیچگونه سهل انگاری را در راه عبادت و بندگیش انجام ندهد.

عید سعید فطر، روز اهدای جوایز به بندگان خداست

حجت الاسلام و المسلمین شمس الدین زاده، امام جمعه بشرویه در گفتگو با خبرنگار «بیرجندرسا»، اظهار داشت: پس از یک ماه بندگی و میهمانی حضرت حق، روز عید سعید فطر یعنی امروز به عنوان روز اهدای جوایز به بندگان خدا معرفی شده است.

وی افزود: اجتماع مسلمانان در مصلی های کشور بار دیگر نشان از این لبیک مردم به خداوند متعال برای شکست اهریمن بود و با وحدت و اتحاد و همدلی وانسجام پیام شکست ناپذیری خود را به جهانیان مخابره کردند.

امام جمعه بشرویه با بیان اینکه یکی از شاخصه های بندگی، اطاعت از دستور و فرامین حضرت حق می باشد، خاطر نشان کرد: در سایه وحدت و اتحاد، انسان

می تواند بهترین عبادت و بندگی را در پیشگاه خداوند داشته باشد.

 

امروز صله ی رحم، زیارت اهل قبور و گذشت کردن تاکید شده است

حجت الاسلام شمس الدین زاده تصریح کرد: امروز یکی از اعیاد بزرگ امت اسلامی است، که صله ی رحم، زیارت اهل قبور، گذشت کردن و دور کردن کینه ها از دل های مسلمانان، شاخصه های بارز آن می باشد.

وی ادامه داد: عید فطر در حقیقت عید شکر است؛ شکر به خاطر توفیق گذراندن دوران یک ماهه‏ى ضیافت الهى، شکر روزه‏دارى، شکر توفیق عبادت و ذکر و خشوع و توسل به بارگاه کبریائى حضرت حق.

حجت الاسلام شمس الدین زاده بیان کرد: با توجه به آمارهایی که ارائه می شود، در ماه مبارک رمضان، جرایم و مفاسد بسیار کاهش پیدا می کند، که این نشان می دهد روزه داری ثمرات زیادی در روحیه افراد دارد.

وی در پایان گفت: روح بندگی، عبادت و تسلیم بودن در پیشگاه خداوند و همچنین محبت کردن به یکدیگر در ماه مبارک رمضان رشد پیدا می کند و مسیر انسان را تا یک سال دیگر به شرط اینکه با اخلاص پیش رود، تضمین می کند، لذا باید در حفظ آن بکوشیم و بیشترین بهره را داشته باشیم.

عید سعید فطر، نماد دشمن شناسی و استکبار ستیزی است

مولوی بخشی، امام جمعه بهمن آباد زیرکوه نیز در گفتگو با خبرنگار «بیرجندرسا» ضمن بیان اینکه هر عیدی دارای فلسفه ای است، اظهار داشت: انسان مسلمان هنگامی که روزهای ماه رمضان را روزه، و شب ها را در طاعت، بندگی و نماز به سر می برد و از گناهان پرهیز و نفسش را کنترل می کند، منتظر روزی است، که پاداشش را ببیند و آن روز امروز یعنی عید سعید فطر است.

وی ادامه داد: همانطور که مزد کارگر را آخر می دهند، عید فطر نیز اینگونه وضعیتی دارد، و در این روز، مزد و پاداش روزه داران داده می شود.

امام جمعه روستای زیرکوه خاطر نشان کرد: انسان مسلمان در طول زندگی خود باید مطیع امر پروردگارش باشد، و ماه رمضان نیز تمرین این بندگی، و عید فطر نتیجه بندگی محسوب می شود.

مولوی بخشی تصریح کرد: امروز عیادت از بیماران، کمک به فقرا، از اجر بسیار بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه نماز عید فطر، نماد شکوه و عزت و وحدت مسلمانان و همچنین نماد دشمن شناسی و استکبار ستیزی است، گفت: این عظمت خاری است، در چشمان مستکبرین عالم، از جمله آمریکا و اسرائیل، که نمی توانند همدلی مسمانان را ببینند.

 

امروز فرصتی است برای معرفی دشمنان اسلام به جهانیان

امام جمعه بهمن آباد زیرکوه ادامه داد: علمای شیعه و سنی باید از فرصت های مانند عید فطر و اجتماع عظیم مسلمانان استفاده کنند و دشمنان اسلام را معرفی و راه های مقابله با آن ها را تشریح و تبیین کنند.

مولوی بخشی در پایان گفت: امید است همه ی مسلمانان جهان از زیر شکنجه ها رهایی یابند، و روزهایی بدون جنگ، خون ریزی و غارت را شاهد باشیم.

زندگی معنوی و روحی؛ مثل بهار برای گیاهان و درختان، انسانی که ممکن است در طول سال دچارِ انواع آلودگیها و گناهان شود، و انسانی که بر اثر هوای نفس و خصلتها و صفات زشت، خود را تدریجاً از ساحتِ رحمتِ الهی دور کرده است، هر سال از طرف پروردگار عالم از یک فرصت استثنایی برخوردار می‌شود و آن فرصت، ماهِ مبارک رمضان است

قنوت نماز سعید فطر به توحید ، نبوت و امامت اشاره دارد

حجت الاسلام و المسلمین کریمی، امام جمعه زیرکوه در گفتگو با خبرنگار بیرجندرسا اظهار داشت: عید فطر یکی از چهار عید امت اسلام است که احادیث و روایت زیادی در اهمیت بالای آن وجود دارد.

وی افزود: یک مسلمان روزه دار که یک ماه از خوردن و آشامیدن برای خدا پرهیز کرده، در این روز وصال و تقرب به معبودش را جشن می گیرد و اجر و پاداشی که خداوند به بندگانش وعده داده است، را طلب می کند.

امام جمعه زیرکوه با اشاره به اینکه در دعای عید سعید فطر به سه موضوع از جمله توحید و وحدانیت خداوند، نبوت و امامت اشاره می شود، خاطر نشان کرد: حضرت علی(ع) در یکی از اعیاد فطر خطبه بسیار زیبایی را می فرمایند که " ای مردم این روز، روزی است که نیکوکاران پاداش می گیرند و تبه کاران مأیوس و ناامید می گردند."

 

عید سعید فطر مشابه روز قیامت است

حجت الاسلام کریمی تصریح کرد: طبق روایت دیگری از امیرالمومنین(ع) این روز شباهت بسیار زیادی به روز قیامت دارد، که مردم از خانه های خود خارج و رهسپار مکان پاداش می شوند.

وی با بیان اینکه در این روز همانند عید قربان، روزه گرفتن حرام است، گفت: امروز غسل گرفتن، جدا کردن مبلغ فطریه قبل از نماز و تکمیل روزه با دادن زکات، دعای عید فطر، تکبیرگفتن هنگام ورود به مکان نماز، صله رحم و کمک کردن به فقرا از جمله اعمال مستحبی بزرگ توصیه شده است.

 

در طول ماه رمضان، دلها نرم می‌شود، روحها تلألؤ و درخشندگی پیدا می‌کند، انسانها آماده قدم نهادن در وادی رحمتِ خاصه الهی می‌شوند و هر کس به قدر استعداد، همّت و تلاش خود، از ضیافت عظیم الهی برخوردار می‌گردد. بعد از آن‌که این ماه مبارک به پایان رسید، روزِ تولدی دوباره، روز عید فطر است، یعنی روزی که انسان می‌تواند با استفاده از دستاوردهای ماه رمضان، راه مستقیم الهی را پیش گیرد، و از کج‌راهه‌ها پرهیز کند.

پس بیاییم با همدلی و هم زبانی سالی جدید را آغاز کنیم و نگذاریم باری دیگر نفسمان بر ما غلبه کند و بینمان تفرقه ایجاد کند، زیرا تنها افرادی از آن بهره می برند که منافع خود را در همین تفرقه می بینند.

...............................

گزارش از: ابوالفضل طالبی

نظرات کاربران