7. خرداد 1397 - 10:53
خبرنگار
بیرجندرسا- خبرنگاران مشکلات اجتماعی را جستجو می‌کنند، به واقعیت‌های تلخ پی می‌برند، نهایت خودشان تنها، در روز خبرنگار دیده می‌شدند و قبل و بعد آن روز، دیگر به فراموشی سپرده می شوند، راز این موضوع چیست؟

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، خبرنگاري شغلي است به ظاهر لذت بخش و شيرين،اما در باطن انبوهي از رنج ها و مشکلات طاقت فرسا را به همراه دارد.

حرفه خبرنگاری حرفه‌ای سخت در کنار زیبایی‌های خاص خودش است.گاهی در جامعه ما از سختی کار خبرنگاران سخن به میان می‌آید و هرکس در حد شناخت خود از این شغل پردردسر، پراسترس و پرتنش و نیز شغلی که گاهی با وجود سختی‌های کشنده‌اش شور و شیرینی را نیز به همراه دارد، سخن می‌گوید. ولی تا زمانی که افراد در این جایگاه قرار نگیرند و با سختی‌های آن دست و پنجه نرم نکنند کسی این شغل پرمشغله، سخت و کم درآمد را لمس نمی‌کند.

 

خبرنگاری شغلی شیرین و درعین حال تلخ
خبرنگاران مشکلات اجتماعی را جستجو می‌کنند، به واقعیت‌های تلخ پی می‌برند، مسائل و نیازهای جامعه را درک می‌کنند و برای انتشار آن خود را مسئول می‌دانند و چون رابط بین مردم و مسئولان هستند نمی‌توانند بی‌تفاوت باشند و غفلت بورزند در نتیجه با قلم خود به جنگ کاستی‌ها، سهل‌انگاری‌ها و کمبودهای موجود می‌روند و گاهی هم در این راه تنبیه و تحقیر می‌شوند، ولی باز دست از کار رسالت خود برنداشته و همچنان در راستای آبادانی و اطلاع‌رسانی می‌تازند.

این موارد بخشی از اقداماتی است که خبرنگاران خراسان جنوبی با جان و دل همه روزه و بدون منت انجام می‌دهند، اما متاسفانه در برخی موارد جواب این همه خوبی و تلاش‌ها به گونه‌ای دیگر داده می‌شود به طوری که برخی خبرنگاران را از حرفه‌ی خود دلسرد می‌کنند.

 

چرا خبرنگاران تنها در روز خبرنگاران دیده می شوند؟

در سال‌های گذشته خبرنگاران تنها در روز خبرنگار دیده می‌شدند و قبل و بعد آن روز، دیگر به فراموشی سپرده و هیچ فردی یاد و حتی یک تشکر خشک و خالی از آن ها به عمل نمی آورد، اما اخیرا اتفاق قابل توجهی افتاده که باید آن را ارج نهیم و امیدوار باشیم که ادامه‌دار باشد.

با آمدن جناب آقای بهاری به عنوان مدیرکل روابط عمومی استانداری خراسان‌جنوبی، اتفاقی نو در این روابط عمومی افتاد و آن برگزاری جلساتی ما بین این روابط عمومی و خبرنگاران شهرستان که البته اکنون به عنوان خبرنگاران فعال در حوزه دولت شناخته می‌شوند، بود، اتفاقی که شاید باعث گردد تا اندکی به مشکلات خبرنگاران رسیدگی شود و نقطه عطفی شود تا خبرنگاران خراسان‌جنوبی در جایگاهی که حقشان است به ایستند.

روز گذشته در حالی دومین نشست هم‌اندیشی خبرنگاران فعال حوزه دولت برگزار شد، که نوشتن برخی از موضوعات آن خالی از لطف نخواهد بود.

جلسه رأس ساعت 8:30 دقیقه با آمدن بهاری آغاز و در ابتدای این جلسه، 14 مصوبه جلسه گذشته بیان و مورد بحث قرار گرفت (که البته برخی از خبرنگاران تعداد مصوبات را 12 عنوان برشمردند) و در ادامه نیزمشکلات خبرنگاران بررسی شد.

 مشکلاتی که اگر چه نسبت به جلسه گذشته کمتر شده بود اما باز هم وجود داشت و باید در دستور پیگیری قرار می‌گرفت.

جدای از تمامی مشکلاتی که در ادامه می خوانید، بی‌احترامی به خبرنگاران توسط روابط عمومی اداره کل راهداری استان و همچنین اتفاقات فرودگاه بیرجند از جمله این موارد بود که اغلب مورد بحث قرار گرفت.

اولین فردی که به بیان مشکلات خبرنگاران لب گشود در یکی از رسانه های تازه تأسیس استان فعالیت می‌کرد.

 

بی احترامی به خبرنگارن در راس مشکلات

عدم بی احترامی به خبرنگاران، بحث رفاهی خبرنگاران، ایجاد یک انجمن بین خبرنگاران، بیشتر شدن نشست‌های استاندار با خبرنگاران از جمله خواسته‌های این مدیر فعال بود.

گلایه ی دیگری که مطرح شد و اغلب خبرنگاران به آن اشاره و مهر تأیید زدند این بود که خانه‌ی مطبوعات به معنی واقعی خانه مطبوعات نیست و خبرنگاران هیچگونه خدماتی از آن دریافت نمی‌کنند.

دقایق می گذشت و خبرنگاران یکی پس از دیگری به بیان مشکلات و درد و دل‌های خود می‌پرداختند.

خبرنگاری فراوانی مشکلات در حوزه اطلاع رسانی و حضور خبرنگاران در جلسات استانداری را مورد بررسی قرار داد و آن را به دقیقه نودی تشبیه کرد.

خبرنگار دیگری 10 بار مراجعه‌ی خود به سازمان علوم پزشکی برای تهیه گزارش بیماری پوستی، اما به نتیجه نرسیدن و جواب ندادن مسئول مربوطه اشاره و از برخوردها گلایه کرد.

خبرنگار دیگری استاندار نبودن استاندار را مطرح و وی را نقد کرد، که چرا با خبرنگاران جلسه ای برگزار نمی کنند.

 

خانه مطبوعات باخودش درگیر است

خبرنگار دیگری که سابقه دیرینه در این حوزه داشت، نیز انتقاد تندتری به خانه مطبوعات روا داشت و با این سخنان که خانه مطبوعات با خودش درگیر است و هیأت رئیسه آن با یکدیگر نمی‌سازند، خواستار پیگیری موضوع شد.

وی همچنین از عدم حضور خبرنگاران در شورای فرهنگ عمومی استان که اصلی ترین شورا محسوب می‌شود انتقاد جدی کرد و خواستار تجدید نظر در این خصوص شد.

اولین خواسته خبرنگاردیگری که معلوم بود از چندین مدیر گلایه زیادی دارد، این بود که در جلسات آینده تعدادی از مدیران روابط عمومی دعوت شوند تا به سوالات خبرنگاران پاسخ روشن دهند، زیرا به گفته وی 80 درصد مشکلات از طرف مدیران روابط عمومی صورت گرفته است.

خبرنگار دیگری با اشاره به اینکه حرف دل ما را بقیه دوستان به زبان آوردند، ادامه داد: بهتر است که در این جلسات پیشنهادات مطرح گردد تا انتقادات، و به عنوان مثال می‌توان به عدم نمایندگان خانه مطبوعات اشاره کرد.

اما جمع‌بندی این موضوعات به عهده خانم رمضانی بود که وی قبل از بیان مشکلات به خواندن شعری از سهراب سپهری از طریق گوشی خود پرداخت تا فضای جلسه را تغییر دهد.

 

مشاور رسانه ای استاندار کیست؟

وی با بیان دیگر مشکلات مطرح شده، به عدم انتصاب مشاور رسانه‌ای استاندار پس از 3 ماه اشاره کرد و گفت: متاسفانه با اینکه در اسفندماه استاندار از مطرح شدن این ایداه استقبال کردند اما تاکنون هیچگونه اتفاقی نیفتاده است.

مدیر خبرگزاری شبستان همچنین خواستار حضور نماینده خبرنگاران استان در شورای اطلاع‌رسانی شد و نسبت به ورود و خروج خبرنگاران به استانداری نیز نقد کوتاهی به زبان آورد و نسبت به تبعات آن هشدار داد.

آخرین موضوعاتی که از طرف خبرنگاران مطرح شد نیز می‌توان به تشکیل شدن تیم‌های خبری برای پوشش اخبار آبرسانی به استان، عدم پاسخگویی شهرداری بیرجند و علوم پزشکی بدون فرستاندن سوالات مکتوب، عدم حضور مدیران کل در خبرگزاری‌ها علی‌رغم درخواست چندین باره اشاره کرد.

با پایان یافتن سوالات و بیان مشکلات توسط خبرنگاران، نوبت به بهاری، مدیرکل روابط عمومی استانداری خراسان‌جنوبی رسید تا به موضوعات مطرح شده پاسخ دهد.

وی سخنان خود را اینگونه آغاز کرد: خبرنگاران در همه جا هستند و من نیز از جنس خبرنگاران هستم و از روز اول کاری خود مشکلات را درک کرده و با آن مأنوس بوده ولی باید گفت که این مشکلات تمامی ندارد، زیرا در دیگر استان هایی که خدمت کرده ام نیز وجود داشت.

مدیرکل روابط عمومی استانداری خراسان‌جنوبی ادامه داد: خبرنگاران با متانت، ظرافت و خوشرویی در جلسات ما حاضر می شوند و اخبار را رایگان به گوش مردم می رسانند، اما به جای اینکه مدیون شما باشیم در برخی موارد طلبکار هستیم که این به خاطر عدم شفافیت‌های موجود است.

بهاری عنوان کرد: در بسیاری از مواقع نیازی به شرکت خبرنگاران در جلسات نیست و می‌توانند اخبار و اطلاعات را از پرتال‌های ادارات استخراج کنند، که متاسفانه این یک مشکل است و باید برطرف گردد.

 

سایت استانداری به روز نیست

(( البته یکی از خبرگزاری‌های استان نسبت به این سخنان آقای مدیر واکنش نشان داده و پورتال اطلاع رسانی استانداری را به باد نقد خود درآورده است و اینگونه نوشته است:

این سخنان شعاری در حالی برای چندمین بار از سوی مدیر کل روابط عمومی استانداری خراسان‌جنوبی مطرح می‌شود که پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری خراسان‌جنوبی در خوشبینانه‌ترین حالت حداقل 12 ساعت پس از یک جلسه اخبار و مباحث مطرح شده در آن جلسه را در پرتال استانداری بارگزاری می‌کند که در آخرین نمونه آن نیز اخبار جلسه شورای شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان که ساعت 17 روز گذشته برگزار شده علی‌رغم گذشت 19 ساعت هنوز در پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری خراسان‌جنوبی درج نشده که خود به وضوح حاکی از عدم توجه روابط عمومی استانداری به اهمیت سرعت انتشار اخبار می‌باشد. ))

وی افزود: این دردهای من و شما مزمن شده و به همان شکل درمان آن نیز زمان ‌بر خواهد بود.

مدیرکل روابط عمومی استانداری خراسان‌جنوبی با اشاره به درخواست سوال توسط برخی مدیران ادامه داد: دعا کنید که اغلب مدیران دیگر از شما درخواست سوال نکنند، زیرا اگر این مدیران خود را مغایر با دیگر مدیران بدانند محکوم به شکست خواهند بود.

بهاری خاطر نشان کرد: از حضور یکایک شما خبرنگاران تشکر می‌کنم، زیرا این حضور احترام به خود شماست و این جلسه نیز به این دلیل تشکیل می‌گردد که مشکلات شما را شنیده و حل کنیم.

وی تصریح کرد: مطمئن باشید که با شما صادق خواهم بود و شفاف سخن خواهم گفت و برای تشکیل مداوم این جلسات نیز تقویمی برنامه ریزی خواهد شد.

مدیرکل روابط عمومی استانداری خراسان‌جنوبی ادامه داد: بنده گرایش سیاسی دارم اما در حوزه اطلاع رسانی باید صداقت را بر آن ترجیح داد و مطمئن باشید که اینگونه نیز خواهد بود.

بهاری افزود: ما در حوزه رسانه باید نقد کنیم و نقد منصفانه نیز لازمه کار شماست و مدیران باید بدانند که این نقد باعث پیشرفت آنان خواهد شد.

وی از خبرنگاران نیز به دلیل دیر آمدن هایشان گلایه کرد و علت پر شدن سالن جلسات و عدم اجازه ورود به خبرنگاران را نیز همین موضوع دانست و گفت: برای برطرف شدن این مشکل نیز به دنبال سالن جلسات دیگری هستیم.

مدیرکل روابط عمومی استانداری از عدم حضور مدیران کل در خبرگزاری‌ها نیز انتقاد کرد و ادامه داد: جای تأسف است که مدیران به خود نمی‌زنند و در دفاتر شما حضور نمی‌آیند، اما مطمئن باشید این موضوع در دستور پیگیری قرار خواهد گرفت.

بهاری با اشاره به اینکه در جلسات بعدی از نماینده خانه مطبوعات دعوت به عمل خواهد آمد، تا به سوالات شما پاسخ دهد، خاطر نشان کرد: در خصوص برگزاری جلسات با مدیران روابط عمومی نیز اعلام بفرمایید، با کدام مدیر مشکل بیشتری دارید، تا از آن ها نیز دعوت شود حضور یافته و جوابگو باشند.

وی با بیان اینکه مدیران دستگاه‌های اجرایی نباید از رسانه‌ها سؤالات را به شکل مکتوب بخواهند، اظهار داشت: در خصوص آن دسته از روابط عمومی‌هایی که با جایگاه خبرنگاران آشنا نیستند؛ نیز در شورای اطلاع‌رسانی استان مطرح و پیگیری خواهد شد.

 

رسانه ای نبودن استاندار را قبول ندارم!

مدیرکل روابط عمومی استانداری خاطر نشان کرد: اینکه می‌گویید استاندار رسانه‌ای نیست را قبول ندارم، زیرا ایشان در دیگر حوزه‌ها فعالیت دارند و گاها شاید وقت کمتری برای برگزاری چنین جلساتی داشته باشند.

بهاری تصریح کرد: در رابطه با موضوع آب نیز کل کشور درگیر هستند و شما نیز باید در این خصوص حساس بوده و با ملاحظه تیتر بزنید تا باعث ایجاد تنش در استان نگردید.

وی در پایان نیز در خصوص مشاور رسانه ای استاندار گفت: در این خصوص نیز به استاندار پیشنهاداتی شده ولی مجددا نیز تأکید خواهد شد.

 

راضی بودم خبرنگاران با دلی پر غصه

با اتمام جلسه می توان گفت همه راضی بودند، آن هم به خاطر اینکه مصوب گشت تا هر 45 روز، جلسه ای با حضور مدیران روابط عمومی برگزار گردد تا مشکلات موجود به حداقل برسد.

پس از مدت ها این جلسه باعث شد تا تمامی خبرنگاران حرف دلهایی که از برخی مسئولین در دل داشتند را به زبان آورند و پیگیر موضوعات مد نظر خود باشند، اما نباید فراموش کرد شاید مشکل اصلی برخی از خبرنگاران مسکن باشد که به آن هیچ گونه امیدی ندارند، زیرا هر ساله آن هم در روز خبرنگار فقط حرف آن زده می شود و دیگر هیچگونه خبری از آن نیست و به باد فراموشی سپرده می شود.

در پایان نیز لازم است که یادآور شویم؛ مسئولین باید بدانند حمایت از خبرنگار در شعار دادن خلاصه نمی شود بلکه حمایت از خبرنگار در عمل، با احترام به آزادی قلم و آزاد اندیشی به اثبات می رسد، زیرا این قلم و کاغذ خبرنگار می تواند تحول عظیمی در کشور و استان ایجاد کند و موجب شود تا راهی ساخته شود، مدرسه ای آباد گردد ،حادثه ای بخیر بگذرد، بی خانمانی خانه دار گردد، گرسنه ا ی سیر و تشنه ای سیراب گردد و در نمایی بزرگتر جنگی پایان یابد .

انتهای پیام/

نظرات کاربران