18. فروردين 1397 - 17:16
زباله گرد
بیرجندرسا-تولید روزانه 100 تن زباله در بیرجند و ساماندهی نامطلوب آن ها، پدیده ای به نام زباله گردی را پدید آورده که روز به روز در حال گسترش است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، زباله گردی، حرفه ای که نه مدرک می‌خواهد و نه شرایط خاصی را می‌طلبد اما اقدامی پر خطر بوده که برای عده ای نان آوری می کند. این حرفه غیر بهداشتی، مشکلات و پیامدهایی را به دنبال دارد که اگر به آن توجه نشود، سلامت جامعه در خطری جدی قرار می‌گیرد.

جولان زباله گردها در شهر روز به روز در حال افزایش است و این امر نشان از این دارد که اقدامات دستگاه های متولی در برخورد با این پیامد، کارایی چندانی ندارد. امروزه اپیدمی گنج یابی کثیف نقاط مختلف بیرجند را گرفتار کرده و عده ای به ناچار، ادامه زندگی را در میان زباله ها جست و جو می کنند.

و اما حکایت تلخ زباله گردی تنها به رقابت برای جمع آوری طلای کثیف ختم نمی شود. در خطر انداختن سلامت فردی و عمومی از مهم ترین پیامدهای حاصل از این پدیده بوده که نیازمند توجه جدی است. تولید روزانه بیش از 100 تن زباله و نبود برنامه ای منسجم برای بازگشت این ثروت به خزانه مملکت، بستری مناسب برای فعالیت زباله گردها فراهم کرده است.

اگر چه اقداماتی مانند طرح تفکیک زباله در مبدا برای حذف زباله گردها در حال اجرا است اما می‌توان با صراحت بیان کرد که اجرای این طرح موفق نبوده چراکه نتوانسته به هدف خود برسد. افزایش روزانه زباله گردها از اجرای طرح های ناموفق شهرداری حکایت می کند و گویی این پدیده باید سال‌ها گریبانگیر جامعه باشد.

جست و جوی آرزو در بین زباله ها

قامت ریزی دارد و تا کمر در سطل آشغال است. هر ازچندگاهی دست به صورت می کشد و دوباره به تفکیک زباله ها می پردازد. متوجه حضورم نشده و سخت مشغول است. با چند سرفه او را متوجه حضورم می سازم. چشمان کوچکش در میان صورت آفتاب سوخته اش دیده نمی شود. گویی شرمی بر چهره دارد اما بروز نمی دهد.

زباله گرد

با لبخندی وارد دنیای کودکانه اش می شوم. چندی نگذشته که سفره دل باز می کند و می گوید: «پدر ندارم و مادرم هم برای دیگران کارگری می کند. برادر بزرگترم هم در دیگر مناطق شهری زباله جمع می کند.»

نفسی می کشد و انگشتان پاهایش را در میان دمپایی های آبی رنگش مخفی می کند. نیم نگاهی به صورتم می اندازد و می گوید: «اگر پول داشتیم من هم مانند دیگر بچه ها بازی می کردم و به سراغ این کار کثیف نمی آمدم.»

او که گویی آرزوهای زیادی دارد، می گوید: «می خواهم آنقدر پولدار شوم که مادرم مجبور نباشد برای دیگران کار کند.»

مسئولان حمایتم کنند

از چهره اش پیداست که قریب به 40 سال سن دارد. با تکه چوبی زباله ها را جا به جا می کند و بعضی از آن ها را کنار می گذارد. در نگاهش خستگی موج می زند اما لحظه ای از جست و جو در میان زباله ها دست نمی کشد.

از اهدافش می پرسم. اندکی مکث می کند و می گوید: هر کسی شغلی دارد و این هم شغل من است. با این کار نان درآورده و زندگی می کنم.

زباله گرد

وی ادامه می دهد: در ابتدا به شغل دیگری مشغول بوده و ورشکست کردم، اکنون به ناچار مخارج زندگی ام را از لابه لای زباله ها پیدا میکنم.

او که نمی خواهد نامی از وی برده شود، می افزاید: اگر مسئولین حمایتم کرده و وام اشتغالزایی مناسبی را بدهند، در روستا ایجاد اشتغال می کنم.

عملکرد ضعیف شهرداری در جمع آوری زباله گردها

یکی از شهروندان بیرجندی در گفت وگو با خبرنگار بیرجند رسا بیان کرد: وجود زباله گردها علاوه بر به خطر انداختن سلامت جامعه، چهره شهر را مخدوش می کند.

رضا کیانی با بیان اینکه باید طرحی اساسی برای رفع این پدیده اندیشیده شود، افزود: شهرداری آنگونه که باید در راستای جمع آوری زباله گردها عمل نمی کند.

وی ادامه داد: بسیاری از زباله گردها باعث ریختن زباله در اطراف سطل آشغال می شوند که این امر خود حضور موجودات موزی مانند موش و حیواناتی همچون گربه را فراهم می آورد.

زباله گرد

کیانی با بیان اینکه باید دلایل مراجعه افراد به سمت زباله گردی علت یابی شود، افزود: بسیاری از این افراد اگر مورد دلجویی قرار گیرند، به سمت زباله گردی نمی روند.

وی ادامه داد: دستگاه های متولی باید بیش از این ها، به این افراد توجه کرده تا نیاز آن ها نیز رفع شود و به سمت زباله گردی نروند.

افزایش زباله گردها در بیرجند

یکی دیگر از شهروندان در گفت وگو با خبرنگار بیرجند رسا بیان کرد: پدیده زباله گردی برای شهروندان مخاطرات زیادی به همراه دارد.

احمد موسوی با بیان اینکه بسیاری از این افراد بدون استفاده از دستکش، زباله ها را بر می دارند، افزود: بسیاری از این زباله ها عامل انتقال بیماری ها هستند.

وی با بیان اینکه متأسفانه این پدیده روز به روز در حال افزایش است، اظهار کرد: شهرداری و دیگر دستگاه های متولی باید بیش از این در عملکرد خود بازنگری کنند.

زباله گرد

موسوی ادامه داد: اگر به این پدیده توجه شود، خطرات زیادی بهداشت فردی و عمومی جامعه را به خطر می اندازند.

این شهروند بیرجندی با اشاره به ایستگاه های تفکیک زباله بیان کرد: این ایستگاه ها در محله های دوری قرار گرفته و تحویل زباله برای شهروندان مقدور نیست.

وی ادامه داد: این ایستگاه ها در اطلاع رسانی نیز عملکرد خوبی نداشته اند بنابراین بسیاری از مردم حتی از حضور آن ها در شهر بی اطلاع هستند.

فعالیت 8 ایستگاه جمع آوری زباله در بیرجند

معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند در گفت وگو با بیرجند رسا بیان کرد: قریب به یک سال و نیم گذشته طرح تفکیک در مبدأ را اغاز کردیم.

حسن خانزاد از فعالیت هشت کانکس در راستای اجرای این طرح خبر داد و افزود: به هر میزان که مردم زباله را به این مراکز تحویل دهند، زباله گرد کمتری خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه پیمانکارمربوطه در طرح تفکیک زباله در مقصد موفق عمل نکرد، اظهار کرد: در راستای به کارگیری پیمانکار برای تفکیک در مبدا به مقصد، اقداماتی اولیه انجام شده است.

خانزاد بیان کرد: زباله گردها سلامت جامعه را به خطر می اندازند بنابراین شهرداری با این موارد برخورد می کند.

تولید روزانه 100 تن زباله

معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند ادامه داد: درهمین خصوص بیش از 150 مورد پیگیر موارد قانونی و برخورد قضایی هستیم.

وی بیان کرد: از شهروندان خواستاریم در صورت مشاهده انباشت زباله، مراتب را به شهرداری اطلاع دهند تا سیکل قانونی را طی کنیم.

زباله گرد

خانزاد با بیان اینکه روزانه به طور میانگین 100 تن زباله  در بیرجند تولید می شود، افزود: در فصل هایی مانند اسفند ماه که بحث استقلال از بهار است زباله افزایش پیدا می کند.

بنا به گفته معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند، 27 تا 30 درصد این زباله ها قابل بازیافت هستند.

تفکیک زباله در منزل فرهنگ سازی شود

کارشناس بهداشت محیط هم در گفت وگو با بیرجند رسا بیان کرد: زباله گردی اقدامی نکوهیده و ضد ارزش است.

محمد حسن کربلاییان با بیان اینکه این پدیده از نظر بهداشتی نیز مخاطرات زیادی دارد، گفت: زباله گردها از وسایل بهداشتی استفاده نمی کنند و در معرض انواع بیماری ها هستند.

زباله

وی خواستار تفکیک زباله ها شد و افزود: برخی از آزمایشگاه ها و مطب ها ممکن است زباله ها را تفکیک نکنند و این امر باعث بیماری هایی مانند هپاتیت و ایدز به زباله گردها می شود.

 کربلاییان با بیان اینکه باید فرهنگ تفکیک زباله در منزل نهادینه شود، اظهار کرد: زباله سرمایه حساب می شود اما تفکیک باید اصولی و هدفمند اجرا شود.

شاید این معضل را بتوان با نشستن پای صحبت های زباله گردها ریشه یابی کرد. انتظار می رود دستگاه هایی مانند شهرداری گام های موثرتری برای رفع این مشکل بردارند تا دود این طلای کثیف در چشم شهروندان نرود.

انتهای پیام/

نظرات کاربران