13. فروردين 1397 - 18:42
حضرت زینب
بیرجندرسا- خطبه های حضرت زینب(س) به قدری فصیح و غرا بود که سبب برچیده شدن بساط یزید،ابن زیاد و یزیدیان شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، حضرت زینب (س) بانویی است که نمونه‌ای از شهامت و دلیری، دانش و بینش، کفایت و خردمندی، قدرت روحی و تشخیص موقعیت بوده و هر وظیفه‌ای از وظایف گوناگون اجتماعی را که به عهده گرفت، به خوبی انجام داد.

 در تاریخ وفات حضرت زینب کبری (س) سومین فرزند امیرمومنان حضرت علی (ع) اختلاف نظر وجود دارد، اما مشهور این است که آن حضرت در 15 رجب سال 62 هجری روز یکشنبه وفات کرده است.
 
سوالاتی که در ارتباط با حضرت زینب (س)، آن بانوی بزرگوار و بی مثال مطرح می‌شود،‌ چند نفر از علما و روحانیون خراسان جنوبی به آن پاسخ داده‌اند.


حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین نوفرستی قائم مقام نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی در گفت و گو با پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، ضمن تسلیت شهادت حضرت زینب (س)،اظهار کرد: بر کسی پوشیده نیست، که حضرت زینب(س) به عنوان عقیله بنی هاشم در حادثه کربلا حضور داشت و نقش بسیار ارزنده ای در این قیام ایفا کرد.
وی افزود:این بانوی بزرگوار پس از شهادت برادر بزرگوارش امام حسین(ع) و یاران فداکار ایشان، وظایف خویش را به درستی انجام داد و حماسه حسینی را برای همیشه ماندگار ساخت؛ نقش ارزنده ایشان علاوه بر محافظت از امام سجاد(ع) و اطفال و اسرای کربلا، تلاش در رساندن پیام امام حسین(ع) بوده است.
قائم مقام نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی از حضرت زینب(س) به عنوان اسوه صبر و استقامت و نمونه بارز ایثار یاد کرد و عنوان داشت:در سخنی صریح از رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در خصوص این بانوی بزرگوارآمده که "بعد از حادثه کربلا نیز با خطبه های غراء حضرت زینب(س) تاریخ اسلام زنده نگهداشته شده است".

حضرت زینب در تمام زمینه ها الگو هستند / اسلام برای قشر زنان محدودیت ایجاد نمی کند
حجت الاسلام نوفرستی با بیان این که حضرت زینب(س) در تمامی زمینه ها الگو هستند،یادآور شد:حضور فعال ایشان در جامعه نشان می دهد، که یک بانوی مسلمان می تواند در همه عرصه ها حضور فعالی داشته باشد.
وی ضمن اشاره این مطلب مهم که حضور فعال در جامعه بایستی منوط به هوشیاری و رعایت شرط باشد،ابراز کرد: اسلام برای قشر زنان محدودیت ایجاد نمی کند بلکه راه و روش زندگی کردن را می آموزد و دختران ایرانی می توانند با مطالعه رفتار ائمه اطهار(ع) با اینگونه رفتارها آشنا شده و ازآن الگوبرداری کنند.
قائم مقام نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به این که فهیم بودن و بصیرت حضرت زینب(س) زبانزد خاص و عام بوده است،بیان کرد: افراد بصیر بایستی مسائل اسلام را به درستی بشناسند و منتقل کنند.

تابع ولایت بودن رمز ماندگاریست
حجت الاسلام نوفرستی اضافه کرد: تابع ولایت بودن از دیگر مشخصه های بارز حضرت زینب(س) بود و بعد از معصومین،بالاترین مقام برای این بانوی بزرگوار ثبت شده است.
وی با بیان این که صبر،استقامت،عفت،پاکدامنی،نور ،رحمت و بسیاری از فضیلت های اخلاقی دیگر به وضوح در زندگی حضرت زینب(س) مشهود بود،تبیین کرد: ایشان حتی در اوج مصیبت و سختی، دست از عبادت برنداشتند.

مدافان حرم تربیت یافته مکتب حضرت زینب(س)‌هستند
قائم مقام نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی در ادامه صحبت هایش ضمن اشاره به فعالیت ارزنده مدافعان حرم،گفت:خداوند را شاکریم که مجاهدت مخلصانه شهدای مدافع حرم، سبب برچیده شدن بساط داعش و داعشیان شد.
حجت الاسلام نوفرستی در ادامه با تاکید بر این که در مکتب اسلام مرگ معنا ندارد،ابراز کرد:باید یادمان باشد که اگر فریادی از هر مسلمانی و در هرجای عالم بلند شود و سایر مسلمانان به آن لبیک نگویند در واقع نمی شود که به آنان عنوان مسلمان،اطلاق شود.
وی ضمن اشاره به این که شهدای مدافع حرم راه صدساله را یک شبه طی کردند،مطرح کرد: یکی از مهمترین دلایل این امر،آن بود که آنها تربیت یافته مکتب امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری بوده اند.
حجت الاسلام نوفرستی افزود:آنچه مسلم است آن است که شهدای مدافع حرم، درس ایثار و شهادت را از سیدالشهدا(ع) آموختند و همین اعتقاد،بصیرت و ولایتمداری سبب شد که به سعادت ابدی دست یابند.
وی شهدای مدافع حرم را، مصداق بارز ولایتمداری،ایثار و شجاعت دانست و اذعان داشت:دفاع خالصانه از مرزهای اعتقادی،مهمترین هدف شهدای مدافع حرم بوده که نباید از اهمیت آن غفلت کرد.

"کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود"
حجت الاسلام والمسلمین خوشخو در گفتکو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، با جریان های افراطی و تکفیری  نیز با تسلیت شهادت حضرت زینب(س)،اظهار داشت: یاد این بزرگ بانوی اسلام، تداعی کننده این بیت شعر است که "کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود".
وی با اشاره به این نکته که حضرت زینب(س)،عالمه غیر معلمه است،ابراز کرد: ایشان نقش بالایی را دربحث عاشورا و انتقال فرهنگ عاشورا داشته اند.
مدیر بنیاد مهدویت خراسان جنوبی تمام نقطه نقطه زندگی حضرت زینب(س) را درس زندگی دانست و یادآور شد:چند فرزند از این بانوی بزرگوار، در صحنه عاشورا به شهادت رسیده اند.
حجت الاسلام خوشخو ضمن اشاره به استقامت و صبربالای حضرت زینب(س)،اذعان داشت: در عظمت این بانوی رشید اسلام همین بس که امام حسین(ع)، در شب عاشورا خطاب به خواهرشان فرمودند که" من را در نمازهایت فراموش نکنی."
وی با اشاره به خطبه های آتشین این بانوی بزرگ اسلام،مطرح کرد:خطبه های حضرت زینب(س) به قدری فصیح و غرا بود که سبب برچیده شدن بساط یزید،ابن زیاد و یزیدیان شد.

 

خطب های حضرت زینب(س) راز روشنگری در جامعه است
مدیر بنیاد مهدویت خراسان جنوبی ادامه داد:ایشان از عصمت بالایی برخوردار بودند و اگر چه می گوییم، که ما 14 معصوم داریم ولی اگر خواسته باشیم یک نفر به معصومین اضافه کنیم، آن بزرگوار کسی به جز حضرت زینب(س) نخواهد بود.
 حجت الاسلام خوشخو با بیان این مطلب که در واقح حضرت زینب(س)، آن فصاحت و بلاغت را از زبان پدرشان امیرالمومنین(ع) و مادرشان فاطمه زهرا(س) به ارث برده بودند،گفت: زمانی که امام سجاد(ع) مریض بودند، کاروان کربلا را، آن حضرت راهنمایی می کردند و با حضرت امام سجاد(ع) نیز در این خصوص مشورت هایی داشتند.
وی در ادامه افزود:لازم است که ما بیشتر به خطبه های حضرت زینب(س) اهمیت بدهیم و آنها را به همگان از جمله جوانان منتقل کنیم، چرا که آن بزرگوار، به طوری با غرور در مقابل دشمنان وارد شد، که اگر چه اسیر بود، به گونه ای برخورد کرد که انگار آنان(یزیدیان) اسیر هستند و هرگز ذلت را نپذیرفت.
حجت الاسلام خوشخو از ولایت پذیری حضرت زینب، به عنوان مهمترین خصیصه اخلاقی آن حضرت یاد کرد و گفت: این مهم باید درزندگی همه افراد مورد توجه قرار گیرد.

بزرگتری پیام حضرت زینب "اسارت، تنها در اندیشه است نه در دنیا"
حجت الاسلام و المسلمین راستگو امام جمعه درح در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، سخنان خود را در دو محور، عنوان کرد: محور نخست،بصیرت و عقلانیت حضرت زینب(س) است، که به دلیل این که ایشان، تربیت شده دامان امیرالمومنین(ع) و فاطمه زهرا(س) بودند به قدری این ویژگی در وی متبلور بود، که وی را عقیله بنی هاشم می دانستند و عقیله یعنی کسی که عاقل بوده و از فهم و درک بالایی برخوردار است.
وی با اشاره به اینکه "اسارت، تنها در اندیشه است نه در دنیا" ادامه داد: این بزگترین پیام بانوی بزرگ اسلام بود، که انقلاب کربلا را تا درون کاخ یزید در شام پیش برد و یزید و یزیدیان را به زانو در آورد و تدبیرایشان بود که کاروان کربلا را تا مدینه پیش برد.
امام جمعه درح اذعان داشت: آن بانوی عالمه با شیوه عقلانی با استناد با آیات قرآن در محضر یزید در خطبه خویش، مخاطبان خویش را متاثر کرد و از خیانت و بی وفایی کوفیان گله نموده  و مثالی زدند و با استناد به آیه 92 سوره نخل فرمودند"کوفیان رشته های خویش را پس از بافتن پنبه می کند و تمام زحمات خویش را بدون علت نابود می کنند".

صبر و استقامت بانوی بزرگ اسلام کربلا را جاودانه کرد
حجت الاسلام راستگو عنوان کرد:موضوع دوم صبر،عفت و اتصاف به صفات بالای اخلاقی همچون صبر ایشان در صحنه کربلا است،آن حضرت توانست قیام کربلا را جاودانه کند.
وی همچنین با اشاره به کمالات بالای اخلاقی حضرت زینب(س)،گفت:مورخین نوشته اند که حضرت زینب(س) صورتش را با دست می پوشاند، چون روسری شان را از ایشان گرفته بودند؛ایشان با حفظ حیا و عفت،رعایت پوشش اسلامی را برای زن به عنوان یک مسئله مهم مورد توجه قرار داد .
وی تاکید کرد: همه ما بایستی ولایتمداری را، ازحضرت زینب(س) یاد بگیریم و در زندگی مان همراه کنیم.

زنان ما بایستی پیام رسان نهضت انقلاب اسلامی به نسل های آینده باشند
حجت الاسلام والمسلمین ناصر احترامی مدیر مدرسه علمیه امام محمد باقر(ع) خضری نیز در گفت و گو با خبرنگارپایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، ضمن تسلیت شهادت حضرت زینب (س)اظهار داشت:حضرت زینب(س) در کوفه بذر انقلاب پاشید.
وی ادامه داد:این بانوی بزرگوار بعد از جریان عاشورا خفته ها را بیدار کرد،غافل ها را آگاه ساخت و قدرت پیروزی نظامی ظاهری را به چالش کشید.
مدیر مدرسه علمیه خضری با اشاره به این نکته که پیام عاشورا توسط حضرت زینب(س) جهانی شد،متذکر شد: زنان ما بایستی پیام رسان این نهضت به نسل های دیگر باشند.
حجت الاسلام احترامی ادامه داد:حضرت زینب(س) بزرگ بانویی است که در راستای حفظ و زنده ماندن واقعه عاشورا،از آن پرستاری کرد و اجازه نداد که خون شهدا پایمال شود و از دین پیامبر(ص)،قرآن و قیام عاشورا،پاسداری نمود.
وی ضمن اشاره به رشادت های حضرت زینب(ص)،تبیین کرد:زینبی که قبل از اسارت،مردم صدای او را نشنیده و قامت او را ندیده بودند،به اقتضای زمان با قرائت خطبه های آتشین خود،نقش انقلابی اش را به بهترین نحو ممکن ایفا کرد.
مدیر مدرسه علمیه خضری ضمن اشاره به آیه شریفه"یا ایها الذین آمنوا اطیعوالله و اطیعوا الرسول واولی الامر منکم"،بیان کرد:حضرت زینب سلام الله علیه،اسوه عمل به این آیه از قرآن بوده و زندگی ایشان مظهر توحید و ولایتمداری است و کسی که ادعای ایمان دارد، باید مانند این بانوی بزرگوار در عرصه توحید و ولایتمداری ثابت قدم و استوار باشد.

انتهای پیام/

نظرات کاربران