14. اسفند 1396 - 22:10
انجمن های خیریه و خدمات دهی به بیماران و نیازمندان
بیمار کلیوی 8 ساله نامه درخواست کمک را به صندوق رأی انداخت!
بیماران کلیوی
بیرجندرسا-یکی از سازمان های مردم نهاد که در بخش بهداشت و درمان تشکیل شده، انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران است که به همت چند نفر از بیماران دیالیزی و افراد علاقه‌مند در سال ۱۳۵۹ تشکیل و هدف آنها ارائه کمک های مادی و معنوی در امور درمان بیماران و آموزش افراد جامعه بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، سازمان های مردم نهاد و غیردولتی (NGO) به سازمان هایی گفته می شود که بر اساس مشارکت و مدیریت مردمی و غیردولتی اداره می شوند و ارائه ی خدمات و پیگیری اهداف عام المنفعه را در دستور کار دارند.

نقش سازمان های مردم نهاد در اجتماع

از آنجا که امروزه به دلیل گستردگی مشکلات و پیچیدگی های ناشی از دنیای جدید، دولت ها حتی اگر هم بخواهند نیز نمی توانند تمام معضلات و چالش های جامعه را برطرف کنند، لذا مردم باید در کنار دولت به نقش آفرینی در راستای کمک به رفع معضل های موجود در عرصه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی، محیط زیستی و حتی اقتصادی بپردازند.

کمک به شکل گیری سازمان های مردم نهاد و ایجاد بسترهای لازم جهت تسهیل این فرایند، در کنار ایجاد همبستگی میان مردم و پذیرش نقش اجتماعی از سوی تک تک افراد در یک جامعه، می تواند تا حد زیادی بار سنگین حل معضلات موجود در جامعه را نیز از دوش دولت بردارد.

گسترش سازمان های مردم نهاد همچنین به شکل گیری هویت های جمعی کمک می کند و هویت در جامعه های امروزی را که بیش از هر زمان دیگر به هویت خانوادگی خلاصه شده است به هویت های بزرگتری تبدیل خواهد کرد.

شکل گیری این فرآیند در مهمترین کارکرد خود به افزایش حس مسوولیت پذیری افراد در قبال جامعه و همنوعان منجر خواهد شد.

مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی شعبه قاینات در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا گفت: با توجه به دستورات اکید دین مبین اسلام، خوشبختانه مردم کشورمان با هدف مشارکت در فعالیت های خیر و انسان دوستانه در بسیاری از امور عام المنفعه کشور شامل مساجد، مراکز خیریه، مدرسه سازی، نگهداری افراد معلول و دیگر موارد حضور دارند.

محمد ابراهیم زرگر اظهار کرد: انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی شعبه قاین در سال 1382 تشکیل و با تحت پوشش قرار دادن 12 بیمار فعالیت خود را شروع که در حال حاضر این تعداد به 150 بیمار دیالیزی، پیوند کلیه، سرطانی، صرعی افزایش یافته است.

کمک های نقدی و غیر نقدی به بیماران نیازمند

وی اضافه کرد: این انجمن با ارائه کمک های مادی و معنوی به افراد تحت پوشش، گام هایی را برداشته به طوری که از ابتدای سال جاری بالغ بر ده میلیون تومان کمک غیر نقدی در قالب سبد غذایی و کمک های زیادی بصورت نقدی به بیماران نیازمند قاینات و زیرکوه کرده است.

زرگر با اشاره به لزوم مشارکت خیرین و همشهریان در جهت پیشبرد اهداف انجمن خاطرنشان کرد: شماره حساب ۰۱۰۶۴۶۷۲۶۹۰۰۹ و شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۱۱۹۹۵۱۲۵۸۷ بنام انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی قاینات نزد بانک ملی آماده دریافت کمک های نقدی همشهریان است.

نامه درخواست کمک در صندوق رأی

مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی قاینات گفت: نامه ای که توسط خانواده یکی از بیماران منطقه خطاب به نامزدهای ریاست جمهوری نوشته شده و در صندوق أخذ رأی بوده توسط عوامل صندوق به انجمن تحویل شد و ما در جهت پیدا کردن و ارتباط با وی اقدام کردیم و پس از محرز شدن بیماری مزمن کلیوی فرزند خانواده، تحت پوشش قرار گرفتند که هر ماه مبلغی هرچند اندک به ایشان کمک می شود.

مهدی نوجوان ۸ ساله قاینی که در کلاس دوم تحصیل می کند به خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا گفت: من در یک خانواده چهار نفره به دنیا آمدم که پدرم شاگرد راننده و مادرم خانه دار است.

وی اضافه کرد: من مبتلا به بیماری سندروم نفروتیک هستم و مجبورم ماهی یک بار به پزشک متخصص در مشهد مراجعه کنم و با توجه به اینکه بیمه سلامت هزینه دارو را آزاد محاسبه می کند ماهانه بالغ بر ۳۰۰هزار تومان هزینه دارو و درمان و ایاب و ذهاب می شود.

پدر این نوجوان 8 ساله ادامه داد: خانواده ما تحت پوشش هیچ نهادی نیست لذا جهت تأمین هزینه و کمک خیرین نامه ای نوشتم و به صندوق رأی انداختم. نهایتا از سوی انجمن کلیوی با ما تماس گرفتند و ماهانه مبلغی در حد یارانه کمک می کنند.

مادر مهدی نیز اضافه کرد: به دلیل تصادف، شوهرم نیز از کار افتاده شده و دیگر هیچ کمک خرجی نداریم به طوری که حتی شاید بچه هایم طعم غذای گرم را ماه به ماه نچشند.

گفتنی است، انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی قاینات یکی از صدها سازمان غیر دولتی است که در زمینه خیریه فعالیت می کند و بیماران نیازمندی مانند مهدی را حمایت می کنند.

انتهای پیام/

نظرات کاربران