1. اسفند 1396 - 20:43
تشییع شهدا همچنان برای مردم قدرشناس شوق آفرین است
عشقی که در قلب هر ایرانی زبانه می‌کشد و روز به روز بر حرارت آن افزوده می‌شود
شهید گمنام
بیرجندرسا-عشق و علاقه به نظام مقدس جمهوری اسلامی هرچه می گذرد بیشتر می شود و این در تشییع شهدا به اوج می رسد چراکه شهدا فداییان راه اسلام و انقلاب هستند و مردم ایران قدرشناسی را به خوبی آموخته اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، آسمان هم بی قراری می کند. گویی او طاقت تحمل اشک های مادری منتظر را ندارد. مادرانی که چهل سال برای فرزندان به سر رفته شان، به انتظار نشسته اند و اکنون با قامتی خمیده پشت تابوت شهید گمنامی قدم بر می دارند که شاید یوسف گمشده خودشان باشد.

امروز از کودک و بزرگ آمده اند، نه تنها برای تشییع بلکه برای بیعتی دوباره با شهدایی که پروانه وجودشان را به دور شمع انقلاب سوزاندند. جمعیت موج می زند. صدای مداحی همراه بود سپند هم خاطرات روزهای جبهه را تداعی می کند.

چه کرده ای ای شهید که بعد از 40 سال اینگونه برایت بی قراری می کنند؟ چه کرده ای که تشییع جنازه ات اینگونه جمعیت گرد هم آورده و پیر و جوان برایت بی قراری می کنند.

چه کرده ای که چهل سال گذشت نه تنها خاطره ات را از بین نبرده بلکه روز به روز بیش از گذشته راهنمایی بخش مسیر زندگی مان است.

برای بیعت با شهدا آمده ام

سربند یا فاطمه زهرا(س) به سر فرزند خردسالش بسته و با جمعیت به جلو می رود. دستش را به نشانه سلام به طرف تابوت شهید گرفته و نجوا می کند.

با او هم قدم می شوم. با صدایی لرزان می گوید: برای بیعت با شهدا آمده ام.

بوسه ای بر گونه پسرش می زند و می افزاید: آمده ام تا کودکم عطر شهادت را استشمام کند و در همین شروع زندگی شهدا را الگوی زندگی اش قرار دهد.

وی بیان می کند: شهدا در نزد خدا جایگاه رفیعی دارند و ما باید ان ها را واسطه ای برای آمرزش گناهانمان قرار دهیم.

ادامه راه شهدا عین شهادت است

سیل جمعیت رفته رفته افزایش می یابد و دو تابوت بی نشان بر دوش مردم به جلو می رود. تلاش افراد برای زیارت تابوت شهید، بغضی سد نفس هایت می کند.

محمد موسایی از دیگر افراد حاضر در مراسم بیان می کند: شهادت میوه شیرینی است که هر کس سعادت چشیدن ندارد.

وی در حالی که به سخنان مقام معظم رهبری پیرامون شهادت اشاره می کند، می افزاید: ادامه راه شهدا عین شهادت است.

موسایی با بیان اینکه حضور شهدا در شهرک اقماری حاجی آباد نعمتی بزرگ برای مردمانش است، می گوید: باید از این ظرفیت به نحو احسن استفاده کنیم.

شهید گمنام

رنج های رزمندگان بیان شود

زهرا حاجی آبادی، سومین مخاطب این گزارش هم می گوید: حضور در مراسم تشییع شهدا همزمان با سالروز شهادت مادرشان فاطمه زهرا(س) سعادتی بزرگ است.

وی با بیان اینکه باید یاد و خاطره شهدا را حفظ کنیم، می افزاید: نسل جوان باید بدانند که رزمندگان هشت سال دفاع مقدس چه سختی هایی را در راستای پیروزی انقلاب اسلامی به جان خریده اند.

حاجی آبادی ادامه می دهد: باید با الگوبرداری از شهدا، در جنگ نرم کنونی دشمن نیز مقابله کرده و نگذاریم جبهه های فرهنگی ما را تسخیر کند.

وی بابیان اینکه باید آرمان های شهدا را به نسل جوان منتقل کنیم، می گوید: حضور پیکر مطهر شهدا نیز یکی از بسترهای مهم برای انتقال ارزش های انقلاب است.

روحانیت آگاه سازی کنند

یک کارشناس مذهبی در حاشیه مراسم تشییع شهدای گمنام در گفت و گو با خبرنگار بیرجند رسا بیان کرد: حضور شهدا در این منطقه مایه خیر و برکت است.

حجت الاسلام محمد حاجی آبادی با اشاره به شهادت حضرت فاطمه زهرا(ع) بیان کرد: همانگونه که این بانو نمی خواستند شناخته شده باشند، شهدا نیز می خواستند گمنام بمانند.

وی با اشاره به نقش طلاب و روحانیت در ترویج فرهنگ شهادت در جامعه بیان کرد: این قشر باید نسبت به آگاه سازی جامعه تلاش کنند.

حجت الاسلام حاجی آبادی اظهار کرد: وقتی مردم حق را تشخیص دهند در این راه نیز از جان خود هم می گذرند.

قبور شهدا قطب فرهنگی شوند

معاون فرهنگی اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار بیرجند رسا بیان کرد: باید قبور شهدا به قطب فرهنگی تبدیل شود.

مهدی رحیم آبادی با بیان اینکه امروز 12 شهید گمنام در نقاط مختلف خراسان جنوبی تشییع و تدفین شدند، افزود: این شهدا در چهار نقطه استان دفن شدند.

وی با بیان اینکه این شهدا در عملیات های خیبر، رمضان، بدر، محرم و کربلای چهار به شهادت رسیده اند، افزود: با دفن این شهدا، خراسان جنوبی دارای 133 شهید گمنام در 52 نقطه شده است.

انتهای خبر./

نظرات کاربران