28. بهمن 1396 - 11:19
گزارشی از کمپ های ترک اعتیاد؛
تولد بعد از مرگ/ اینجا ‌آسمان به رنگ زندگی است
بیرجندرسا-هنوز چند ساعتی بیشتر نیست که از کمپ بیرون آمده است «پاک پاک»؛ از او می پرسم بعد از ترک، دنیای اطراف چه رنگی دارد، پاسخ می دهد: الان همه جا به رنگ «زندگی»است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از شبستان، اعتیاد و مصرف مواد مخدر مشکل بزرگ این روزهای جوامع شده است، دامی که هر که را گرفتار کند به تباهی می کشاند. براساس اعلام معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ مصرف مواد مخدر و آسیب‎‎های اجتماعی ناشی از آن سالانه 40 تا 50 هزار میلیارد تومان خسارت به کشور وارد می‎‎کند.

 

اعتیاد که از آن به عنوان «بلای خانمان سوز امروز و مرگ تدریجی رویاهای فردا » یاد می شود آنچنان آرام و بی صدا بـر جسـم و روان مصرف کننده مستولى می گردد که کمتر معتادى، آغاز اعتیاد خود را به یاد می آورد!

 

چند سال است که دولتمردان برای مبارزه با این بلای خانمان سوز از ظرفیت و توان سازمانهای مردم نهاد بهره گرفته اند که به گفته خود مسئولان، واگذاری برخی از امور به این بخش، نتایج بسیار موثری را به دنبال داشته است.

 

این روزها اگر در شهر بیرجند گشتی بزنیم، تابلوهایی از کمپ و مراکز ترک اعتیاد به چشم می خورد که در نقاط مختلف شهر (پایین شهر و بالا شهر) به همت جوانان دلسوز و دغدغه مند راه اندازی شده است. سری به یکی از این کمپ های ترک اعتیاد می زنیم و با برخی از افرادی که به امید داشتن فرداهایی روشن به این مراکز آمده اند، همکلام می شوم.

 

 

پاک پاک ...

هنوز چند ساعتی بیشتر نیست که از کمپ بیرون آمده است «پاک پاک»؛ از او می پرسم بعد از ترک، دنیای اطراف چه رنگی دارد، پاسخ می دهد: الان همه جا به رنگ «زندگی»است. 

 

کیلومترها راه را از نزدیکی مرز افغانستان به بیرجند آمده است تا از دام اعتیاد راهی پیدا کند. ۱۵ سال مصرف انواع مخدر به ویژه «تریاک» و در سالهای آخر «حشیش» او را به انسانی گوشه گیر مبدل کرده بود.

 

به گفته خودش اگر پا درمیانی امام جمعه درح برای او و سه برادرش نبود شاید تا آخر عمر،‌ به فکر ترک اعتیاد نمی افتاد. دو فرزند دارد و از دلتنگی خود برای دخترانش می گوید که در ایام حضور در کمپ خیلی به آنها و آینده آنها فکر می کرده است.

 

اولین باری که مواد مخدر را تجربه کرد، درست هنگامی بود که با رفقایش دور هم جمع شده بودند. «ع. م» می گوید: وقتی ساکن یک منطقه مرزی آن هم در نزدیکی کشور افغانستان باشی، مواد مخدر به فراوانی یافت می شود اما من نه از روی بیماری و درد بلکه از روی کنجکاوی و کم نیاوردن،‌ مصرف را آغاز کردم.

 

به خوبی در خاطر دارد که یک ماه اول؛ مواد مورد نیازش به صورت رایگان،‌ توسط دوستانش تامین می شد اما بعد از آن باید بخشی از هزینه های زندگی مشترکش را برای این «زهرماری» خرج می کرد.

 

۱۵ سال مصرف مواد مخدر و به دنبال آن دعواهای همیشگی با همسر و در هنگام خماری فریادهایی که بر سر کودکانش خراب می شد را به خوبی در خاطر دارد و به تعبیر خودش کاش می شد این بخش از زندگی را با قیچی برید!

 

از خستگی های این ۱۵ ساله می گوید از اینکه چهار برادر بعد از سالهایی که پدر و مادرشان به رحمت خدا رفتند،‌ گرفتار این بلای خانمان سوز شدند تا اینکه با پیشنهاد امام جمعه درح،‌ راهی کمپ ترک اعتیادی در بیرجند شدند.

 

از سختی ها و دردهایی که در کمپ متحمل شده است، هم یادی می کند اما قیمت این سختی ها را «پاکی» تعبیر می کند و تصمیم به برگشت به «درح» را دارد تا دوباره با کشاورزی، بتواند یک زندگی خوب را در کنار همسر و فرزندانش تجربه کند. نمی داند که تا کی در مقابل بازگشت مجدد به سمت این افیون مقاومت خواهد کرد اما عزم خود را برای مقابله با اعتیاد جزم کرده است اما از مسئولان می خواهد که زمینه دریافت تسهیلات را برایش فراهم کند تا بتواند در بازارچه مرزی ماهیرود برای خود یک مغازه کوچک دست و پا کند.

 

 

کمپ: آخر خط ...

رعنا هم اعتیادش باعث شده فرزندی معتاد به دنیا بیاورد اوایل برای تسکین کمردرد و پادرد به مصرف شیره روی آورد تا اینکه بعد از گذشت مدتی، خود را گرفتار دید و رهایی از دام اعتیاد را امری محال.

 

هر زمان که فرزند شیرخواره اش دچار تشنج می شد او را با اندکی مواد آرام می کرد بگونه ای که الان دختر ۱۲ ساله اش همپای مادر مواد مصرف می کند. یکبار اقدام به ترک کردم اما نتوانستم مقاومت کنم و دوباره به سمت مواد برگشتم.

 

برای تهیه مواد در مزارع زرشک و زعفران کارگری می کرد تا خرجی خود را به دست آورد. همیشه فکرش بدست آوردن مبلغی پول برای تهیه مواد بوده است و بس. همسرش کشاورز و پاک است و بارها از مصرف او گلامند اما می خواهد بعد از اینکه پاک شد دور همه افراد مصرف کننده را خط بکشد تا دوباره دچار وسوسه نشود...

 

رعنا از سهل الوصول بودن مواد در شهرستان های مرزی هم می گوید. اینکه تریاک و شیره به راحتی یافت می شود اما مواد صنعتی (کریستال و شیشه) به ندرت و بسیار گران است. وقتی بهزیستی برای ترک فرزندش اقدام می کند، پیشنهاد می دهد که او هم ترک کند،‌ اینگونه می شود که ۳۸ روز دوری از دخترش را به جان می خرد تا در حالی که به تعبیر خودش به «آخر خط » رسیده است سالم و پاک شود.

 

 

میخواهم مادر خوبی برای فرزندانم باشم

مریم هم رفیق مصرف و هم ابزار مصرفش فراهم بود. شوهرم معتاد بود و در مهمانی هایی که با برخی از دوستانش مصرف می کرد،‌ من هم وسوسه می شدم، چند بار در مقابل اصرار برای امتحان مواد من بسیار مخالفت و مقاومت کرد تا اینکه از یکی از همسایه های منزل مسکونی خود که فروشنده بود،‌ تهیه و برای امتحان مصرف کردم.

 

مریم می گوید ۵ سال به دور از نگاه پدر و برادرش مصرف کننده تریاک بود و در دو سال آخر هم کریستال و هم شبشه مصرف می کرد. هر زمان که آنها تذکری می دادند که اوضاع و احوال جسمی من مساعد نیست،‌ با مخالفت من روبرو می شدند تا اینکه هفته قبل از مراجعه به کمپ برادرم بسیار قاطعانه گفت که می دانیم معتاد شده ای و تو انکار می کنی. اگر می خواهی ترک کنی،‌ کمکت می کنیم.

 

در سالهایی که از نعمت داشتن خواهر و مادر محروم بودم،‌ در دام اعتیاد غوطه ور شده بودم، وقتی پشتیبانی برادر و پدرم را دیدم،‌ سه فرزند خود را به آنها سپرده و راهی کمپ شدم. همسرم با حضور من در کمپ بسیار مخالفت می کرد و اصرار داشت اگر مادر خوبی هستی بمان و در خانه ترک کن،‌ اما چون در دو هفته قبل از حضورم در کمپ با متادون موفق به ترک نشده بودم،‌ به کمپ آمدم.

 

وقتی در ۲۸ سالگی برای اولین بار به سمت مواد از روی کنجکاوی روی آوردم،‌ هیچ گاه تصور هم نمی کردم که روزی برای تامین هزینه آن باید به سراغ فامیل بروم و با دروغ گفتن به آنها،‌ برای تامین هزینه موادم،‌ از آنها پول مطالبه کنم. حالا دیگر فرزند یک ساله خود را رها کردم و از او دل کنَدم و راهی کمپ شدم؛ شب های اول درد زیادی می کشیدم اما بخاطر فرزندان و پدر و برادرم تحمل کردم.

 

سرنوشت «روزهای سیاه مریم» را در دفترچه خود می نویسم تا هر وقت وسوسه بشوم آن را بخوانم. برای یک مادر دوری از فرزندان بسیار سخت است اما به مطمئن هستم که برگشت سالم من به منزل برای آینده آنها بسیار بهتر است از داشتن یک مادر معتاد که سرنوشت آنها را نیز تغییر خواهد داد.

 

 

« اراده» مهمترین فاکتور راهایی از اعتیاد

مریم هادیانی مدیر داخلی مرکز ترک اعتیاد آتیه روشن بیرجند هم در گفتگو با خبرنگار شبستان در بیرجند اظهار داشت: این کمپ از سال ۹۲ با حمایت بهزیستی و شورای مبارزه با مواد مخدر استان در بیرجند راه اندازی شده است و تاکنون ۵۰۰ مریض را پذیرش کرده ایم.

 

وی اراده را مهمترین فاکتور رهایی معتادین از دام اعتیاد ذکر کرد و با تاکید بر اینکه متاسفانه در سالهای اخیر گرایش به مواد مخدر صنعتی بیشتر شده است،‌ تصریح کرد: افرادی که وابسته به مواد صنعتی هستند دوره ترک آنها تا ۶ ماه به طول می انجامد.

 

هادیانی افزود: برگزاری کلاسهای مختلف و کارگاههای آموزشی، ارتباط از طریق تلفن در هر هفته و حضور در منازل بیماران (در صورت امکان) در دستور کار مددکاران و مشاوران این مرکز بعد از اتمام دوره درمان هر فرد است.

 

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که افراد بعد از دوره درمان و ۶ ماه بعد از آن، پاک باشند و هیچ برگشتی به سمت مواد مخدر نداشته باشند،‌ به بهزیستی معرفی می شوند تا تسهیلات لازم برای اشتغالزایی دریافت کنند.

 

 

2 مرکز ترک اعتياد در خراسان جنوبي تعطيل شد

دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبي با اشاره به اينکه هيچ مرکز غيرمجازي در حوزه درمان اعتياد در استان وجود ندارد، گفت: از ابتداي امسال تاکنون 2 مرکز ترک اعتياد به دلايل گوناگون از جمله عدم رعايت قوانين تعطيل شدند.

 

علی زندی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند اظهار داشت: بیش از 12 هزار نفر در استان خراسان جنوبی تحت پوشش درمان و ترک اعتیاد هستند.

 

وی با اشاره به حوزه درمان افراد درگیر با پدیده شوم اعتیاد گفت: این ستاد آمادگی دارد تا هزینه درمان هر فردی که منبع درآمد مناسبی ندارند را به طور کامل پرداخت کند و اولویت این استاد، کمک به زنان و افراد بی بضاعت به ویژه کودکان است.

 

زندی با تاکید بر اینکه ما کودک را معتاد نمی دانیم، ادامه داد: کودکان قربانی اعتیاد هستند و هیچگونه اراده و تصمیمی برای مصرف مواد مخدر نداشته اند و در این حوزه سعی کرده ایم دغدغه مندانه حرکت کنیم.

 

پرداخت تمام هزینه های درمان کودکان و دانش آموزان معتاد

وی با اشاره به اینکه دولت اقدامات خوبی در حوزه درمان اعتیاد انجام داده است، افزود: بیش از 60 درصد مراکز ترک اعتیاد استان با بیمه سلامت قرارداد منعقد کرده اند و افراد تحت پوشش این بیمه باید هزینه ناچیزی را پرداخت کنند.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با بیان اینکه بیش از 80 مرکز درمانی در استان وجود دارد، گفت: تمام هزینه های درمان کودکان معتاد و یا دانش آموزان گرفتار، از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر پرداخت می شود.

 

زندی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر در خراسان جنوبی بیمارستان های بوعلی و امام رضا(علیه السلام) بیرجند و بیمارستان شهرستان های قاین، طبس و فردوس در حوزه درمان کودکان معتاد اقدامات خوبی انجام می دهند.

 

وی با بیان اینکه اگر صاحبان مشاغل آمادگی به کارگیری افراد نجات یافته را داشته باشند ما آمادگی داریم تا مبلغ 10 میلیون تومان به ازای هر نفر به آنها تسهیلات بدهیم، گفت: اگر یک منبع درآمد مناسبی را برای بهبود یافتگان مهیا کنیم به طور حتم، حلقه های مفقوده بعد از ترک از بین خواهد رفت.

انتهای خبر./

برچسب‌ها: 

نظرات کاربران