17. مرداد 1396 - 11:30
قلم
بیرجندرسا- خبرنگاری حرفه ای است که تلاش‌هایش برای جلوگیری از انحرافات مصادق امر به معروف و نهی از منکر بوده و به راستی کار خبرنگاران مانند کار مبلغان دین است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، خبرنگار از دید هر فردی یک معنی دارد ولی اگر دقیق نگاهی به تاریخ بشریت بی اندازیم می توان دریافت که خبرنگار یعنی پیام رسان و اولین خبرنگار عالم بشریت حضرت جبریل بود که پیام الهی را بدون هیچ کم و کاستی به پیامبران نازل می کرد و بعد از آن انبیاء و امامان و مراجع رسالت پیام رسانی را به مردم برعهده گرفتن.
و در حقیقت اولین پایگاه های رساندن پیام در عرصه های مختلف در اسلام منبر ها و مساجد و نماز جمعه ها بوده است و بعد از طول سال ها و گسترش تکنولوژی این رسالت خطیر به دست خبرنگاران افتاده است که رسالت بسیار دشوار ، دقیق و حساسی است که هم می توانیم پیام الهی را به مردم برساند و هم پیام شیطانی را گسترش دهد.

عظمت قلم را می توان در آیه های قرآن یافت

باید دانست که خداوند متعال در قرآن كریم آیه 224 از سوره بقره مسلمین را از هر نوع سوگندی حتی به منظور نیكی و تقوا و اصلاح بین مردم برحذر داشته ولی خداوند در سوره قلم آیه اول فرمودند:  "ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ " یعنی " سوگند به قلم و آنچه می نویسند" و این عجیب است که خدا همه را از قسم خوردن باز می دارد ولی به قلم سوگند می‌خورد که این به معنی عظمت طراز قلم است.

به بهانه روزخبرنگار سبب شد تا گزارشی در زمینه خبرنگاری و رسالت این حرفه از زبان اساتید حوزه در خراسان جنوبی را جویا شویم.

حجت الاسلام محمد رضا بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار بیرجندرسا، اظهار داشت: کار و تولید از منظر دین وائمه معصومین جایگاه ویژه‌ای دارد، به گونه‌ای که  موضوع تولید و کار در زندگی برخی امامان مانند: امام علی(ع)، امام صادق(ع) و امام رضا(ع) بسیار تاکید شده است.

وی با بیان اینکه در کلام ائمه معصومین کارعبادت بوده و باید این فریضه کار مشکلی از جامعه مسلمانان را رفع کند، افزود: خیلی از افراد هستند که در گوشه، گوشه دنیا ناشناخته و تنها برای رضای خداوند تبلیغ دین می‌کنند و در این راه سختی‌های زیادی متحمل می‌شوند.

وجود خبرنگار امری صحیح و نیازمند جامعه  است

امام جمعه فردوس گفت: در دنیای واین فضای امروزی که دشمن دیگر به سمت جنگ نرم پیش رفته و هرچه توان دارد در زمینه فضاهای مجازی، رسانه‌های مختلف به ویژه فارسی زبان بر علیه اسلام و مسمانان گسترش می‌دهد، وجود خبرنگار با تقوا و صادق نیاز جامعه اسلامی  است.

کارخبرنگاران مانند کار مبلغان دین است

حجت الاسلام بابایی با بیان اینکه گاهی خبرنگاران مانند مبلغان کار می‌کنند، افزود: اگر می‌خواهیم ضرورت تبلیغ دین را دریابیم، باید شرایط امروز جهان را بررسی کرده و آنگاه می‌فهمیم که چرا باید از اسلام حقیقی سخن گفت.

وی با بیان اینکه رسالت خبرنگاران در دنیای امروزی رسالتی مهم و خطیر بوده زیرا یک خبر می‌تواند تبعات زیادی داشته باشد، اظهار داشت: ازآن جایی که پیام انقلاب دست نشانده‌های استکبار در منطقه را هراسان ساخته، چرا که این پیام انقلاب به جهان می‌گوید، که از غرب زدگی به دامن اسلام پناه ببرید.

به شدت کمبود رسانه برای تبلیغ اسلام در عرصه بین اللمل داریم

امام جمعه فردوس با اشاره به ضعف رسانه در عرصه جهانی گفت: به شدت کمبود رسانه برای تبلیغ اسلام اهل بیت(ع) داریم زیرا بسیاری از مسلمانان کشورهای دیگر در معرض شبکه‌های ماهواره‌های عربستان، اسرائیل بوده و از حقایق بی خبرند.

حجت الاسلام بابایی با بیان اینکه آیا چند شبکه ماهواره‌ای فعال برای معرفی فرهنگ اهل بیت(ع) داریم، افزود: رسالت خبر رسانی، اطلاع رسانی، افشاگری در هر برهه ای از زمان چارچوب آرمان انقلاب است و خط مقدم رسالت بزرگ و سنگین برای خبرنگاران می باشد.

وی بیان داشت: پویایی واستمرار آرمان‌ها و اعتقادات ما هرروز و در هر زمان سنگین تر شده که این سنگینی بر عهده خبرنگاران است.

امام جمعه سربیشه در گفت‌وگو با خبرنگار بیرجندرسا، اظهار داشت: خبرنگاران بزرگترین وارثان قرن‌های متمادی در جامعه هستتند.

جایگاه خبرنگار درجامعه گامی به سوی توسعه جامعه است

حجت الاسلام سنجری با بیان اینکه فلسفه وجودی خبرنگار خدمت به مردم و اطلاع رسانی دقیق، شفاف است، افزود: جایگاه خبرنگار درجامعه گامی به سوی پیشرفت است.

وی بیان داشت: خبرنگاران با تعاملی که با دستگاه‌های اجرایی دارند، می‌توانند استان خود رابه سوی پیشرفت در تمام عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی سوق دهند.

امام جمعه شهرستان سربیشه با اشاره به حرکت و پویایی در جامعه گفت: وقتی جایگاه  خبرنگاران در نظام حکومت اسلامی و جامعه تعریف شده باشد، می توان به خوبی دانست که خبرنگار و رسانه در خط مقدم جبهه خدمت رسانی به مردم هستند.

خبر و اطلاع رسانی در زمینه‌های فرهنگ دینی از جایگاه زیادی برخوردار است

حجت الاسلام سنجری افزود: مردم در کشور ایران داعیه دار قرآن در جامعه بوده و خبرنگاران در این راستا مسئولیت حفظ، انتشار افکار بلند اعتقادی را بر عهده دارند و خبر و اطلاع رسانی در زمینه‌های فرهنگ دینی از جایگاه زیادی برخوردار است.

خبرنگار مسئولیت حفظ و انتشار افکار بلند اعتقادی را بر عهده دارد

استاد حوزه با اشاره به جایگاه قرآن در ایران گفت: خبرنگار باید مسئولیت حفظ و انتشار افکار بلند و اعتقادی قرآن کریم در سطح جامعه را بر عهده بگیرند.

حجت الاسلام سنجری افزود: خبر و اطلاع رسانی در فرهنگ دینی از جایگاه ویژه ای برخوردار است، که معارف رسیده از بزرگان به خاطر تلاشهایی بوده است که خبرنگاران در آن زمان راویان مومن و متعهد این منابع از ائمه معصومین را استخراج و در اختیار نسل آینده قرار داده اند.

وی فلسفه وجودی خبرنگار را غیرقابل انکار عنوان کرد و افزود: خبرنگار در جامعه توسعه یافته امروزی در تمام برهه‌های زمان  در خطر بوده است که این امر برای هیچ کس  قابل انکار نیست.

ساختار فکر و فرهنگ که به عمق جان انسان سرایت می‌کند، هیچ فیلتری ندارد

گفتنی است حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی سال گذشته درآخرین دیدار خود با اصحاب رسانه افزود: قرآن کریم می فرماید « مَن قَتلَ نفساً بغیر نفس أو فَسادٍ فی الأرض فکأنّما قَتلَ النّاسَ جمیعاً » یعنی اگر فردی دیگری را گمراه کرده و حقیقت انسانیتش را، حق پرستی اش را ، حیا و عفت و جوانمردی اش را بکشد به این معنی است که همه مردم را نابود کرده است.

وی اظهار کرد: وقتی کسی فرد دیگری را گمراه کند یعنی همه دارایی اش را نابود کرده و قابل جبران نیست ,کار مسئولان امینی که برای فرهنگ جامعه با صدق و حق گویی فعالیت می کنند قابل تجلیل است.

نماینده ولی فقیه در استان  خراسان جنوبی با بیان این مطلب که فردی با قلم، زبان خود  جامعه را گمراه کند مرتکب قتل عام جامعه می شود، گفت: آرمان های ناب اسلام و انقلاب برای ایجاد مدینه فاضله یعنی فقط حقیقت، سخن مفید ، خدمت به مردم و نیت الی الله را مد نظر قرار داده و در این راه نه تطمیع شویم و نه با کسی جز خدا معامله کنیم.

وی نیز به نکته اشاره کرده بود که ساختار فکر وفرهنگ که به عمق جان انسان سرایت می‌کند، هیچ فیلتری ندارد.

خبرنگاران مانع از انحرافات ازجامعه هستند

استاد حوزه ودانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار بیرجندرسا، اظهار داشت: بدون شک جامعه سالم وپویا مرهون همت، تلاش  خبرنگاران متعهدی است که با پیام رسانی صادقانه، نقد منصفانه زمینه تغذیه فکری، رشد وشکوفایی، عتلای فرهنگ جامعه را فراهم می‌کنند.

حجت الاسلام مختاری افزود: یک خبرنگار متعهد درکنار برخورداری از ویژگی‌ها ومهارتهای تخصصی وحرفه ای باید آراسته به صفات بارز اخلاقی مانند صداقت، عدالت، انصاف وامانت باشد وبه درستی که خبرنگاران راویان راستین اطلاعات، اخبار و آگاهی هستند، که در حوزه های مختلف جامعه عهده دار رسالت بسط وگسترش فرهنگ ترویج نماز، ارزشهای نماز، اسلام را برعهده دارند.

وی خبرنگاران امین مردم دنست و افزود: تلاش خبرنگاران در راستای اطلاع رسانی به موقع، رساندن مشکلات مردم به مسئولین و تلاش برای جلوگیری از انحراف مصداق امر به معروف و نهی از منکر است

استاد حوزه حق طلبی، حق گویی، ترویج تفکر ارزشی و دفاع از آرمان ها و ارزش های والای انقلاب اسلامی را از رسالت های شاخص یک خبرنگار برشمرد.

گزارش ضحی انصاری

انتهای پیام/

نظرات کاربران