21. آذر 1395 - 8:11
بیکاری
بیرجندرسا- نرخ بیکاری در تابستان گذشته در ۲۱ استان کشور، دو رقمی بود که این میزان در تابستان سال جاری به ۲۴ استان افزایش یافت. همچنین در تابستان گذشته نرخ بیکاری در ۱۰ استان تک‌رقمی بود که این میزان در تابستان امسال به هفت استان کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در برنامه «بدون تعارف» که در بخش خبری 20 و 30 دقیقه شبکه دوم سیما پخش شد، در پاسخ به این سوال که قبلا گفته بودید ٣ بیکار فوق لیسانس در منزل دارید، آیا هنوز هم بیکارند و آیا پسر هستند یا دختر؟ گفت: بله، دختر هستند که کار ندارند ، پسرم شاغل است؛ بعد از اینکه این موضوع را مطرح کردم  چندین نفر به من پیشنهاد کردند که حاضریم بچه های شما را استخدام کنیم که به آنها گفتم شما اگر حاضرید فرزندان من را استخدام کنید بروید و فرزندان دیگران استخدام کنید، بیکار زیاد است، من اگر قرار بود از رابطه استفاده کنم که تا الان استخدام می شدند.

 

پس از این سخنان وزیر کشور یاد سخنان استاندار خراسان جنوبی که چندی پیش در حضور دانشجویان دانشگاه بیرجند بر وجود بیکاری اشاره و نسبت به آن انتقاد کرد و آن را ناشی از 37 سال انقلاب دانست که برطرف شدنی نیست، افتادم.

 

اتفاقا پرویزی نیز بر بیکار بودن سه بیکار در خانه اش اشاره کرد و جالب تر اینجاست که ایشان با وزیر کشور رفیق هستند بر همین اساس بر آن شدیم تا اندکی حول این موضوع بیکاری بپردازیم شاید تأثیرگذار باشد که راهی که می رویم به کجا ختم می شود؟

 

استاندار خراسان جنوبی در دیدار با دانشجویان اینگونه گفت: در خصوص دیدگاه دولت و استاندار در حوزه های اقتصادی بحث مفصل است؛ شرایط کشور شرایط خوبی نیست، شرایط اقتصادی و مالی دولت خوب نیست.

 

وی افزود: موضوع بیکاری و اشتغال مشکل نظام جمهوری اسلامی است بعضی از دوستان فکر می کنند اگر دکتر روحانی را سیبل کنند و به وی بد و بیراه بگویند خوب است و این بد و بیراه گفتن به آقای احمدی نژاد و سایرین شد.

 

پرویزی خاطر نشان کرد: رشد جمعیت دنیا منحنی نرمال است ولی در جمهوری اسلامی چراغ فانوسی است و طبیعی نیست و جمعیت وسط فانوس اکنون به سن کار رسیده و اگر سرمایه گذای نشود همه بیکار خواهند ماند.

 

وی تصریح کرد: مشکل اشتغال مربوط به قوه مجریه، مقننه و سایر ارگان هاست و به یک نفر برنمی گردد و در دولت های قبل هم بوده و مشکل دولت های آینده نیز خواهد بود؛ اگر می خواهیم این مشکل برطرف شود یک کار باید انجام شود و آن سرمایه گذاری است.

 

استاندار خراسان جنوبی ابراز داشت: کل پول در داخل کشور یک میلیون میلیارد تومان است و سالی هم ده درصد بر آن اضافه می شود که بخشی از آن در بخش خدمات هزینه می شود و اگر بناست که اشتغال حل گردد باید سرمایه گذاری خارجی صورت گیرد و آن با اعتماد سرمایه گذار به طرف داخلی ممکن نیست.

 

پرویزی افزود: من سه فرزند بیکار دارم و همه آن ها تحصیل کرده رشته فنی هستند ولی شرایط کشور را می دانید و زیاد جوش نزنید و نمی خواستم مشکلاتم را بگویم و شما گریه کنید ولی منظورم این است که وضع اشتغال در کشور خوب نیست.

 

وی گفت: مگر اشتغال را استاندار می تواند حل کند؟ مگر بیکاری را استاندار به وجود آورد است که اکنون اشتغال را حل کند؟ این مشکل در 37 سال به وجود آمده و مشهود است و همه ی مسئولن باید به تدریج حل کنند و قابل حل نیست.

 

خطاب به استاندار خراسان جنوبی باید گفت؛ درست است که در همه دولت ها مشکل اشتغال وجود داشته اما نباید کاری کرد که بر آن مشکل افزوده شود؛ وی به گونه ای سخن گفته که دولت را از عزم جدی در رفع این بحران مبرّا دانسته است در حالی که دولت موثرترین قوه در ایجاد اشتغال است.

 

جناب استاندار؛ اگر اختلاس 8 هزار میلیاردی در این دولت نمی بود و این پول ها در رفع بیکاری و ایجاد شغل سرمایه گذاری می شد شاید مشکل بیکاری جوانان تحصیلکرده تا حدود زیادی کاهش پیدا می کرد.؛ اینکه بگوییم بیکاری مشکل همه دولت ها خواهد بود و قابل حل نیست، سخنی است که تنها به یک جک شبیه است، زیرا اگر به آن پرداخته شود و یک عزم جدی صورت گیرد و به جای سیاسی بازی به رفع آن فکر شود قطعا از بین خواهد رفت.

 

جهت یادآوری استاندار خراسان جنوبی باید عرض کنیم در تازه ترین آماری که مرکز آمار ایران و در تاریخ 1 آذرماه سال 95 منتشر کرده، با اشاره به افزایش 2 برابری نرخ بیکاری در استان آمده است: در خراسان جنوبی نرخ بیکاری از 7.2 درصد در تابستان سال گذشته به 13.4 درصد در تابستان جاری رسید که این نرخ در مقایسه با بهار امسال که 7.3 درصد بوده نیز افزایش دارد.

 

نرخ بیکاری در تابستان گذشته در ۲۱ استان کشور، دو رقمی بود که این میزان در تابستان سال جاری به ۲۴ استان افزایش یافت. همچنین در تابستان گذشته نرخ بیکاری در ۱۰ استان تک‌رقمی بود که این میزان در تابستان امسال به هفت استان کاهش یافته است.

 

در این گزارش آمده است، نرخ بیکاری علاوه بر خراسان جنوبی در پنج استان آذربایجان ‌شرقی، بوشهر، تهران، کردستان و کرمان نیز که تابستان سال گذشته تک‌رقمی بود در تابستان سال جاری دورقمی شده است.

 

لازم به ذکر است، نرخ بیکاری کشور در تابستان سال گذشته معادل 10.9 درصد، نرخ بیکاری بهار سال جاری ۱۲.۲ درصد و نرخ بیکاری تابستان سال جاری نیز ۱۲.۷ درصد اعلام شده که روند صعودی دارد.

 

جناب آقای پرویزی شاید استاندار در ایجاد بیکاری تاثیر نداشته باشد، اما در رفع آن می تواند بسیار نقش ایفا کند، اگر قرار باشد از زیر مسئولیت هایی که مردم انتظار دارند شاخه خالی کرد، مطمئنا تمام اقداماتی که انجام خواهد پذیرفت نیز بی اثر خواهد بود.

 

باز هم خدمت آقای پرویزی یادآور می شویم که جناب آقای دکتر روحانی در وعده های انتخاباتی خود فرمودند که: اولین برنامه من به رفع بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی اختصاص خواهد داشت.

جناب استاندار شما که می گویید نباید به یکدیگر دروغ بگویم و اگر مدیری حرفی می زند که نمی تواند به آن عمل کند آن مدیر، مدیر دستگاه نیست، لطفا در جلساتی که با دکتر روحانی برقرار می کنید حداقل این موضوع را متذکر شوید تا شاید رئیس جمهور یاد سخنان گذشته خود بیفتد و اندکی تأمل کنند.

نظرات کاربران