18. آذر 1395 - 8:51
دانشگاه
بیرجندرسا- استاندار خراسان جنوبی چندی پیش میهمان دانشگاه بیرجند بود، جلسه ای که به دلیل برخی موضوعات از جمله انتقادهایی که دانشجویان به دکتر خلیلی داشتند باعث شد تا اندکی امنیتی شود و از ورود خبرنگاران به داخل ممانعت به عمل آورند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا،  چندی پیش دانشجویان دانشگاه بیرجند میزبان استاندار خراسان جنوبی و رئیس دانشگاه بودند که این جلسه به صورت پرسش و پاسخ برگزار گردید.

 

این جلسه قرار بود راس ساعت 6 برگزار گردد که به دلیل استقبال کم دانشجویان به 45 دقیقه تأخیر آغاز شد و البته در این زمان افرادی بودند که به دنبال جمع کردن دانشجو برای پرکردن تالار ولایت و حضور بیشتر و چشمگیر آن ها دست به دامان گوشی ها شده بودند.

 

ممانعت از ورود خبرنگاران در دانشگاه بیرجند متاسفانه مشکلی شده است که همواره وجود داشته و هر بار نیز مورد نقد قرار می گیرد اما تاکنون راه و روشی برای این منظور از طرف رئیس دانشگاه ترسیم نشده است و اینکه چرا نباید خبرنگاران در چنین جلساتی شرکت کنند برای همگان جای سوال داشت.

 

صحبت کردن برخی از خبرنگاران با دکتر خلیلی در بیرون تالار ولایت و اینکه چرا اینگونه با خبرنگاران برخورد می شود از دیگر موضوعات قابل توجه بود.

 

قبل از آغاز جلسه تیتراژ پایانی معمای شاه طنین انداز سالن شده بود که در دو نوبت پخش شد که یادآور ظلم های استکبار به خصوص آمریکا به ملت ایران بود.

 

دکتر خلیلی و فرماندار بیرجند از جمله افرادی بودند که زودتر از استاندار پای در جلسه نهاده بودند و انتظار پرویزی را می کشیدند.

 

جلسه با حضور استاندار رنگ و بوی رسمی گرفت و با آیاتی از قرآن کریم آغاز گشت.

 

مشاورنیا مسئول روابط عمومی دانشگاه بیرجند در همان ابتدا نهایت وقت دانشجویان را 3 دقیقه اعلام کرد که بازگوکردن مشکلات زیاد دانشگاه و نقدهایی که از دکتر خیلی صورت گرفت باعث شد تا هیچ دانشجویی به آن پایبند نباشد.

 

قطع شدن میکروفون در همان ابتدای جلسه از دیگر موضوعاتی بود که لبخند را بر دهان همه حضار نشاند که البته این مشکل در دانشگاه بیرجند اتفاقی نبود و بارها تکرار شده است.

 

مسعود عطائیان نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه بیرجند اولین فردی بود که به پشت میکروفون رفت و سوال های خود را از استاندار و رئیس دانشگاه به زبان آورد:

 

جای بسی خوشحالی است که استاندار خراسان جنوبی عجله به خرج دادند و در فاصله دو روز مانده به روز دانشجو به دانشگاه آمدند که نشان دهنده ارزشمند بودن دانشجو است.

 

جا دارد از دکتر خلیلی تشکر کنیم که پدری دلسوز برای ما دانشجویان بوده است و لازم به ذکر است که بسیج دانشجویی دانشگاه قبل از این برنامه، قصد برگزاری جلسه پرسش و پاسخی با حضور وی را داشت که بنا به دلایلی لغو شد اما در این جلسه از آقای دکتر خلیلی قول می گیریم تا روز چهارشنبه برنامه ای برگزار شود تا دانشجویان در نشستی صمیمی مشکلات و دغدغه های خود را با ایشان در میان بگذارند.

 

آقای پرویزی؛ اکنون پس از 157 روز از شروع مسئولیت شما تنها 50 دقیقه فرصت به دانشجویان داده شده تا با شما به عنوان نماینده دولت در استان صحبت کنیم.

 

به نمایندگی از دانشجویان بسیجی دانشگاه بیرجند انتقاداتی فارغ از فضای تمجید و تقدیر خدمتتان عرض می کنم و لازم می دانیم که از زحمات شما تشکر کنیم.

 

جناب استاندار؛ شما باید خوشحال باشید که در حال حاضر دغدغه دانشجویان نسبت به مسائل کلان کشور از قبیل بیکاری، فساد، تبعیض، معیشت مردم، راه آهن استان و بحران آب صرفا به به مسائل صنفی و رفاهی تقلیل پیدا کرده است، زیرا آنقدر دچار مشکلات پیش پا افتاده شده ایم که دیگر فرصتی برای مطالبه گری در سطح کلان که رسالت واقعی دانشجو است و بارها توسط مقام معظم رهبری تاکید شده است باقی نمانده است.

 

یکی از مشکلات امروز دانشگاه بیرجند مسئله سرویس های اتوبوس است که متاسفانه تعداد سرویس ها از ابتدای این ترم کاهش پیدا کرده و غالبا با ازدحام و شلوغی مواجه هستیم به گونه ای که بیش از سه برابر ظرفیت سوار اتوبوس می شود؛ آیا باید منتظر اتفاق ناگواری مانند سال 92 که اتوبوس دانشگاه واژگون شد و در نهایت مسئولان تصمیم گرفتند مسیر رفت و آمد دانشجویان را تغییر دهند، باشیم؟

 

از طرفی دانشجویان دانشگاه هنر، علوم تربیتی و روان شناسی که درصد قابل توجهی از دانشجویان را تشکیل می دهند از جمع آوری ایستگاه اتوبوس از جلوی دانشکده خود رنج می برند و دانشجویان دختر خوابگاه توحید به دلیل نداشتن سرویس مستقیم هر روزه باید مسیر طولانی را برای رسیدن به دانشگاه و حاضر شدن در کلاس درسشان طی کنند.

 

البته استاندار سابق قول رایگان شدن و ایجاد ایستگاه دانشگاه هنر را در چنین جلسه ای دادند که به عهد خود پایبند نبودند؛ رایگان شدن را نخواستیم حداقل سرویس ها را به حالت عادی سنوات قبل برگردانید تا هم دانشجویان تحت فشار رفت و آمد نکنند و هم شخصیتشان با تمسخر توسط برخی از رانندگان لگدمال نشود.

 

لازم به ذکر است استاندار سابق دولت، قول یک دستگاه تلسکوپ به باشگاه نجوم و هوا فضای تهرانی مقدم را نیز داده اند که تا الان اجرایی نگشته است.

 

مشکل بعدی دانشگاه لغو شدن بازدیدهای علمی دانشجویان به بهانه ی قانون خروج اتوبوس از بیرجند، ممنوع گشته اما به جرات می توان گفت این قانون تنها در خصوص دانشگاه ما صادق است که چرا اگر قانون است برای ماست.

 

مشکل بعدی دانشگاه عدم اتمام پروژه های عمرانی و بر زمین ماندن آن ها همچون سالن آمفی تئاتر است که استانداران قبلی قول تکمیل آن را داده اند اما هنوز که هنوز است تغییری نکرده و مورد بعدی ساخت خوابگاه متأهلی می باشد که ترم قبلی اطلاعیه اسکان آن ها در این ترم در سطح دانشگاه زده شد اما هنوز تکمیل نشده است.

 

آقای پرویزی؛ اغلب دانشگاه های کشور هزینه های خود را از شرکت های دانش بنیان و وابسته به دانشگاه تامین می کنند ولی در استان خراسان جنوبی به دلیل ناکارآمدی ساختارها، هزینه های دانشگاه از تالارهای پذیرایی آن ها تامین می شود که این کار باعث برگزاری جلساتی که دانشگاه را به حاشیه می برد، می شود.

 

مشکل بعدی سیستم فاضلاب است که بوی نامطبوعی ایجاد کرده و آیا چنین سیستمی لایق قطب علمی شرق کشور است؟

 

مشکلات استان بسیار زیاد است که به جلسات بعدی موکول می کنیم و امیدواریم که شخص شما یکی از آن جلسات را به بهانه روز دانشجو در محل استانداری تشکیل دهید.

 

چرا با پیگیری دانشجویان دانشگاه کشاورزی برای تدفین شهید گمنام در این دانشگاه ممانعت و سنگ اندازی می شود؟ آقای پرویزی؛ همانگونه که می دانید سرانه هر دانشجو 3 میلیون تومان است اما دانشجوی این دانشگاه، پول سرویس، پول سلف و پول خوابگاه می دهد؛ پس این هزینه کجا صرف می شود؟

 

برای معیشت مردم استان، بیکاری جوانان، راه آهن استان، تعداد پروژه های برزمین مانده، مشکل بحران آب استان و بازارچه های مرزی و تعطیلی شهرک های صنعتی چه برنامه ای دارید و چه کرده اید؟

 

آیا وقت آن نرسیده که به جای اظهار نظر در خصوص لغو سخنرانی بعضی از افراد در شهرهای مختلف به فکر معیشت و رفع بیکاری مردم و جوانان استان باشید؟

 

حمید بهدانی نماینده انجمن های علمی دانشگاه بیرجند

 در ابتدای سخنانم باید بگویم که خیلی خوشحالیم پس از مدت های زیاد توانستیم از حضور رئیس دانشگاه بیرجند بهره ببریم و توفیق صحبت با ایشان را داشته باشیم.

 

مقام معظم رهبری در خصوص انجمن های علمی فرموده اند که "اقدامات بزرگی از سوی انجمن های علمی در قالب تیم های دانشجویی شکل گرفت و این امر باعث شد که کشور توسعه و رشد داشته باشند.

 

انجمن های علمی به مجموعه ای از دانشجویان گفته می شود که با هدف خاصی در کنار هم حضور پیدا می کنند که باعث رشد و توسعه دانشگاه و کشور می شود و هر ساله توسط "جشنواره حرکت" داوری می شوند که شامل حرکت ملی و دانشگاهی است و توفیق داشتیم که سال پیش دو رتبه ملی داشته باشیم.

 

هم از ریاست دانشگاه و استاندار تقاضا داریم که حمایت مالی و معنوی خود را از انجمن های علمی داشته باشند؛ ما مشکلات زیادی داریم و برخی اوقات با دکتر محمدی که صحبت می کنیم خجالت می کشیم که مشکلات را مطرح کنیم زیرا برخی از انجمن ها حتی سیستم و اتاق ندارند، معاونت فرهنگی و اجتماعی وظیفه دارد که برای هر انجمن یک اتاق را در نظر بگیرد اما به دلیل کمبود مکان و کمبود همراهی مسئولان خیلی از انجمن ها اتاق ندارند و حتی از برخی انجمن ها اتاقی که در اختیار داشته اند را پس گرفته اند.

 

تقاضا دارم از استاندار که به برگزیده شدگان جشنواره ملی حرکت اعتبار بخشی شود و اگر برای این دوستان بتوانند در بخش بنیاد نخبگان سهمیه ای قائل شوند بسیار خوب است و یک نقطه اشتراکی بین انجمن ها و استانداری خواهد بود.

 

از ریاست دانشگاه و استاندار خراسان جنوبی تقاضا می کنیم که از دانشجویان در حوزه های تخصصی بهره ببرند زیرا خیلی از دانشجویان هستند که توانایی بالایی دارند اما از آن ها استفاده نمی شود و به عنوان مثال دانشجویان دانشگاه هنر می توانند در زیباسازی فضای استان کمک کنند و دانشجویان کشاورزی و عمران نیز می توانند در بحث آبادانی و عمران استان کمک حالتان باشند.

 

تالار ولایت در سال 72 برای 2 هزار دانشجو ساخته شده است و الان سال 95 ، دانشگاه بیرجند در مقاطع مختلف 13 هزار دانشجو دارد و این مشکلی است که وجود دارد و با کمبود فضا مواجه هستیم و تالار ولایت جوابگوی برنامه های ما نیست و خواهشمندیم بودجه ای به سالن آمفی تئاتر دانشگاه نخصیص دهید زیرا بسیار مورد نیاز است.

 

سال گذشته در خدمت استاندار سابق مطرح کردیم که از آزمایشگاه و برنامه های انجمن بازدید کنند که حاصل نشد و امیدوارم امسال محقق گرد و شما در جشنواره شرکت کنید.

 

در پایان تقاضا داریم که حمایت کنید و بدانید که انجمن های علمی و هر تشکل دیگری و در کل دانشجویای دانشگاه های خراسان جنوبی با شما هستند و همه فرزندان شما میباشند و نیاز به حمایت شما دارند و در کنار همکاری شما می توانند موفق باشند.

 

بهروز فیض آبادی نماینده کانون های فرهنگی

نکته اولی که خدمت آقای پرویزی و دکتر خلیل عرض می کنم این است که اگر واقعا قصد و هدف این است که مسئولیتی رفع شود و به یک عیادت ختم شود خوشحال هستیم و تشکر می کنیم زیرا در این 3 دقیقه نه ما می توانیم مشکلات را بگوییم و نه شما می توانید متوجه شوید.

 

مطمئن باشید اگر حمایت هایی از طرف مسئولان صورت گیرد حاضریم برای برطرف شدن مشکلات دانشجویان، از خودمان بگذریم.

 

 چون نماینده کانون ها هستم سخنان بنده حول محور فرهنگی خواهد بود و روی صحبتم با آقای دکتر خلیلی است؛ جلسه ای داشتیم در ترم قبل با آقای دکتر خلیلی و بحثی مطرح کردیم که دانشگاه به سمت رکود و افسردگی پیش می رود و این نیازمند حرکت جهادی است.

 

در آن جلسه موضوعاتی را از جمله اعتیاد و خودکشی مطرح کردم و گفتم که در دیگر دانشگاه ها این اتفاق می افتد، اما فکر کنم آن همتی که باید می بود پیش نیامد و اتفاق ناخوشایندی در ابتدای ترم شاهد آن بودیم و به عنوان کمترین خود را مسئول می دانم؛ اگر کسی فوت می کند می توانستیم با انجام یک سری کارها مانع آن شویم و شاید کم کاری های ما و افرادی که متولی این امر بودند حل نشد و باعث چنین مشکلی در دانشگاه بیرجند گشت.

 

در این جلسه باز هم مطرح می کنیم که اعتیاد چند برابر شده است و یک سری اتفاقات بسیار بد در داخل دانشگاه به وقوع می پیوندد که اصلا خوب نیست و یک سری موضوعاتی باب شده که در سال های گذشته در سطح دانشگاه بیرجند نداشته ایم و شایسته نیست و این موضوعات همه به مبحث فرهنگی برمی گردد و اگر قوی عمل کنیم چنین مسائلی پیش نمی آید.

 

آنچه در حال اتفاق افتادن است و دانشگاه به آن سمت حرکت می کند فساد اخلاقی است و جلسات به این سمت می رود و تنها کاری که می توانیم بکنیم دعاست زیرا آن همتی که سال گذشته نیز پیگیر بودیم و نشد و باعث شد که این اتفاق پیش آید.

 

بیش از چهار سال است که در این دانشگاه حضور دارم و هر سال هم مطرح می کنیم که تالار ولایت با این ظرفیت برای دانشگاه کافی نیست.

 

گلایه ای که از دکتر خلیلی داریم در جلسه ای که با ایشان برگزار کردیم، وی گفت اگر شما یک روز بروید فرد دیگری جایتان را پر می کند اما ما اصلا به خود اجازه نمی دهیم به آقای دکتر خلیلی بگوییم و در مرام و معرفتمان نیست که اگر ایشان بروند بگوییم کسی می تواند جایشان را پر کند! و دکتر خلیلی برای ما عزیز است اما به شرطی که ایشان نیز این نظر را در قبال ما داشته باشند.(تشویق کردن حضار)

 

(( حاشیه: در این هنگام دکتر خلیلی به مانند کسی که حرفهایش را فراموش کرده باشد، توضیحات بیشتری خواست و این نماینده کانون های فرهنگی پاسخ داد: در آن جلسه مطرح شد که حمایت معنوی دکتر خلیلی از فعالین فرهنگی خیلی کم است و بچه های فرهنگی نمی توانند کار کنند و سرخورده می شوند؛ که شما فرمودید" اشکال ندارد و اگر شما نیایید افراد دیگری به جای شما می آیند" ))

 

اما سخنانی که با استاندار خراسان جنوبی دارم و اینکه تازه وارد استان شدند و فعالیت می کنند می خواهم از یک فاجعه سخن بگویم و آن مرگ فرهنگ است؛ و اگر نتوانیم جلوی آن را بگیریم دیگر هیچی نخواهیم داشت و روزی به این نتیجه می رسیم که این قشر دانشگاهی قرار است مدیریت کشور را بر عهده بگیرند و اگر آن روز برسد و این نسل با این شرایطی که مسئولان برایشان فراهم می کنند و اینگونه فرهنگ سازی می کنند فکر نکنم از کشورمان و دانشجو نامی باقی بماند.

 

در پایان هم اگر حرف هایی زدم و کسانی ناراحت شدند که البته بعید می دانم دکتر خلیلی ناراحت شده باشند عذرخواهی می کنم اما آن چیزی که خود را نسبت به آن مسئول می دانم باید گفت و احساس می کنم اگر قرار باشد در آن دنیا جواب بدهم باید نسبت به کسانی که مسئولشان هستم پاسخ دهم نه به مسئولین بالادستی خود.(تشویق حضار)

 

خانم حیدری، نماینده کانون ها و هیأت های مدهبی دفتر نهاد رهبری

از آنجایی که در دولت یازدهم تحریم ها طی ده سال آینده در کشور تمدید شد موضع حضرت عالی به عنوان نماینده عالی دولت در استان نسبت به این مسئله چیست و چگونه می توان بصیرت قشر فرهنگی استان با ظرفیت حداکثری دانشجو را افزایش داد و چگونه می توان خط و مشی را برای این قشر فرهیخته ایجاد کرد.

 

با توجه به نقض قراردادها و بدعهدی های آمریکا عنایت شما و مدیران را می طلبیم که بصیرت همگانی را برای عموم دانشجویان فراهم کنید.

 

در تولید علم و فرهنگ در این جامعه استان خراسان جنوبی با حداکثر تعداد دانشجو حضور موثری داشته اما متاسفانه نسبت به مسائل فرهنگی و تفریحی این دانشگاه اجحاف شده است و در بسیاری از سازمان ها یک سری اردوگاه های به این منظور دایر شده اما دانشگاه بیرجند با وجود یک سری ظرفیت ها از جمله باغ امیرآباد و رصدخانه دکتر مجتهدی این پتانسیل را دارد که مکان های مناسبی برای این منظور باشد.

 

امسال در 28 استان کشور نمایشگاه کتاب برگزار شد و همه ی دانشجویان حق خرید از این نمایشگاه ها را داشته اند اما خراسان جنوبی که حدود 50 هزار دانشجو دارد مورد کم لطفی قرار گرفت و از این حق خود محروم شد که برگزاری آن می تواست تاثیر مثبتی برای دانشجویان داشته باشد که خواستار توجه ویژه استاندار نسبت به این موضوع هستیم.

 

با توجه به جمعیت بالای دانشجویان وضعیت سرویس ها اسفبار است و از زمانی که سرویس ها به صورت مختلط درآمده است جمعیت افراد حاضر زیاد و آزار دهنده شده که تقاضا داریم نسبت به بهبودی این وضعیت تاش کنید.

 

محمد امین رضایی، نماینده شورای صنفی

دانشجویان دانشگاه بیرجند حق شهروندی ندارند؛ اقتصاد این شهر بر روی دانشجویانش می چرخد و اگر بنا باشد به دانشجو حق شهروندی تعلق نگیرد باعث می شود کل اقتصاد این شهر بخوابد.

 

این حق شهروندی ایجاد درمانگاه و داروخانه شبانه روزی است زیرا در هفته تنها دو ساعت بیشتر از وجود دکتر بهره مند نمیشویم و درمانگاهی در حال ساخت است اما اینکه چه زمانی به افتتاح برسد مشخص نیست معلوم نیست شبانه روزی باشد یا نباشد.

 

مسئله دوم مشکل فضای سبز دانشگاه است و اکثریت دانشجویان افسرگی دارند زیرا فضای سبز و تفریح گاه ندارند که نزدیکترین آن پارک توحید است.

 

دیگر مشکل دانشگاه فاضلاب است و بوی نامطبوع آن برای دانشگاه خوب نیست و موضوع بعدی اینکه شهرداری به دانشگاه رسیدگی نمی کند و چرا نباید مورد توجه قرار گیرد.

 

مشکل سرویس ها هرچند تکراری است اما همه دانشجویان با آن درگیرند؛ موضوع اول بحث قیمت آن است، که 450 تومان می باشد و سپس دانشگاه یک سری بلیط هایی داد که قیمتش 330 تومان بود و در حال حاضر از کارت ها 360 تومان کم می کند، اصلا همان 360 تومان نیز برای دانشجو زیاد است و چرا برای دانشجویی که سرانه آن 3 میلیون تومان است باید پول حمل و نقل بدهد؟ دومین مسئله برنامه ای است که برای سرویس ها تعریف شده و بی نظمی موج می زند؛ و سومین مسئله که مهمترین آن است منشور اخلاقی است که برای رانندگان دانشگاه تعریف نشده؛ راننده ای که در اتوبوس دانشگاه حضور پیدا می کند باید به دانشجو احترام بگذارد زیرا دو روز دیگر این کشور در دست ماست.

 

دو پیشنهاد هم دارم که به نظر من در جلسات خود یک مشاور صنفی داشته باشید که مشکلات دانشجویان را انتقال دهیم و دوم اینکه استاندار بازدیدی از آزمایشگاه های دانشگاه داشته باشند تا ببینند که واقعا تجهیزات نداریم و باعث تاسف است که دانشگاه بیرجند به عنوان قطب علمی شرق کشور از عدم تجهیزات رنج ببرد.

 

مرتضی پور سلطانی نماینده انجمن های اسلامی مستقل

آقای استاندار؛ ما دانشجویان در طول سال تنها در مدت همین 3 دقیقه فرصت پیدا می کنیم که شما را ببینیم و حرف های دل دانشجویان را به شما منتقل کنیم.

 

آقای استاندار؛ حال دانشگاه بیرجند یا به گفته مسئولان قطب علمی شرق کشور خوب نیست! شاید این صحب ها برای شما غریب و تلخ باشد اما بهتر است که بشنوید، دانشجویان دانشگاه چیز زیادی را از شما طلب نمی کنند و همین سالن ولایت، سالن برنامه های رسمی دانشگاه است که ظرفیت آن 220 نفر است و قرار است یک سالن آمفی تئاتر ساخته شود اما سال هاست که نیمه کاره رها شده است و ساخت آن می توان آبروی دانشگاه باشد.

 

آقای استاندار؛ دانشگاه تنها مقابل ساختمان مرکزی نیست و ای کاش چند قدمی با ما همراه می شدید تا چهره واقعی دانشگاه را می دیدید و به خوابگاه ها هم سر می زدید زیرا برخی ها مخروبه اند.

 

در کنار مشکلات دیگری که برای سوریس ها وجود دارد با کمال تاسف بحث ادغام دختران و پسران نیز به وجود آمد که باعث بدتر شدن اوضاع شده است و از مسئولان دانشگاه خواهش می کنم چند روز با سرویس ها رفت و آمد کنند.

 

بحث اشتغال موضوع اول دانشجوهاست و استان محصولات استراتزیکی دارد اما هر ساله به علت خام فروشی درآمد زیادی از بین می رود و در بحث تولید و بسته بندی و برداشت ضعیف هستیم و در بحث معدن نیز همین اوضاع حکم فرماست.

 

مطالبات دانشجویی از مطالبات مسئولان دانشجویی دور است که به خاطر کم برگزار کردن جلسات است و ما آقای دکتر خلیلی را کم میبینیم که با آن ها صحبت کنیم.

 

خوابگاه متاهلی، تدفین یک شهید گمنام در دانشگاه کشاورزی از دیگر درخواست های دانشجویان است و بحث های استانی نیز خیلی زیاد است و همانگونه که ما پذیرفتیم و شما را میهمان کردیم شما نیز ما را میهمان کنید تا مشکلات را بگوییم و برطرف کنیم.

 

 اسماعیل نیک بین ماینده انجمن فرهنگ و سیاست

صحبت های مختلفی شد و همه مشکلات صنفی و آموزشی را بیان کردند و ما نیز حمایت می کنم اما جنس سخنان من فرق دارد.

 

پس از پایان دولت خاتمی و آغاز دولت احمدی نژاد شاهد مشکلاتی بودیم که خیلی برای همه ی اقشار به وجود نیامد.

 

شاهد بودیم که بسیاری از تشکل های اصلاح طلب بسته شد و یا به وسیله جناح های خاص گرفته شد و دانشجوهای اصلاح طلب به انزوا رفتند و بعد از تغییر دولت احمدی نژاد و روی کار آمدن دکتر روحانی و تغییر بسیاری از روسای دانشگاه ها که بسیار مهم است و این مشکل همچنان در بسیاری از دانشگاه وجود دارد که با تغییر دولت بسیاری از روسای دانشگاه ها همچنان روند گذشته را ادامه می دهند اما در دانشگاه بیرجند توانستیم یک تشکل اصلاح طلب را احیا کنیم و هرچند که راه سخت است و باید اندک اندک پیش رویم اما مشکلات زیادی نیز وجود دارد و اینکه اگر یک انجمن و یک کانون بخواهد فعالیتش را در دانشگاه آغار کند نیاز به نیازهای اولیه دارد و قبل از اینکه مجوز آن صادر شود باید به آن نیازها توجه گردد، مشکلاتی که در این یک سال و نیمی که از آغاز انجمن می گذرد همچنان گریبانگیر هستیم.

 

همیشه میگوییم حریم دانشگاه باید حفظ شود و باید مستقل باشد اما متاسفانه اتفاقاتی می افتد و دخالت هایی می شود که باعث به وجود آمدن یک فضای نا به هنجاری در دانشگاه می شود.

 

از شما به عنوان عالی ترین مقام دولت انتظار می رود که در کنار رئیس دانشگاه و دانشگاه باشید و از این حریم حفاظت کنید و واقعا نباید ببینیم که یک دانشجو به خاطر یک یادداشت در یکی از نشریات دانشگاهی به دادگاه برود و محاکمه شود و مورد بازجویی قرار گیرند و به خاطر برگزاری برنامه هایشان به هزار جا جوابگو باشند و دانشجویان را به طرز خیلی وحشتناکی به تهدید و بازداشت و نابود شدن آینده شغلیشان تهدید می کنند.

 

ما وقتی بخواهیم در دانشگاه برنامه ای برگزار کنیم رد صلاحیت خیلی از دانشجویان جوان و اساتید دانشگاه گریبانگیرمان است؛ دانشگاه خانه این افراد است و خانه آن ها خواهد ماند و باید بیایند صحبت کند و حرف هایش را بزند اما متاسفانه برای برخی از اساتید و دانشجویان به دلیل صحبت کردن در دانشگاه مشکلاتی پیش می آید و برخی از افراد که در جامعه و کشور سرشناس هستند اجازه ورد به دانشگاه را ندارند.

 

استان خراسان جنوبی خیلی فقیر است و در بسیاری از زمینه ها عقب افتاده و به آن توجه نشده ما درسمان تمام خواهد شد و خواهیم رفت اما امیدوارم برای آیندگان بستر خوبی فراهم شود.

 

 زهرا نظری فرد نماینده شورای فرهنگی خوابگاه

خیلی از مشکلاتی را سایر دانشجویان گفتند اما تقاضا داریم در خصوص برخی مسائل رایزنی هایی صورت دهید؛ به دلیل پاسخگو نبودن اینترنت فعلی در خوابگاه ها لطفا سرعت و حجم دانلود افزایش پیدا کند و دانشجوهای دکتری برای استفاده اینترنت و اینکه پایان نامه های زیادی دارند نیازمند استفاده از اینترنت مطلوب هستند که متاسفانه مجبورند بر روی پله های خوابگاه ها به دنبال سرعت بالای اینترنت باشند.

 

ارائه خدمات پزشکی، دندان پزشکی و داروخانه و اسقاطی نمودند هزینه ها در درمانگاه، اختصاص تحصیلات ارزان به دانشجویان ارشد و دکتری برای پایان نامه و خرید تجهیزات از دیگر مطالبات دانشجویان است که باید مورد توجه ریاست دانشگاه قرار گیرد.

 

وی 50 مشکل دیگری که به دلیل اتمام وقت مجبور به بیان آن را نداشت در داخل پاکت به دکتر خلیلی، رئیس دانشگاه بیرجند تحویل داد و امیدوار بود که پیگیری شود.

 

با پایان یافتن سخنان این نماینده پرسش دانشجویان از استاندار و دکتر خلیلی پایان یافت در حالی که ساعت، زمان 20:45 دقیقه را نشان می داد.

 

به نظر می رسید پرویزی تمامی موضوعات را که البته طبق گفته خودش بدون سانسور یادداشت کرده بود را پاسخ داد که نزدیک به یک ساعت و 10 دقیقه حول موضوعات مطرح شده صحبت کرد.

 

در همان ابتدا میکروفون استاندار دچار مشکل شد که وی نسبت به آن واکنش نشان داد و گفت: اگر در جمهوری اسلامی صوت درست شود، همه ی مشکلات کشور حل می گردد!

 

استاندار خراسان جنوبی در این جلسه سخنانش را اینگونه آغاز کرد:

  روز دانشجو را به همه ی دانشجویان تبریک می گوییم و یاد شهدای گرانقدر را گرامی می داریمT همان کسانی که جانشان را در طبق اخلاص گذاشتند و شهید شدند و برای استکبار ستیزی از دانشگاه شروع کردند و مردم غیور ایران به دنبال آنان حرکت کردند و اکنون شاهد استقلال نظام هستیم.

 

در خصوص این حضور در دانشگاه در ابتدای ورود به استان به معاون سیاسی خود گفتم وقتی دانشگاه ها فعال شدند فرصت هایی را فراهم کنید تا هم خودم و هم معاونینم در دانشگاه ها حضور پیدا کنیم.

 

یکبار به دانشگاه کشاورزی رفتیم و یک بازدیدی از دانشگاه بیرجند داشتیم و از آزمایشگاه هایی که نام بردید بازدید کردیم و امیدواریم فرصت های بیشتری مهیا شود که بقیه قسمت ها را نیز بازدید کنیم و به قولی یکی از عزیزان فقط سردر و ساختمان مرکزی را نبینیم و البته باخریم که در انتهای مرکز چه اتفاقی افتاده و می افتد.

 

علت حضورمان به مناسبت روز دانشجو است و بنا بود در همان روز دانشجو باشد که به دلیل دیدار با مسئولان کشوری و پیگیری مسائل استان در سطح ملی این چند روز در استان نخواهم بود و خیلی وقتمان در اختیار خودمان نیست و از قبل جلساتی طرح ریزی می شود و برخی اوقات در تهران خارج از برنامه جلساتی شکل می گیرد که نمی توانیم برنامه ریزی کنیم اما معمولا اول و آخر هفته را در بیرجند و در اواسط هفته نیز برای پیگیری موضوعات استان، در تهران حضور داریم.

 

بیایید از مسئولان انتظاری جز صداقت نداشته باشید و اینکه با یک جلسه احساسی ده ها وعده بدهم و سال بعد جرات نداشته باشیم که بیایم و یا با شرمندگی بیایم، این کاری خوبی نیست؛ نباید مسئولان تحت فشار قرار گیرند یا بنا به مصلحت هایی دروغ بگویند و نتوانند انجام دهند و آنچه می گویم در حد توانم خواهم بود.

 

دانشگاه ها اعتباراتشان ملی است و هیچ ارتباطی به اعتبارات استانی ندارند؛سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، دانشگاه ها علوم پزشکی و برخی از ادرارات اجرایی اعتباراتشان ملی است و در اختیار ما نیست و اعتباراتی که ما توزیع می کنیم در سطح بخش ها و شهرستان ها و عمدتا عمرانی است و به دستگاه هایی که برای خدمات رسانی به سطح استانی تعلق دارند اعتبار می دهیم ولی این به معنای آن نیست که اگر کمکی کنیم جرم  باشد و خلاف نیست اما قانون تفکیک کرده است و سطح اعتبارات دانشگاه ها در اختیار وزارت علوم است و در برخی مکان ها اگر بتوانیم کمک می کنیم.

 

در خصوص مسائل داخل استان که قابل حل است اشاره خواهم کرد و وقتی یک سوال می پرسید قطعا توضیحش مفصل است اما اگر به برخی اشاره نمی شود به معنای آن نیست که فراموش کرده ایم.

 

بخشی از سوال هایتان به بنده مربوط نمی شود که یا باید دانشگاه جوابگو باشد و یا دستگاه های دیگر؛ بیاییم کار خاصی انجام دهیم و مسائل را تفکیک کنیم به گونه ای که موضوعات استانی، کشوری، سیاسی، دانشگاهی را جدا کرده تا شاید آن زمان اقداماتی در جهت پیگیری فراهم شود.

 

افزایش فضای مطالعه را مطرح کردند و من خودم نیز از کتابخانه های دانشگاه بیرجند بازدید کرده که تازه جابجا شده بودند و اتفاقاتی افتاده و امیدواریم زودتر تکمیل شود و اگر در کنار خوابگاه ها نیز فضایی فراهم باشد می تواند کمک کند و بخش هایی که اگر ما مسئول پیگیری آن هستیم اعلام کنید مطمئنا از طریق وزارت علوم پیگیری خواهیم کرد.

 

در خصوص وام کم بهره دانشجویی برای مقاطع تکمیلی اگر موضوع مشخص شود مطمئنا با بانک ها می توانیم هماهنگ کنیم که وام های قرض الحسنه متاسفانه رقم آن کم است و 3 الی 4 میلیون تومان می باشد و این دست ما نیست که بگوییم وامی 10 میلیونی با درصد کم به دانشجویان اختصاص دهند و اگر با کارمزدهای 18 درصد نیاز باشد پیگیری می کنم.

 

ارائه خدمات پزشکی را پیگیری می کنم و اگر آمبولانس ندارید یک دستگاه را برایتان تامین می کنیم که از طریق دانشگاه علوم پزشکی به شما تحویل داده می شود در کنار آن اگر بحث های دیگر نیاز به هماهنگی با دانشگاه های علوم پزشکی دارد معاون سیاسی بنده وظیفه دارد با روسای دانشگاه های غیر پزشکی و پزشکی وقت بگذارند و برای همه ی شهرستان ها کمترین امکانات را فراهم کند.

 

نباید به خاطر کمبود امکانات یک جوان این کشور جانش را از دست بدهد و با یک رسیدگی به موقع می توان این خطر را رفع کنیم و برای ما مهم است و رفع خواهیم کرد.

 

سرعت اینترنت را از مخابرات می پرسم اما برخی اوقات شیر آن در دست دولت نیست و پای افراد دیگری روی کابل اینترنت است و دخالت می کنند.

 

الان هم توسط مخابرات کم فروشی می شود و همین ایرانسل نیز در تبلیغاتش از حجم اینترنت حرف می زند اما وقتی می خرید ظرف دو ساعت تمام می شود.

 

اما اگر مشکلات اینترنتی شما مربوط به خط و فیبر نوری باشد اصلاح می کنیم اما اگر در خصوص باز گذاشتن خط اینترنت است محدودیت داریم.

 

اینکه تشکل های اصلاح طلب دچار مشکل هستند به این شکل خاص قبول ندارم و تقریبا همه تشکل های در درون دانشگاه با مشکلاتی روبرو هستند ، برخی از آن ها از طریق نهادها حمایت می شوند و برخی ها حمایت نمی شوند و از طرف دانشگاه حمایت می شود و این به جایگاه شما برمی گردد که چقدر تاثیرگذار هستید و کار خود شماست و اگر تشکل های اصولگرایی بتوانند طیف زیادی از دانشجویان را جذب کنند قطعا برتری با آن هاست.

 

و بر عکس آن نیز وجود دارد و اگر تشکل های اصلاح طلب بتوانند تعداد زیادی از دانشجویان را جذب کنند اشرافیت آن ها بر امور دانشگاه بیشتر خواهد بود و مسئولان دانشگاه باید به آن ها بیشتر توجه کنند؛ پس عمده کار توسط شما انجام می شود اما اگر در ارائه خدمات مسئولان دانشگاه و دکتر خلیلی و بقیه دانشگاه ها تبعیض قائل می شوند قابل پیگیری است و نباید اینگونه باشد و باید به تمامی تشکل ها اجازه معرفی داد و انتخاب این گرایش ها را به دانشجو واگذار کنیم در غیر این صورت تشکل ها پا نمی گیرند وبه نظر من, شما که در کانون علم قرار گرفته اید باید به همه فرصت اظهار نظر بدهید و اگر قرار باشد یک گروه نظر دهند و گروهی نظر ندهد تشکل ها شکل نمی گیرد.

 

احزاب باید خود را باور کنند و به یکدیگر کمک و از تخریب هم پرهیز کنند تا جایگاه خودشان را در سطح کشور ارتقا دهند و هوادارانی که جذب می شوند تعیین کننده خواهند بود و اگر قرار باشد احزاب به یکدیگر بپرند و همدیگر را تضعیف کنند هیچ وقت شکل نمی گیرند و باید حداقل در دانشگاه بیرجند یک تجربه به دست آورید و تشکل ها را در کنار هم قرار دهید تا فرصت انتخاب فراهم شود.

 

اینکه حریم دانشگاه ها باید حفظ شود درست است؛ نظام برای دانشگاه و اساتید حرمت ویژه ای قائل شده و تنها جایی که به عنوان رئیس تامین استان و فرمانداران به عنوان رئیس تامین شهرستان ها نمی توانند ورود پیدا کنند و نیروهای امنیتی نیز اجازه ورود ندارند، فقط دانشگاه هاست.

 

دانشگاه جایگاه ویژه ای دارد و هر اموری را به خودتان واگذار کرده اند و اگر قرار باشد هر برنامه ی فرهنگی و مذهبی و تفریحی در دانشگاه شکل گیرد مسئولان دانشگاه تصمیم می گیرند و ما مسئول هستیم که حفاظت کنیم که برنامه ها بدون دخالت بیرونی ها انجام شود و این را قدر بدانید زیرا در همه ی بحث های امنیتی می توانیم ورود پیدا کنیم به جز دانشگاه ها.

 

در دانشگاه به هیچ ارگانی اجازه نداده اند که ورود پیدا کنند الا در مواقعی که از مرز بحرانی خارج شود و اتفاق بدی افتد و با تصمیم شورای تامین استان می توانیم اقدامات محدودی انجام داد و اگر کسی دخالت می کند مربوط به این نیست که اقدامات قانونی است بلکه فراقانونی است و ربطی به ما ندارد و اگر موردی باشد پیگیری می کنیم.

 

استان عقب مانده است قبول داریم اما نیاز به عزم درونی مردم استان دارد در غیر این صورت با منابع محدود و بودجه های استانی راه به جایی نمی بریم و در پایان سال یک گزارش مالی را ارائه خواهم کرد تا بدانید چه کارهایی با توجه به سند و ارقام از خزانه استان انجام شده است و حتما در معرض دید همگان قرار می دهیم.

 

تاکید ما این است که تا کاری را انجام ندادیم سخنرانی نکنیم زیرا بد است و در طول این 37 سال یکی از آسیب هایی که نظام دیده، همین سخنرانی ها و وعده و وعیدهایی است که در زمان انتخابات داده می شود وبه نتیجه نمی رسد و انتظارات مردم بالا می رود در حالی که حقشان است و وقتی انجام نمی شود ما بدهکار می شویم و آن ها طلبکار؛و دروغگو خطاب می شویم و این کار خوبی نیست و باید از آن پرهیز کنیم.

 

حمایت از شرکت های دانش بنیان مورد حمایت دولت یازدهم است و اقدامات خوبی آقای دکتر ستاری انجام داده اند.

 

دانشگاه بیرجند از مجموعه علمی و فناوری ریاست جمهوری بهره هایی برده است؛ و اگر برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی اولویت دار 50 درصد را این مجمومه و 25 درصد را دانشگاه کمک کند 25 درصد دیگر را ما نیز کمک خواهیم کرد.

 

در خصوص دیدگاه دولت و استاندار در حوزه های اقتصادی بحث مفصل است؛ شرایط کشور شرایط خوبی نیست، شرایط اقتصادی و مالی دولت خوب نیست و خودتان اطلاع دارید که دولت روحانی وارث یک بدهی 530 میلیاردی به پیمانکاران، بیمه ها، تامین اجتماعی و بانک هاست و به همین اندازه پروژه های نیمه تمامی در جلوی پای دولت است که اگر بخواهد هزینه کند به همین راحتی جمع نمی شود؛ سالی 25 هزار میلیارد در این سه سال اعتبارات عمرانی تزریق کرده ایم و با همه ی اینها اگر تحقق پیدا کند حدود 30 سال طول می کشد که این بدهی صفر گردد در صورتی که نرخ تورم و هزینه ها ثابت باشد که عملی نیست؛ ولی بنا داریم در استان خراسان جنوبی فعالیتمان را در چندین بخش متمرکز کنیم؛ به عنوان مثال آب شرب روستاییان را نمی توانیم رها کنیم که با پیگیری هایی که کرده ام و اعتبارات مختلفی که گرفته ام به سمت آبرسانی روستا برده ام و این نیاز است که بیشتر شود.

 

در حوزه مدارس نیمه تمام، خانه های بهداشت و اورژانس جاده ای که حدود 50 مورد است را با عنایت دستگاه های دیگر تلاش می کنیم که به سرانجام برسانیم و در حوزه ی راه هایی روستایی اقداماتی که لازم است در حال انجام می باشد.

 

ضروت اشتغالزایی و سرمایه گذاری در این استان آب می باشد و این نعمت خدادادی در این استان کم است و آن مقدار هم که وجود دارد کیفیت ندارد و تلاش می کنیم که حداقل در بخش صنعت منابع آبی را تامین کنیم و اگر کشاورزی را با همین شرایط حفظ کنیم هنر کرده ایم و گسترش بیشتر آن امکان ندارد.

 

در حوزه طرح های مهم عمرانی و صنعتی مانند سیمان باقران، کک طبس، فولاد قاین و یک پروژه در نهبندان را دنبال می کنیم اما بخش صنایع کوچک را در حال پیگیری هستیم و نزدیک به 200 میلیارد تومان تاکنون تسهیلات داده ایم و بخشی از مشکلات اداری آن ها را با بیمه و مالیات حل کرده ایم اما هنوز درگیر هستند و اگر این گرفتاری ها حل شود در موضوع فروش و صادرات آن ها با چالش مواجه هستیم که اگر نتوانند محصولاتشان را صادر کنند دچار مشکلات بیشتری می شوند.

 

در طرح های بزرگ استان از جمله راه ها و راه آهن و دو سدی که در حال تکمیل شدن است نیز مد نظر قرار داده یم و بازگشایی بازارچه های مرزی را در این مدت پیگیری کرده ایم و با والی فراه و هرات جلساتی برگزار شده و مذاکرات مفصلی داشته ایم و تفاهم نامه های اولیه تهیه شده و باید آن ها در دولتشان به تصویب رسانند و اگر بتوانیم یکی از بازارچه های مرزی را باز کنیم بسیار عالی خواهدبود و تا کنون 700 میلیون دلار از مرز ماهیرود صادرات داشته ایم در حالی سال گذشته 750 میلیون دلار بوده و تا 9 ماه امسال این ظرفیت را پر می کینیم و تقویت می کنیم و در حال سرمایه گذاری هستیم.

 

در بحث آبیاری ها و دولت در همین دو سال 50 میلیارد تومان پول بلاعوض به کشاورزان داده است تا شبکه های آبیاری خود را اصلاح کنند و امسال هم دولت تاکید دارد که هرچه کشاورزان تقاضا داشته باشند صورت گیرد.

 

در بحث انرژی های نو نیز وزارت نیرو 50 درصد هزینه را می دهد و اگر دانشگاه طرحی را ارائه دهد و 25 درصد کمک کند حاضریم 25 درصد دیگر را ما کمک کنیم اما یکی از تکالیفی که باید دستگاه ها امسال انجام دهند این است که باید 20 درصد برق مورد نیاز خودشان را از طریق انرژی های نو تامین کنند و الزامی است و معاون سیاسی بنده باید پیگیری کند که دستگاه ها در این رابطه چه اقدامی انجام داده اند.

 

ایده های کارشناسی ارشد و دکتری را نیز اگر قابل اجراست مطرح کنید و حاضریم با نمایندگان استان جلسه ای بگذاریم ولی به گونه ای نباشد که مثل موضوعات انتخاباتی بوده و شیوه هایی را عنوان کنید که می شود انجام داد و ما نیز اگر بتوانیم پیگیری می کنیم و آنقدر جراتش را داریم که اگر نتوانستیم اقدامی انجام دهیم بیاییم و بازگو کنیم که چند پله را رفتیم و کار به کجا رسیده است و شما نیز ما را نخواهید کشت اگر صادقانه بگوییم.

 

در این هفته سه نفر از مشاورین در حوزه دانشگاه ها، آموزش و پرورش و ایثارگران انتخاب می شوند و مشاور اهل سنت را نیز انتخاب کرده ایم تا یک پل ارتباطی با جامعه هدف باشند.

 

تشکیل جلسات در استانداری را برخی از دانشجویان مطرح کردند و ما نیز علاقه مند هستیم؛مدیرانی که دستشان باز باشد و کاری نکنند یا روانی هستند یا مریض؛ رفع مشکلات بین دستگاهی و همکاری ها شدنی است.

 

وضعیت بودجه ای به گونه ای نیست که بتوانیم پروژه های پراکنده را جمع کنیم چرا باید دروغ بگوییم و کسانی که وعده می دهند به خودشان هم دروغ می گویند چه رسد به شما و این خوب نیست و برخی مواقع نیز شما ما را مجبور می کنید که دروغ می گوییم البته دروغ چیز بدی است و نباید گفت.

 

این آمادگی را داریم که با نمایندگان تشکل ها و مسئولان دستگاه ها جلسه ای تخصصی برگزار کنیم و مشکلات را بازگو و حل کنیم اما نباید مثل جلساتی باشد که فقط بگوییم و سپس کاری انجام ندهیم زیرا من به چنین جلسه ای تن نخواهم داد.

 

در خصوص دفن شهید گمنام در دانشکده کشاورزی پیگیری می کنیم و من دلیلش را نمی دانم.

 

در اثر فشارهای نمایندگان مجلس، ائمه جمعه و تشکل های اجتماعی اتفاقاتی در شهرستان ها و استان و در کشور رخ داده و پروژه هایی افتتاح شده که الان می دانیم اشتباه بوده است.

 

دولت گذشته برای نابودی دانشگاه آزاد در تمامی شهرستان ها و حتی دهستان ها دانشگاه پیام نور افتتاح کرد و الان نمی دانیم آن ساختمان ها را چه کنیم و همه آن ها تعطیل شده اند و همچنین دانشگاه های دولتی در برخی شهرستان ها به تعطیلی رسیده اند و در رشته شیمی از 60 دانشجو به 6 دانشجو تقلیل پیدا کرده اند و سال آینده حذف خواهد شد.

 

اگر من جای مسئول وقت آن استان بودم اجازه نمی دادم این همه دانشگاه پراکنده شود و اگر دانشکده کشاورزی داخل همین دانشگاه ساخته می شد به کجای استان لطمه وارد می کرد؟

 

در خصوص دانشگاه فرهنگیان هم بانوان در غرب هستند و آقایان در شرق و معلوم هست که نمی توان جمع کرد.

 

به والله قسم همان افرادی که سخنرانی کردند حاضر نیستند فرزندان آن ها در دانشگاه های شهرستان با وجود دانشگاه های تهران و مشهد و بیرجند درس بخوانند پس چرا اصرار کردند که در نهبندان و بشرویه و سربیشه دانشگاه ساخته شود و همش به این دلیل بود که گفتند ما به مردم قول داده ایم.

 

در خصوص خوابگاه ها به دلیل اهمیت آن پیگیری می کنیم و همچنین در خصوص حضور کم مسئولین معاون سیاسی استاندار موظف است که جلسات مدیران دانشگاه ها را ارزیابی کند؛ خواسته های دانشجویان که 5 مورد آن مهم است  با مدیریت صحیح می توان حل نمود و آقای خلیلی آنقدر شهامت داشته باشید که امور مالی خود را بیاورید و اگر رشته حسابداری ندارید یکی را پیدا کنید و هزینه ها و درآمد دانشگاه را به طور شفاف بازگو کنید زیرا این وعده ها مردم را اذیت می کند.

 

بعد از 37 سال انقلاب صداقت ها، فرهنگ کار و ایثار و وجدان کاری کمتر شده است و همه به هم دروغ می گوییم و عین خیالمان نیست و بعد همه ی مسائل را سیاسی جلوه می دهیم و از پایه های اخلاقی دور شده ایم.

 

 مسائل اعتیاد همانگونه که در دانشگاه وجود دارد در بیرون نیز وجود دارد؛ یک درصد کمی در بین اساتید، دانشجویان، مدیران دستگاه ها و استانداران هم دزد هستند هم فاسد و هم معتاد؛ یا بودند و یا خواهند بود اما این به معنی آن نیست که همه ی حکومت دزد و فاسد است.

 

موضوع بیکاری و اشتغال مشکل نظام جمهوری اسلامی است بعضی از دوستان فکر می کنند اگر دکتر روحانی را سیبل کنند و به وی بد و بیراه بگویند خوب است و این بد و بیراه گفتن به آقای احمدی نژاد و سایرین شد.

 

رشد جمعیت دنیا منحنی نرمال است ولی در جمهوری اسلامی چراغ فانوسی است و طبیعی نیست و جمعیت وسط فانوس اکنون به سن کار رسیده و اگر سرمایه گذای نشود همه بیکار خواهند ماند.

 

مشکل اشتغال مربوط به قوه مجریه، مقننه و سایر ارگان هاست و به یک نفر برنمی گردد و در دولت های قبل هم بوده و مشکل دولت های آینده نیز خواهد بود؛ اگر می خواهیم این مشکل برطرف شود یک کار باید انجام شود و آن سرمایه گذاری است.

 

باید زمینه ای فراهم کنیم که پدران شما و کسانی که سرمایه دارند اطمینان پیدا کنند که اگر سرمایه گذاری کنند از بین نمی رود و دومین مورد سرمایه گذاری خارجی است.

 

کل پول در داخل کشور یک میلیون میلیارد تومان است و سالی هم ده درصد بر آن اضافه می شود که بخشی از آن در بخش خدمات هزینه می شود و اگر بناست که اشتغال حل گردد باید سرمایه گذاری خارجی صورت گیرد و آن با اعتماد سرمایه گذار به طرف داخلی ممکن نیست.

 

با همین کشور افغانستان اگر دو بار برخورد نامناسب داشته باشیم مرزش را می بندد همانگونه که سه مرز خود را بسته است و اکنون بنزین هایی کمتر از یورو 4 و یورو 5 را نمی خرد و تانکرهای ما را در دوقارون ده ها کیلومتر نگه داشت و اجازه ورود نداد.

 

من سه فرزند بیکار دارم و همه آن ها تحصیل کرده رشته فنی هستند ولی شرایط کشور را می دانید و زیاد جوش نزنید و نمی خواستم مشکلاتم را بگویم و شما گریه کنید ولی منظورم این است که وضع اشتغال در کشور خوب نیست و متوجه کل نظام است.

 

اینکه دولت متهم به فساد شود یا قوه قضائیه یا مجلس یا اینکه استاندار دزد باشد یا رئیس دادگستری از نظر مردم فرقی نمی کند بلکه می گویند مسئولین حکومت اسلامی مشکل دارند و این مشکلات جمع می شود و پایه های نظام را با همین صحبت ها نابود می کنیم و اگر ادامه پیدا کند و اعتماد مردم از بین رود فروپاشی است و در هیچ کشوری با ظلم و فساد نمی شود حکومت کرد و جمهوری اسلامی از همان ابتدا آمد تا با این دو موضوع مقابله کند.

 

اینکه تومورهای سرطانی در بخشی از بدنه حکومت شکل می گیرد و سپس به بخش های دیگر آسیب می زند را باید نابود کنیم ولی به این معنی نیست که پیکره ی جمهوری اسلامی را به فساد و دزدی متهم کنیم.

 

اگر مردم به دولت بدبین شوند فکر نکنید که تنها دولت آسیب می بیند و اگر این کشتی غرق شود ملت ایران آسیب خواهند دید.

 

در خصوص سرویس های دانشجو سعی می شود پیگیری گردد و اگر به نتیجه نرسیدیم می آییم و می گوییم که به نتیجه ای نرسیدیم ولی در حد توان استان دنبال خواهیم کرد.

 

منشور اخلاقی برای رانندگان موضوع مهمی است که معاون سیاسی استاندار و فرماندار بیرجند باید پیگری کنند و جلسه ای با شهردار و سازمان اتوبوس رانی بگذارید؛ شما مدیرعاملش را معرفی می کنید و ما امضا می کنیم و اینان را حداقل می توانیم عوض کنیم که اگر نمی توانند بررسی کنند، سازمان اتوبوس رانی و هیات مدیره را عوض کنید و افراد دیگری را بگذارید و نباید این اتفاق رخ دهد که اگر سرویس بد و کم ارائه می کنند دیگر حق توهین به دانشجو را ندارند، زیرا حق نداریم انسانیت مردم را زیر پا گذاریم.

 

مشکلات اخلاقی ربطی به مشکلات مالی ندارند و قابل حل است و باید جلسه ای گذاشته شود و پیگیری های لازم صورت گیرد.

 

تمیزکردن داخل دانشگاه کار شهرداری نیست و مربوط به خود دانشگاه می باشد؛ من خودم دو سال شهردار بودم و رفت و روب کردم و در خزانه استاد هستم؛ در سال 92 به رئیس خزانه کشور دکتر اکرمی گفتم من شب آخر سال می آیم و چون شهردار بوده ام جارو کشی را خوب بلدم و اجازه دهید ته خزانه را من جارو کنم، ساعت 11:30 شب بود که گفتم به خزانه می آیم که البته شب های عید برای پول و مردم هیچ وقت نخوابیده ام؛ آقای اکرمی گفت آنقدر خسته هستم و وقتی حرفتان یادم می آید فراموش می کنم ولی نگران نباشید اگر ته آن چیزی ماند برایتان می فرستم، باور کنید در ساعت 12 شب 267 میلیارد تومان برای خراسان شمالی فرستاد و در 5/1 نیز پول واریز شد.

 

فاضلاب دانشگاه را مشاهده کردم و مشکلات را شنیده ام و دستگاه های جدیدی وجود دارد که حجم زیاد آب را می تواند تصفیه کند و زیاد بزرگ نیست و حاضریم یک دستگاه را تهیه کنیم  و یک دستگاه را دانشگاه تهیه کند که در حدود 500 الی 600 میلیون تومان است تا همین آب را تصفیه کنیم و به فضای سبز برگردانیم.

 

در بخش حقوق شهروندی نیز مشکلاتی وجود دارد و آقای رئیس جمهور خانم الهام امین زاده را منصوب کرده اند که بخشی از آن هایی که مربوط به ادارات است را حل کنیم.

 

بحث نمایشگاه کتاب را دنبال خواهیم کرد که چرا برگزار نشده است و در خصوص اردوهای علمی نیز اگر قرار باشد برگزار شود می توانیم با آموزش و پروش هماهنگ کنیم ولی اگر بخواهیم بگوییم و وعده بدهیم که یک مکانی فراهم می شود هم آقای دکتر دروغ گفته اند و هم من، زیرا شرایط مالی کشور به گونه ای نیست که بتوان این قول را داد.

 

مسائل فرهنگی بسیار ضعیف است و یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که ما به صورت افراط و تفریط عمل می کنیم و باید متعادل رفتار شود.

 

تحریم ها در دولت یازدهیم تمدید نشده است و قانون داماتو را فکر نکنم یک درصد از دانشحویان مطالعه کرده باشند زیرا مربوط به 30 سال قبل است که مقابله با جمهوری اسلامی است و آمریکایی ها مصوب کردند و هر سال نیز تمدید می شود و بخشی از آن مربوط به بحث های هسته ای است و قطعا اگر تایید شود نقض صریح برجام است و در بخش های غیر هسته ای آمریکا چندین تحریم دارد که دست بردار ما نیست و آن ها به دنبال منافعشان هستند و بدانید که آمریکا و ابر قدرت ها به هیچ وجه از منافع خود کوتاه نمی آیند و ما باید زیرک باشیم نه اینکه آن ها را متهم کنیم که استکبارید؛ آن ها مستکبر هستند و نیازی نیست که متهم کنیم ولی باید مدیریت کنیم و کاری که در برجام اتفاق افتاد توافق نامه بین المللی است که شورای امنیت سازمان ملل هم بر اساس برجام تمام قطع نامه های علیه جمهوری اسلامی ایران را در فصل هفت منشور ملل لغو کرد و اگر بنا باشد که برجام لغو بشود هم آن ها تحریم های خود را برمی گردانند و هم ما می رویم به دنیال کارهای خودمان و اصلا این خوب نیست.

 

 بعضی ها خوشحال می شوند که ترامپ گفته است برجام را پاره می کند، خب پاره کند مگر چه اتفاقی افتاده است و ما هم بر می گردیم سر خط، و آن ها هم برمی گردند سر خط و اینطوری نیست آن ها تا اینجا به ما کمک کرده اند و ادامه دهند و ما باز برویم سر خط؛ خیر این یک توافق طرفینی است و امیدواریم که عاقلانه با آن رفتار کنند و چارچوب نظارت را دیده اند؛ در جمهوری اسلامی و اتحادیه اروپا و شورای امنیت هر کدام از آن ها عدول کنیم دچار چالش می شویم و باید نظارت مستمری صورت گیرد و اگر مسئولان نظام به این نتیجه برسند مطمئن باشید که آن قدر شهامت دارند که اعلام کنند و رفتار غرب را تحمل نخواهیم کرد.

 

اگر در استان نیازمند سالن بزرگتری برای برنامه های دانشگاه هستید ما حاضریم هزینه آن را بدهیم و اگر در بخش دولت باشد رایگان در اختیارتان قرار خواهیم داد و وسیله ایاب و ذهاب آن نیز بر عهده ما خواهد بود و معاون سیاسی بنده مسئول پیگیری این موضوعات خواهد بود.

 

یکی از دانشجویان گفتند به جای اینکه به لغو سخنرانی دکتر مطهری بپردازید بهتر نیست به معیشت مردم استان فکر کنید که باید بگویم این حرف بسیار خوبی است و بجاست ولی شرط آن این است که سیاسی و عوام فریبی نباشد.

 

مگر اشتغال را استاندار می تواند حل کند؟ مگر بیکاری را استاندار به وجود آورد است که اکنون اشتغال را حل کند؟ این مشکل در 37 سال به وجود آمده و مشهود است و همه ی مسئولن باید به تدریج حل کنند و قابل حل نیست.

 

در خصوص آقای مطهری اگر حرفی زدم سوال من این است آقای مطهری در جمع 500 یا 1000 نفر صحبت می کرد و هر انتقادی می کرد همان 500 نفر باخبر می شدند و آیا آن اثرش منفی بود یا لغو آن؟ 80 میلیون ایرانی و 7 میلیارد در دنیا با خبر شدند که چنین اتفاقی افتاده است و یک عده ای خوشحال و یک عده ای ناراحت ولی برای جمهوری اسلامی اصلا مناسب نیست که به افراد اجازه صحبت کردن داده نشود.

 

هرکس هر حرفی می زند باید پای سخنان خود باشد و اگر آقای زیباکلام، حسینی وزیر دولت احمدی نژاد می آیند اینجا سخنرانی می کنند باید پاسخگوی سخنانشان، خودشان باشند و هر تهمت و افترایی بزند مراجع بیرونی هستند که یقه اش را بگیرند و فرصت را نباید از نیروهای نخبه سیاسی چه چپ و چه راست بگیریم و هر شخصی دعوت شود ما امنیت آن را بر عهده می گیریم.

 

در ایام عاشورا به خود بنده هم ناسزا گفتند به رئیس جمهور و آقای هاشمی هم گفتند و یک عده ای برعکس به آن طرف ناسزا می گویند؛ باید فضا فراهم شود و مردم قضاوت کنند که چه کسی حرف درست را می گوید و بعدا نیز در انتخابات اثر خودش را خواهد گذاشت.

 

در خصوص خروج اتوبوس ها اگر آقای خلیلی بخواهد این کار را انجام دهد ما نمی گذاریم؛ اتوبوس های دولتی به هیچ وجه خارج از شهر نباید بروند زیرا هر وقت که راننده های دولتی خارج از شهر رفته اند یک عده جنازه را بر روی دستان مسئولین باقی گذاشته اند و نباید تکرار شود.

 

با راننده اتوبوس از اینجا تا شهر باید با صلوات سوار و پیاده شوید و با این افراد می خواهید بروید در گردنه هراز؟ این چه تفکری است و دانشگاه ملزم است که وسیله نقلیه از یک شرکت معتبر اجاره کند تا اتفاقی رخ ندهد.

 

چرا باید فرزندان این جامعه را دست یک عده راننده ای که برایشان هم مهم نیست که اگر در سرعت و سبقت غیر مجاز جریمه شوند می گویند دولت می دهد و مانند برخی از ماشین های دستگاه های نظامی همین هایی که پلاک نظامی دارند ممکن است هیچ جا توقف نکنند و آن اتفاقات بد می افتد و اکنون دولت مکلف کرده که هیچ اردویی با ماشین های دولتی در بین استان ها انجام نشود زیرا رانندگان دولتی نه تجربه و نه حوصله و نه توانش را دارند و بعضا قید و بندی هم شاید نداشته باشند چون ماشین دولتی است می گویند برود به جهنم و هم ماشین می رود و هم مسافران آن و ما این اجازه را نمی دهیم.

 

یک نفر ممکن در بین شما نخبه جهانی شود و ممکن است همان یک نفر در همان ماشین باشد و نباید چه نخبه و چه غیر نخبه را بدهیم دست راننده دولتی و همه نیز نگران باشیم که به مقصد می رسد یا نمی رسد.

 

در خصوص تلسکوپ نیز پیگیری می کنم و 50 میلیون تومان به آن اختصاص می دهم و این پول را به دانشگاه می دهیم و این امکان هست که از بودجه یک دستگاه بزنم و در اختیار دانشگاه قرار بدهم.

 

بحث راه آهن را به جد دنبال می کنیم و اکنون با چندین شرکت راه آهن ساز مذاکره می کنیم که امیدواریم در روز سه شنبه با وزیر راه به یک جمع بندی برسیم و آقای جهانگیری نیز دستور ویژه ای به دکتر نوبخت و وزیر راه داده اند ودر دیدار خصوصی با رئیس جمهور نیز این موضوع مطرح شد که توجه ویژه ای به این موضوع داشتند ولی این پروژه چندین هزار میلیارد اعتبار می خواهد و اصرار داریم از مسیر تربت و بیرجند یک یا دو قطعه شروع شود که قطعا به مسیر زاهدان وصل خواهد شد؛ زیراوصل شدن به دریای عمان ظرفیت عظیمی برای کشور به دنبال خواهد داشت.

 

نباید به یکدیگر دروغ بگویم و اگر مدیری حرفی می زند که نمی تواند به آن عمل کند آن مدیر، مدیر دستگاه نیست و در بخش هایی که گفتم کمک خواهیم کرد و این کمک است نه تکلیف.

 

ما از حقوق اساتید دانشگاه و هزینه دانشگاه هیچ اطلاعی نداریم اما از دستگاه های دیگر کاملا مطلع هستیم و می دانیم به کارمند اقتصاد دارایی یا راه و ترابری چقدر اضافه کار می دهند زیرا خودمان به آن ها می دهیم و به ریز از جزئیات آن آگاه هستیم.

 

آن ها موظفند که لیست را برایمان بیاوند و ما نیز چک می کنیم و موافقت نامه مبادله می شود و آن ها موظفند بر اساس آن هزینه کنند و نزدیک به 24 دستگاه حقوقشان را ما می دهیم و بقیه دستگاه ها از بالا پرداخت می شود و همه ی دستگاه هایی که کار عمرانی انجام می دهند که شامل 80 دستگاه می شوند ما کمک می کنیم.

 

در روز معارفه خودم نیز گفتم که آن مخالفان سیاسی که منتقد منصفی هستند دستشان را می بوسیم زیرا آن انتقادات کمک می کند که اشتباهاتمان کم شود و روشمان اصلاح گردد و بعضی مخالفان دولت هم هستند که هرچه قدر توضیح دهیم آن ها بد و بیراه خود را به دولت می گویند و با آن بخش کاری نداریم.

 

ولی آمده ایم در این استان که انشالله برای مردم کاری کنیم و وظیفه ما نیز همین است زیرا برای آن پول می گیریم و امیدواریم روزی که می رویم شرمنده مردم نباشیم و نفرین آن ها پشت سرمان نباشد و اگر خدمت نمی کنیم خیانت هم نکنیم.

 

اگر تاکید رئیس جمهور نبود به این استان نمی آمدم و در دولت هم برای انتقال به این استان حضور پیدا نکردم و صحبت های آقای دکتر روحانی در دفاع از عملکردم در خراسان شمالی باعث شد که بپذیرم و در جلسه سه هفته گذشته نیز گفتم که کار در این استان سخت است و تصمیماتی گرفته شد و تا به نتیجه نرسد نخواهیم گفت.

 

شما بروید درستان را بخوانید و دانشجویانی که موفق بوده اند مشکل کار هم ندارند و حتی کسانی که درس نمی خوانند اما اراده قوی دارند موفق هستند.

 

از مردم استان تشکر می کنم چون واقعا نجیب هستند و برای این ساعتی که صحبت کردم هم پول می گیرم و نباید منتی بگذارم.

 

دکتر خلیلی رئیس دانشگاه بیرجند که پس از استاندار باید به پرسش دانشجویان جواب می داد، سخنان خود را ابتدا در جواب نماینده تشکل فرهنگ و سیاست که به طعنه گفته بود برخی از تشکل ها روز دانشجو را تبریک عرض می کنند و من نمی دانم که چه بگویم، اینگونه آغاز کرد:

 

روز دانشجو را باید تبریک عرض کنیم زیرا افرادی توانستند روحیه استکبار و استبداد ستیزی را در کشور نهادینه کنند و اگرچه جوانشان را دادند اما برای کشور ارمغانی آوردند که جای تقدیر دارد.

 

نگاه افراد از عملکردشان مشخص است اینکه استاندار در جلسه دیگری با این همه مشغله کاری سه ساعت و نیم برای بازدید از دانشگاه اختصاص دادند و نه فقط ساختمان مرکزی بلکه از سلف و دانشکده کشاورزی و مجموعه دانشگاه بازدید کردند نشانه این است که به دانشجو اهمیت می دهند؛ اینکه به من و معاونانشان می سپارند که روز دانشجو می خواهم جلسات به صورت پرسش و پاسخ باشد باید قدر بدانیم و موقعیتی است که هم به من و هم به شما عنایت شده است.

 

جلسه قرار بود بزرگتر باشد و خواهد بود و استاندار هم تاکید کردند که برای چهار شنبه پیش بینی شده است که ضرورتی برای استاندار پیش آمد و ناچارا باید در تهران باشند و این جلسه هم در یک فرصت کم اطلاع رسانی شد تا نماینده تشکل ها حضور پیدا کنند.

 

در بسیاری از کشورها احزاب کارکردهای خوبی دارند و ما چون احزاب را بی تعارف بگویم خیلی محترم نمی شماریم، یا نداریم و یا در زمان انتخابات به وجود آمدند و نتوانستیم تداول را در آن ها ببینیم و سیاست روشن داشته باشند و اکنون دانشگاه این نقش را ایفا می کند.

 

نگاه مقام معظم رهبری در خصوص کرسی های آزاد اندیشی بسیار متعالی است که متاسفانه کسانی که گاها به اشتباه خود را منتصب به ایشان و رهنمودهایشان می دانند، این جلسات را زیر سوال می برند و ایراد می گیرند که چرا فلان جلسه برگزار شده و یا چرا در جلسه کرسی آزاد اندیشی خبرنگاران حضور ندارند.

 

اصل کرسی آزاد اندیشی مفهومش آن است که مباحث چالشی در یک فضای متناسب نه در کوچه و بازار بلکه برای دانشجو و طلبه برگزار شود و چالشی باشد و مشکل را درک کنند.

 

در این جلسه چرا خبرنگار حضور ندارد و یا چرا فلانی آمده که نظر مخالف دارد این ها بد است و با احزاب هم اینگونه برخورد می کنیم و اگر نظر مخالف دارند فکر می کنیم که می خواهند مملکت را به تاراج ببرند. آن گونه نیست و اگر دغدغه نداشتند بیکار نبودند که بیایند در مباحث چالشی شرکت کنند.

 

در دانشگاه از ایده های مختلف و از کرسی های آزاد اندیشی با حمایت شورای عالی انقلاب فرهنگی و آیین نامه ای که دارد استقبال می کنیم و اختیاراتی هم داریم که استفاده خواهیم کرد؛ برخی مسائل را برخی خودمان به گونه ای پیش می بریم که از کنترل خارج می شود و بر این اساس دیدگاه های مختلفی را خواهیم داشت.

 

هیچ نگران نیستیم و نظام جمهوری اسلامی نهالی نیست که دور آن را دیوار بکشیم که اگر باد به آن بورزد بگوییم می افتد؛ بلکه آنقدر باد خورده است که دیوار نمی خواهد و بگذارید هرچه باد می خواهد به آن بورزد زیرا آنقدر تنومند شده و صحبت های مختلف گفته شده است که خودش، خود را حفظ می کند.

 

آیا در نظام جمهوری اسلامی از کلام و اینکه استدلال شود می ترسیم؟ نباید از این مسائل نگرانی داشته باشیم از اینکه خدای نکرده جلسه ای به هم بزنیم و مقامی بگوید که مردم انقلاب این جلسه را تعطیل خواهند کرد این ها جای نگرانی دارد و این ها است که تداخل در مسئولیت های نظام به وجود آورده است، این ها را باید مواظب باشیم.

 

کمک استاندار به دانشگاه بیرجند جای تقدیر دارد گرچه بودجه های دانشگاه ملی است اما نافی کمک ها نیست و مطمئن هستم از کمک های ایشان بهره خواهیم برد و بحث فاضلاب نیز قبلا به اطلاع آن ها رسیده بود و اکنون بررسی خود را ایراد کردند؛ در خصوص تلسکوپ نیز رقمی که فرمودند را یادداشت کرده ایم و اگر بخشی از آن باقی ماند در آزمایشگاه مرکزی مورد استفاده قرار خواهیم داد.

 

یکی از بحث هایی که مطرح شد در خصوص حضور بنده در بین دانشجویان است؛ من یک قول در ابتدای ترم داده ام و آن اینکه در هر ترم به یک خوابگاه سر بزنم و گفتند که بیشتر بیایید و تاکید کردم که بیشتر نخواهم آمد و نمیتوانم که بیایم و نخواهم رسید و نمی خواهم قولی بدهم که زیرش بزنم و تا به امروز این توفیق را داشته ام که هر ترم به یک خوابگاه بروم.

 

در سلف شما بدون اینکه اطلاع بدهم گاها غذا را از دست دانشجو گرفته ام و گفتم که می خواهم از همین غذا بخورم، در مسجد نیز در اغلب اوقات حضور پیدا می کنم؛ جلسات پرسش و پاسخ به این شکل درست می گویید کمتر برگزار شده است ولی نه اینکه نداشته ایم و باز هم خواهیم داشت و ترم پیش عذرخواهی کردم که جلسه پرسش و پاسخی را نداشته ایم و قول دادم و الانم بر سر قول خود هستم و برخی ها گلایه مند هستند که جلسه پرسش و پاسخمان برای دومین بار لغو گردید که باید بگویم گاها برنامه هایمان دست خودمان نیست و نمی توانیم شرکت کنیم.

 

در خصوص اینکه بحث سلف و خوابگاه و فضای سبز به آن پرداخته نمی شود باید گفت، شما مقایسه ای قضاوت کنید خیلی کار سختی نیست و در خفا هم صحبت نمی کنیم؛ دو سال است که سالنامه آماری دانشگاه ارائه می شود و در اختیار هرکسی که بخواهد قرار می گیرد و در این آمار برای اینکه نشان دهیم وضعیت دانشگاه به چه شکلی است حتی بودجه سایر دانشگاه ها را هم قرار داده ایم و خدمت آقای استاندار هم فرستادیم؛ مراجعه کنید و ببینید که رشد بودجه و فضای سبز به چه میزان بوده است.

 

همین میزان دانشگاه بیرجند 700 هکتار است و با کدام بودجه می توانم آن فضای سبزی که شما مدنظرتان است را ایجاد کنم و با چه اولویتی این کار را انجام دهم؛ خواهشا قضاوت هایی که می کنید چه در بحث های دانشجویی و چه در مسائل صنفی و سیاسی با انصاف انجام دهید.

 

معضلی که اکنون با آن مواجه هستیم این است که در این فضا عده ای برای رای آوردن و مقاصد سیاسی، بی اخلاقی می کنند و در فضایی که پرگویی است و می خواهیم راجع به همه مسائل از جمله انرژی هسته ای و مسائل شهری و دانشگاهی اظهار نظر کنیم، باید تأمل کرد.

 

من واقعا در این زمینه مطلع هستم و آیا واقعا انصاف است که همینجوری موضوعات را بگویم که فلان دانشگاه اینگونه است و آیا واقعا از درون آن اطلاع دارم؟ سالنامه دانشگاه دو سال به صورت مرتب رنگی چاپ می شود و بر اساس شفاف سازی است که هم خود بدانیم و هم دیگران که چه می کنیم؛ بودجه های ابلاغی که خارج از بودجه های ملی است را در سال قبل توانستیم 4 میلیارد و 900 میلیون بگیریم و اگر امروز دانشگاه بیرجند یک ریال بدهی ندارد و توانسته بدهی های سال های گذشته را بدهد به خاطر این موارد بوده است.

 

اگر دانشگاه تهران 5 ترم حق التدریس اساتید خود را نداده است و این دانشگاه به روز است مطمئن باشید که اتفاقاتی افتاده است و نقص هم داریم و پروژه های عمرانی خود را نتوانستیم به سرانجام برسانیم الا برای محوطه سازی که برای اولین بار یک میلیارد و 700 میلیون تومان اعتبار تخصیص پیدا کرد و این محوطه سازی مختص ساختمان مرکزی دانشگاه نبوده و در سایر نقاط نیز این محوطه سازی صورت گرفته است و آیا در دانشکده کشاورزی و مهندسی صورت نگرفته است؟

 

(( حاشیه: با گفتن این سخن دکتر خلیلی که در دانشکده کشاورزی محوطه سازی صورت گرفته، دانشجویان این دانشکده لب به اعتراض گشودند که خیر صورت نگرفته که رئیس دانشگاه بیرجند گفت در خصوص فضا سازی دانشکده مهندسی در دستور کار قرار دارد و انجام خواهد شد و در رابطه با دانشکده کشاورزی نیز درست می گویید به آن شدتی که می فرمایید نیست ولی 600 متر دیوار دانشگاه کشاورزی کشیده شده است و الزام آنجا فضای سبز نبوده است و تشحیص و اولویت ما این بوده اسست که دیوار اولویت داشته، و نظرات شما را هم می شنویم ولی تصمیم را قبول کنید.

 

یکی از دانشجویان کشاورزی به سیستم آبیاری دانشکده کشاورزی اعتراض کرد و گفت این دانشکده با وجود اینکه نام کشاورزی را یدک می کشد اما سیستم آبیاری آن نه تنها غرقابی نیست بلکه سیلابی است و آیا این واقعا در شان دانشکده است؟ و رئیس دانشگاه بیرجند نیز آن را تایید کرد و برای این موضوع مثالی زد و اینکه یک روز به یکی از ادارات محیط زیست شهرستان ها مراجعه کردم و دیدم از کفپوش تا بقیه موارد و حتی از گلی که در سالن ها وجود داشت مصنوعی بود و گفتم پس طبیعت این مجموعه کجاست و بعد از چند وقت که دوباره مراجعه کردم دیدم این سخن ما تاثیر پذیرفت و شما نیز درست می فرمایید و دانشکده کشاورزی باید به عنوان آن سمبل کار، بهتر از این باشد.))

 

خدا را گواه می گیرم تمامی مواردی که دانشجویان فرمودند برایم جدید نبوده است به غیر از این مورد که یکی از دانشجویان گفتند " من گفته ام که اگر بروید جایگزینتان می آید" و هنوز هم نفهمیده ام که قضیه آن چه بوده است و اینکه بگویید یا نگویید و چه بخواهید و چه نخواهید رفتنی هستیم و از من به دل نگیرید.

 

از دو سال پیش بر روی انجمن های علمی سیاست گذاری شده و سال قبل اولین سالی بود که بودجه خاصی برای آن اختصاص دادیم که رقم آن بسیار پایین بود و یک کامپیوتر نمی توانستیم بخریم و باید یاد بگیریم با هم کار کنیم و به هر گروه نیز یک مبلغی اختصاص دادیم و امسال این مبلغ را دو برابر کردیم و اعتقاد داریم شادابی برای مملکت بر روی تمرکز کارهای علمی است.

 

تذکر آقای استاندار که گفتند درستان را بخوانید شاید عامیانه بود و مهمترین توصیه نیز همین است و باور کنید هیچ خدمتی بالاتر از این نیست و نمی گوییم که یک بعدی باشید و درس بخوانید و دستگاه بسازید بلکه باید برای خدمت به خلق کار کرد.

 

از دانشجویان استمداد می طلبم زیرا معظلاتی که فعلا ما را رنج می دهد بی اخلاقی رسانه ای است و اگر به یک نفر که دزد است بگوییم شرابخوار است بی انصافی کرده ایم؛ از بی انصافی، پر گویی و اظهار نظر در مسائلی که صاحب نظر نیستیم و از ناآگاهانه و در موارد معدودی آگاهانه حرف هایی زدند و برای خود مطرح کردند، رنج می بریم و اکنون مد شده که برخی ها یک حرف گنده بزند و شناخته شود و این ها تاوان دارد و خواهشی که دارم با اطلاع قضاوت کنید و حرف بزنی؛ .بدون اطلاع چرا باید در خصوص یک شرایط، سخنرانی، بودجه و مقایسه، قضاوت و سخنی بزنم که این آسیب را نه به خودم بلکه به جامعه اطراف خودم وارد کنم.

 

در خصوص دفن شهید گمنام در دانشکده کشاورزی نیز بیش از یک سال پیش برای بازدید به دانشکده مراجعه کردند و موافقت خود را اعلام کردند که یکی از دانشجویان که بیشتر از دکتر خلیلی یادش بود گفت: موافقت خود را به یک شرط اعلام کردند و شما نیز موافقت خود را با آن اقدام اعلام کردید اما سپس عملی نکردید و آن هم تخریب سوله ی جلوی مسجد بود که شرکت پیمانکار در زمان ساخت دانشگاه ایجاد کرده است و فقط یک انباری است، که تنها ایرادی که ستاد تدفین شما گرفته اند همین موضوع است.

 

دکتر خلیلی در ادامه اینگونه گفت که بله درست است و برای بازدید آمدند و دو ایراد گرفتند و اولین موضوع اینکه فرمودند به هر دانشگاه یک شهید گمنام اختصاص می یابد و گفتیم اینجا دانشکده دانشگاه بیرجند است و دومین موضوع بر روی فضا بود که بازدید میدانی صورت گرفت که کجا مناسب است و دست به جایی گذاشتند که در پشت مسجد بود و گفتیم اینجا مناسب نیست و کسی نخواهد آمد و خلوتگاهی خواهد بود و ممکن است که اتفاقاتی بیفتد که جالب نباشد و دومین مکان در قسمت جلوی مسجد بود و امر کردند که اگر این انبار را خراب کنید می توانیم شهید گمنام بدهیم و آن زمان گفتم که در مقطع فعلی نمی توانیم آن را تخریب کنیم زیرا فضای جایگزینی آن را نداریم و بعد از این بحثی مطرح نبوده و اکنون نیز مطلع نیستم که بتوانیم تخریب کنیم.

 

یکی از دانشجویان اعتراض کرد و گفت: ما چهار سال است که به دنبال تدفین یک شهید هستیم و چرا باید در خود دانشگاه بیرجند مرتب ساختمان ساخته شود اما در دانشگاه کشاورزی نمی توانید یک انبار را تخریب کنید و ما حاضریم خودمان فضای دیگری را جایگزین کنیم و بسازیم.

 

استاندار در اینباره گفت: این موضوع را در یک جلسه تخصصی عنوان کنید که با حضور استاندار، رئیس حفظ آثار و نشر دفاع مقدس و رئیس شورای سیاست گذاری دفاع مقدس و یک مدیر کل برگزار خواهد شد؛  اینکه دانشجو تصمیمی بگیرد یک ساختمان را خراب کند من اجازه نمی دهم و ربطی به دانشجو ندارد و این ساختمانی که می خواهد تخریب شود دولت باید پولش را به پیمانکار بدهد و اینگونه نیست که پیمانکار اجازه دهد و اگر در آن جلسه به نتیجه برسیم ما تصمیم را اجرایی می کنیم و در همین زمان یکی دیگر از دانشجویان انتقاد و سوالی از استاندار داشت که وی اجازه نداد و ختم جلسه را با صلواتی اعلام کرد.

 

انتهای پیام/6

تصاویر تکمیلی: 

نظرات کاربران