16. خرداد 1394 - 13:09
بیرجندرسا- گرانی، گرانی و گرانی .این کلمه معروف این روزها زیاد در گلایه های مردم شنیده می شود.گلایه هایی که در آنها فشار اقتصادی به طبقه متوسط و ضعیف کاملا مشهود است.گرانی در ماه های اخیر نه تنها سبد خانوارها را کوچکتر کرده و برخی از کالاهای اساسی را از زندگی قشر متوسط حذف کرده بلکه سفر رفتن را هم برای تعداد زیادی از خانواده ها به رویایی دور بدل کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل ازشفاف،حالا گرانی سفر هوایی و بلیت هواپیما، افزایش نرخ بنزین، افزایش نرخ بلیت قطار، گرانی هتل و تورهای تفریحی  و حتی گرانی خودرو مزید بر علت شده تا بسیاری از خانوارهای ایرانی قید سفر را بزنند  و در رویای جنگل های زیبای شمال، آبهای نیلگون خلیج فارس و آب و هوای کوهستانی غرب کشور باقی بمانند.

از سوی دیگر افرادی هم که قصد و توانایی سفر رفتن را دارند عطای سفرهای گران داخلی را به لقایش می بخشند و راهی آنتالیا، بانکوک و دبی می شوند تا ارزهای کشور را برای بیگانگان به ارمغان ببرند.

بنا بر روایت آمار تورهای گردشگری داخلی برای قشر متوسط و ضعیف آنقدر گران است که یا توان هزینه کردن برایش امکان پذیر نیست  و اگراین قشر هم با قرض و پس انداز قصد سفر داشته باشند، ترجیح می‌دهند با‌‌ همان هزینه‌ها یا کمی بیشتر به سیر و سیاحت کشورهای همسایه بپردازند و یا امکانات نسبت به هزینه کرد‌ها آنقدر پایین است که بسیاری ترجیح می‌دهند یا سفر نروند یا چادر مسافرتی خود را برداشته و راهی شمال ایران شوند و چند روزی را در دل طبیعت استراحت کنند و به این ترتیب است که کسی سراغ تورهای گردشگری داخلی نمی‌رود.

تکلیف قشر ثروتمند و از ما بهتران هم که معلوم است. هتل‌های لوکس ۵ ستاره کشورهای خارجی در انتظار آنهاست و البته هتل‌های تاپ و ۵ ستاره در سفرهای داخلی نیز انتظارشان را می‌کشد هر چند تجربه نشان داده ترجیح آن‌ها هم به سفرهای خارج از ایران و پز دادن به درو همسایه و فامیل است!

البته ذکر این نکته ضروری است که این روزها سفر به شمال ایران هم چندان کم هزینه و کم خرج نیست چرا که هم بنزین 1000 تومانی شده و دیگر خبری از سهمیه ها نیست و هم نظارتی بر نرخ اجاره بهای ویلا ها به خصوص در ایام شلوغ مسافرتی دیده نمی شود.

در واقع می توان گفت، طی این سال‌ها که سفر به شهرهای شمالی کشور به دلیل گرانی سفر به سایر نقاط ایران افزایش یافته، هیچگاه نظارتی بر عملکرد اجاره ویلاها انجام نشده است و مسافران به اجبار باید نرخ‌های نجومی را برای اجاره ویلا بپردازند در حالی که در زمان‌های دیگر، ممکن است اجاره همان ویلا حداقل یک سوم باشد.

براین اساس، ویلاها مطابق با امکانات و خدمات و اینکه در چه قسمتی ساخته شده باشد، قیمت‌های متفاوتی دارد که این قیمت‌ها می‌تواند از شبی ۲۰۰ هزار تومان شروع شده و به قیمت‌های میلیونی برای یک شب برسد که البته این موضوع در شب یا روز متفاوت است به‌طوری‌که اگر مسافری، شب به مقصد برسد و در جستجوی ویلا باشد به اجبار باید قیمت بیشتری را بپردازد تا بابت ماندن شب در خیابان نگرانی نداشته باشد!

به این ترتیب است که سفر با چادر مسافرتی بسیار به صرفه تر ایت اما نکته اینجاست که برای اسکان چادرها در جایی که حداقل سرویس بهداشتی و امنیت داشته باشد، مشکلات جدی وجود دارد و در واقع می توان گفت مکان های کافی و مناسب به خصوص در شمال ایران برای مسافرت با چادر وجود ندارد.به این ترتیب برای سفر 3 روزه به شمال ایران با احتساب هزینه خورد و خوراک و بنزین و نرخ ویلاها حداقل یک میلیون تومان پول لازم است و تازه این حداقل هزینه کرد برای یک خانواده 2 نفره و نقلی است.

این در حالی است که بنا بر شهادت آمار، ايران از نظر جاذبه‌هاي طبيعي و اکوتوريستي و همچنين جاذبه‌هاي گردشگري جزو 10 کشور اول جهان است و از معدود کشورهايي است که هم جاذبه‌هاي طبيعي و هم جاذبه‌هاي تاريخي دارد، اما بهره‌گيري مطلوب از اين پتانسيل عظيم مغفول مانده  و پول های ایرانی صرف سفر به کشورهای همسایه با نصف زیبایی ها و جذابیت های ایران می شود.

در هر حال علاوه بر گرانی وسایل نقلیه ، به گواه نظر سنجی ها،  گرانی هتلها و مراکز اقامتی بزرگترین مشکل مسافرتی مردم در داخل است که باعث می شود بسیاری از سفر رقتن باز بمانند و آنهایی هم که توان سفر دارند خارج از ایران را ترجیح بدهند.
 
باید منتظر ماند و دید سازمان گردشگری در دولت یازدهم فکری به حال این گرانی ها خواهد کرد یا خیر؟

نظرات کاربران