10. ارديبهشت 1394 - 9:41
روزنامه
بیرجندرسا- رسانه‌های اصلاح‌طلب پس از دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا به بهانه این که دیدار ظریف و کری در محل اقامتگاه نماینده دائم ایران در سازمان ملل برگزار شده، آن را «تابوشکنی بزرگ» لقب دادند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، بامداد روز سه شنبه، جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا به همراه وندی شرمن معاونش با حضور در اقامتگاه سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نیویورک با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به گفت و گو پرداختند.

 

رسانه‌های اصلاح‌طلب پس از دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا به بهانه این که دیدار ظریف و کری در محل اقامتگاه غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل برگزار شده، آن را «تابوشکنی بزرگ» لقب دادند و با ذوق‌زدگی این گونه القا کردند که این دیدار در خاک ایران برگزار شده است؛ در همین خصوص روزنامه ابتکار روتیتر و تیتر «میزبانی ظریف با پسته ایرانی از کری در نیویورک و «گزینه خندان روی میز» را برای مطلب خود استفاده کرد و از این دیدار به عنوان شکسته شدن تابویی دیگر در مذاکرات یاد کرد. 

رونامه اعتماد هم با تیتر «دیدار در خانه ایران» به استقبال دیدار 2 وزیر خارجه ایران و آمریکا در نیویورک رفت.

 

روزنامه آرمان که تیتر «وزیر خارجه آمریکا در خاک ایران» را انتخاب کرده بود در این باره نوشت:برای اولین‌بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران یک مقام عالیرتبه آمریکایی به محدوده حاکمیتی جمهوری اسلامی پا گذاشت. این بار نه خبری از سفر مخفیانه به تهران است و نه دیدار محرمانه‌ای در جریان، وزیر خارجه ایالات متحده در قلب نیویورک پایتخت صنعتی و اقتصادی آمریکا روبه‌روی لنز دوربین‌ها لبخند می‌زند و به محل اقامتگاه نماینده ایران در سازمان ملل متحد می‌رود تا با وزیرخارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کند. بنابر قوانین و معاهدات بین‌المللی دفاتر رسمی کشورها در هر جای دنیا که باشد جزو محدوده ارضی و خاک حاکمیتی آن کشور محسوب می‌شود و این برای اولین‌بار است که یک مقام آمریکایی آن هم در سطح وزیرخارجه پای به محدوده حاکمیتی جمهوری اسلامی می‌گذارد.  

 

 

روزنامه آفتاب‌یزد با انتخاب تصویری بزرگ از دیدار ظریف و کری، و با تیتری مشابه با روزنامه آرمان نوشت: تابو‌ها یک به یک در حال شکستن شدن است. پس از شکسته شدن تابوی مذاکرات ایران و آمریکا در سطح وزرای خارجه، تابوی ورود یک مقام عالی رتبه به خاک ایران پس از گذشت 36 سال شکسته شد.

 

 

به گزارش فارس، در این باره یک مقام وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود، به پایگاه آمریکایی بلومبرگ گفت: اگرچه منزل سفیر تحت صلاحیت و حوزه قانونی ایران درنظر گرفته می‌شود و بر اساس توافقات بین‌المللی از برخی حفاظت‌ها و موارد خاص برخوردار است اما مکان دیدار در کنترل سرزمینی ایالات متحده آمریکا است.

این مقام آمریکایی همچنین تصریح کرد: دادگاه‌های آمریکایی و بین‌المللی این را متوجه هستند که سفارت یا اماکن ماموریت کشورهای خارجی، خاک کشور خارجی لحاظ نمی‌شوند.

همچنین اظهار نظر وزیر خارجه کشورمان بار دیگر نسخه هیجان آفرینی کاذب جریان اصلاحات در قبال رفتار ایران و آمریکا را پیچید.

جواد ظریف در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که علت حضور جان کری در محل اقامت وزیر خارجه ایران چیست، گفت: ما از ابتدا با طرف‌های مذاکره قرارمان این بوده است که یک نوبت ما مهمان آنها باشیم و یکبار آنها مهمان ما.
وی افزود: معمولاً این کار را در ژنو، لوزان و در وین نیز انجام می‌دادیم، یعنی‌یکبار محل مذاکرات را ما تعیین می‌کردیم و یکبار هم محل مذاکرات را طرف مقابل تعیین می‌کرد و این بار نوبت طرف آمریکایی بود که به محل ما بیاید و محل مذاکرات را ما انتخاب کنیم و با توجه به اینکه بنده در رزیدانس سفیر ایران اقامت دارم، از این محل استفاده کردیم، کما اینکه نوبت قبل ما به هتل اقامت آنها رفتیم و دفعه ما قبل آن، آنها آمد‌ند، این روشی‌بود که ما تا به حال ادامه داده‌ایم و اتفاق جدیدی نیفتاده است.

گفتنی است جان کری و ظریف 2 بار پیش از این در نیویورک با یکدیگر مذاکره داشتند: یکبار در مهر ماه 1392 (در حاشیه پنجاه و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل) و بار دیگر اواخر شهریور ماه وزرای خارجه ایران و آمریکا (در حاشیه شصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و همزمان با هفتمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای).

حال، سوال اساسی این است که علی رغم رفتار توهین‌آمیز آمریکایی‌ها با حمید ابوطالبی (گزینه اول رئیس جمهور به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل) و معرفی وی به عنوان تروریست، همچنین اعمال بیش از صد تحریم جدید، نقض توافق ژنو و تاکید بر روی میز بودن گزینه نظامی علیه ایران، چرا روزنامه‌های اصلاح‌‌طلب دست از بزک کردن چهره آمریکا برنمی‌دارند و با هر اتفاق کوچکی ذوق زده می‌شوند؟

 

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.

نظرات کاربران