6. فروردين 1394 - 10:12
امام زاده
بیرجندرسا- مسافران زیادی در پنج روز گذشته به بارگاه مطهر بی‌بی‌زینب خاتون(س) خواهر امام رضا(ع) در روستای کاهی شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی مشرف شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس, در کتاب‌های تاریخی بهارستان، نزهه‌القلوب و معجم‌البلدان، مومن‌آباد و نهارجان از سربیشه اسم برده شده و مساجد و آثار کهنه شهر مورد توجه سیاحان قرار گرفته است.

به نقل از مرحوم آیت‌الله آیتی در کتاب بهارستان، سربیشه شهری است قدیمی که قبل از اسلام مردم آن زرتشتی بوده‌اند.

در کتاب نزهه‌القلوب اثر حمدالله مستوفی نیز آمده است: ابوبکر علی ابن الحسن قهستانی ممدوح فرخی سیستانی از این شهر بوده که در شمار علما و ادبای عصر سلطان محمود غزنوی به حساب می‌آمده است.

 در وجه تسمیه شهر سربیشه گفته شده است چون زمین قسمت جنوب شهر، آبخیز و سرسبز بوده و شهر در مدخل این محل قرار داشته است به آن سربیشه گفته‌اند.

اقوال دیگری نیز گفته شده از قبیل سرد بیشه که به دلیل سردی هوا به این نام معروف بوده و به مرور زمان حرف "د" حذف شده است.

این روزها سربیشه میزبان هزاران مسافر است. مسافرانی که قصد سفر به خراسان جنوبی را دارند و یا این استان در مسیر سفر آنان قرار دارد و از سربیشه می‌گذرند با تدابیر اندیشیده شده یک فنجان چای و دمنوش محلی به صورت رایگان مهمان مردم سربیشه هستند.

بر اساس گزارش ستاد سفرهای نوروزی نیز ایستگاه‌های استقبال از مسافران نوروزی در سطح شهرستان سربیشه با استقبال بی‌نظیر مسافران و گردشگران نوروزی مواجه شده است.

سرپرست میراث فرهنگی شهرستان سربیشه در همین زمینه گفت: طی برنامه‌ریزی‌های قبلی تعداد دو ایستگاه برای استقبال و راهنمایی مسافران و گردشگران نوروزی در سطح شهرستان با برنامه‌های متنوع از قبیل نصب چادر عشایری، اجرای زنده صنایع دستی، ایجاد بازارچه سوغات و صنایع دستی شهرستان، پذیرایی چای و دمنوش به صورت رایگان از مسافران راه‌اندازی شد.

حامد نداف‌مقدم افزود: طی این مدت نیز فرمانده یگان حفاظت اداره کل، فرمانده نیروی انتظامی شهرستان، شهردار و اعضای شورای شهر سربیشه، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بازدیدی از این ایستگاه‌ها داشتند.

به گزارش خبرنگار فارس از سربیشه همچنین مسافران زیادی در پنج روز گذشته به بارگاه مطهر بی‌بی‌زینب خاتون(س) خواهر امام رضا(ع) در روستای کاهی مشرف شده‌اند.

مزار کاهی از بقاع شاخص استان است که در طول ایام سال به ویژه روزهای تعطیل، پذیرای خیل زیادی از زائران نقاط مختلف استان و استان‌های همجوار است.

آسفالت پارکینگ آستانه توسط بخش خصوصی، تجهیز اتاق‌های استراحت زائران به یخچال، ساماندهی هیئت امنا، رسیدگی به نظافت محل، توجه به بهداشت و انتقال زباله‌ها به مکان مناسب و کشتارگاه بهداشتی از اقدامات انجام شده و در دست پیگیری اوقاف برای فراهم کردن رفاه زائران زیارتگاه بی‌بی زینب خاتون است.

نکته جالب توجه حضور زائرانی از استان‌های جنوبی کشور و شرق کشور به ویژه زاهدان در مزار کاهی است.

روز گذشته نیز مزار کاهی میزبان بیش از 10 هزار زائر بود که در سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) به این آستانه مشرف شدند.

نظرات کاربران