18. آذر 1393 - 10:49
بیرجندرسا-سپیدۀ هر صبح، شروع خوبی برای همراهی با کائنات است؛ با زندگی همراه شو! آسمان قلبت را به وسعت آرزوهای خوب جهان بگستران تا احساس خوشبختی کنی.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایسنا, "خوشبختی" واژه‌ای زرّین، زیبا و دلپذیر است که در هر فرهنگ و تمدنی، آرمانی ارزشمند و محبوب شمرده می‌شود.نگاه افراد به آفرینش و دیدگاه انسان‌ها به هستی، مبنای تفسیر خوشبختی (سعادت) است.

آنان که فقط زندگی را دامنه‌ای سرسبز و با صفا و ساحلی دل پسند و زیبا می‌دانند که باید در آن خوب نوشید و خوب پوشید و خوب گردید، خوشبختی را در جلوه‌هایی همچون جمال و زیبایی، مال و دارایی، قدرت و توانایی، رفاه و تن آسایی و مقام اجتماعی خلاصه می کنند و کسانی که آفرینش را آموزشگاهی شایسته برای آموزه‌های آسمانی می‌دانند، که فرصت یک بار حضور در آن فراهم می‌شود و در پی آن، ابدیت و جاودانگی نهفته است، نگاهی فراتر از رخسارهای ظاهری و جلوه‌های فریبا و زیبا دارند؛ هستی را هدفمند دانسته، انسان‌ها را ارزشمند دیده و خود را وظیفه‌مند در تمامی عرصه‌ها و صحنه‌ها، و شادی‌ها و شیون‌ها می‌بینند.

خوشبختی در نگاه اینان، رهیایی دست نیافتنی، ارمغانی آسمانی و شانسی بی‌معیار و بی‌ضابطه نیست، بلکه دستاورد تلاش و کوشش و محصول رنج و زحمت آدمی خواهد بود.

ازدواج و زندگی مشترک، ‌پیچیده‌ترین، عمیق‌ترین، طبیعی‌ترین و اجتماعی‌ترین روابط انسانی است که به تجربه و آگاهی فزاینده نیاز دارد.

وقتی به پدیده‌ای با این پیچیدگی که پیامدهایش تا آخر عمر بر زندگی انسان تأثیر می گذارد با چشم بسته و بی‌هیچ آگاهی و آشنایی برخورد شود معلوم است که آخر و عاقبت چندان خوشی نخواهد داشت.

ازدواج و زندگی زناشویی هنگامی با خوبی و خوشی و سعادت همراه می‌شود که بر پایه عشق و محبت دو جانبه شکل بگیرد و با احترام، تفاهم، همدلی، هماهنگی و توافق مادی، معنوی، اخلاقی، جسمانی، ظاهری و باطنی همراه باشد.

خوشبختی در خانواده چیزی است که می‌توان با طرز کردار و گفتار، آن را تامین کرد، زیرا خوشبختی و سعادت خرید و فروش نمی‌شود وگرنه فقرا هرگز شیرینی زندگی را نمی‌چشیدند.

این طور نیست که هرگاه ثروت وجود داشته باشد، خوشبختی خود به خود از راه برسد. البته اگر بقیه عوامل خوشبختی جمع باشد ثروت چیزی بسیار خوب خواهد بود. به اصطلاح، ثروت برای خوشبختی علت تامه نیست تا خوشبختی ملزوم آن باشد.

بدون تردید، کانون گرم خانواده و صفای آن، با پول، شهرت و ... ارتباط مستقیم ندارد، با محبت کردن به یک دیگر و با خودیاری می‌توانند چنان صفا و ایمانی در دل‌ها به وجود آورند که خروارها پول و ثروت جای آن را نگیرد.

لازمه رسیدن به چنین امری نفی روزمرگی و شکستن حصارهای مادی و دوری از ضد ارزش‌ها است.

شکستن حصارهای مادی، لازمه رسیدن به خوشبختی

حجت الاسلام سید حسن سیدی یک کارشناس مذهبی در گفت و گو با ایسنا گفت: تعریف از زندگی کاری است دشوار اما ممکن، لذا ما به خاطر تنوع بی‌شمار بر اساس تجربیات وقایع زندگی را تفسیر می‌کنیم.

وی با بیان اینکه آنچه در زندگی ما مهم بوده نحوه مواجهه با حوادث است، افزود: خداوند در سوره مبارکه "حدید" آیه 23 از تأسف خوردن بر از دست رفته‌ها و از شادمانی بر به دست آمده‌ها بر حذر می‌دارد و طبق توصیه قرآن کسانی که از ایمان و عمل صالح و دعوت به حق و صبر دور افتاده‌اند در معرض خسران هستند.

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: راز خوشبختی در زندگی زناشویی که در قرآن از آن به "حیات طیبه" تعبیر شده و به دست آوردن این حیات طیبه طبق نص قرآن کریم در گرو ایمان به خدا و عمل صالح است.

سیدی ادامه داد: لازمه رسیدن به چنین امری نفی روزمرگی و شکستن حصارهای مادی و دوری از ضد ارزش‌ها است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: شرط اول برای داشتن خانواده خوشبخت انتخاب همسری با ایمان است، چرا که داشتن همسر خوب و شایسته طبق فرموده پیامبر (ص) "از بالاترین نعمت‌ها بعد از اسلام است".

سیدی افزود: برای رسیدن به زندگی سرشار از محبت و خوشبختی بهترین الگو و نسخه رعایت گفتار زیبای امام سجاد (ع) در رساله حقوق آن حضرت است که می‌فرمایند: "باید وی را گرامی بداری. با او از در تکریم "احترام" و رفق و ملایمت درآیی، با او به نرمی و ملاطفت رفتار نمایی، گرچه حق تو بر وی افزون و رعایت این کار بر وی واجبتر است. چون وی در اختیار تو است، بر تو لازم است که با وی به رحمت و رأفت رفتار کنی "مدارا کنی" در خوراک و پوشاک او به نیکی اقدام نمایی. اگر در کاری به نادانی رود بر وی بخشش آوری."

مهریه‌های سنگین، عاملی برای تضمین خوشبختی نیست

بهناز زال کارشناس ارشد روانشناسی در خراسان جنوبی نیز در گفت و گو با ایسنا گفت: خوشبختی حسی درونی است که برای هر فردی تعریف خاص دارد.

وی افزود: بیشتر  از عوامل بیرونی و سطحی مثل مهریه، لازمه خوشبختی، سازگاری کارآمد و تفاهم زوجین است.

این کارشناس ارشد روانشناسی بابیان اینکه مهریه‌های سنگین ابزاری در دست خانواده برای دغدغه‌های زندگی مشترک فرزندان است، اظهار کرد: خانواده‌ها با آموزش مهارت‌های ارتباطی به فرزندان و توجه به امر همسانی فرهنگی و خانوادگی در ازدواج و همچنین انجام تحقیقات کافی می‌توانند در موفقیت ازدواج نقش مهمی داشتنه باشند، به‌طوریکه نیاز به تضمین‌های سطحی نباشد.

زال، درک متقابل، همدلی و داشتن انتظارات و توقعات منطقی از یکدیگر، توجه و علاقه نشان دادن به همسر، آینده‌نگری و وجود صمیمیت و تعهد بین زوجین را راز خوشبختی جوانان برشمرد.

وی افزود: ملاک‌های ازدواج موفق، وجود نقاط مشترک در خصوصیات و تصمیمات، تفکر و باورها و همچنین طبقه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.

تفاهم، مهمترین شرط ازدواج موفق

این کارشناس ارشد روانشناسی ادامه داد: همسانی در این خصوصیات مهمترین ملاک یک ازدواج سالم است.

زال با اشاره به اینکه رسیدن به بلوغ عاطفی و روانی و توانایی می‌تواند یک زندگی موفق را پیش بینی کند، گفت: جوانان باید کسی را به عنوان همسر انتخاب کنند که از عزت نفس و استقلال کافی برخوردار باشد.

وی، مهمترین شرط ازدواج موفق، وجود تفاهم دانست و گفت: باید برای رسیدن به آن پسر و دختر به اندازه کافی از هم شناخت بدست آورده باشند.

این کارشناس ارشد روانشناسی تصریح کرد: نکته‌ای که جوانان باید برای رسیدن به خوشبختی به آنها توجه کنند، این است که مهارت سازگاری با شرایط را در خود افزایش دهند.

زال گفت: زوجین در زندگی با مسایل بیشماری روبرو می‌شوند که برای رفع آنها باید باهم بتوانند تصمیم بگیرند، بنابراین توجه به عقاید همدیگر مهارتی است که زوجین باید آنها را در خود پرورش دهند.

وی افزود: زوجین موفق و خوشبخت با اطرافیان، بویژه همسر خود ارتباط خوبی برقرار کرده و دارای اشتراکات زیادی در باورها و عقاید خود هستند و از هم انتظارات واقع‌بینانه دارند.

این کارشناس ارشد روانشناسی اظهار کرد: زوجین موفق قبل از ازدواج آشنایی کافی از هم بدست می‌آورند و پس از ازدواج سعی می‌کنند باهم توافق و سازگاری داشته باشند.

وی ادامه داد: برای آنها توجه به خواسته‌ها و انتظارات طرف مقابل مهم است و درک متقابلی از هم دارند. احترام به شخصیت، علایق و خانواده همدیگر را فراموش نمی‌کنند و به همدیگر اجازه می‌دهند در راستای رشد شخصی خود قدم بردارد.

زال خاطرنشان کرد: این افراد باهم با احترام برخورد کرده، بخشایش را به موقع بکار برده و ارتباط کلامی خوبی باهم برقرار می‌کنند.

باید گفت؛ انسان خیلی زود می‌تواند خوشبختی را مثل هر چیز دیگری که طلب می‌کند به دست آورد، تنها کافیست کمی به خود نگاه کرد، پس با یک لبخند شروع کنید...

نظرات کاربران